Пенсії за кордоном: як українці можуть отримати виплати в інших країнах

Пенсії за кордоном: як українці можуть отримати виплати в інших країнах

У 2019 році близько 3,2 мільйонів українців працювали за кордоном. Торік, незважаючи на карантин і пандемію, кількість трудових мігрантів знизилася незначно.
Оскільки міграційні процеси стають все більш активними, виникає цікаве питання – чи можуть українці, які тривалий час працювали за кордоном, отримувати там пенсії.
Україна має договори з більш 20 країнами, в яких українці, працюючи, можуть претендувати на пенсії. Головна умова отримання виплат – необхідно працювати офіційно і сплачувати внески, пише «Слово і Діло».
Перший вид договору діє за територіальним принципом. Він укладений з Росією, Білоруссю, Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Молдовою, Грузією, Узбекистаном, Азербайджаном, Монголією, Угорщиною та Румунією. Його суть в тому, що пенсію виплачує держава, на території якої проживає одержувач. Робота за кордоном зараховується як страховий стаж в Україні.
Другий вид договору про пенсійне забезпечення діє за пропорційним принципом. Україна уклала його з Іспанією, Литвою, Латвією, Естонією, Болгарією, Словаччиною, Чехією, Польщею та Португалією.
У цьому випадку розрахунок пенсії трохи складніший: кожна країна призначає і виплачує пенсію тільки за стаж, який людина отримала на її території. Якщо пенсіонер проживає в Україні, інша держава пересилає йому свою частину виплат в Україні, і навпаки – Україна може переказувати виплати в іншу країну.
Щоб оформити таку пенсію, потрібно: звернутися до Пенсійного фонду за місцем реєстрації в Україні або до відповідного органу за кордоном; підготувати та подати пакет документів, які потрібні в конкретній країні (в Україні – паспорт, копія закордонного паспорта, ідентифікаційний код, довідка з місця роботи, іноземний номер соцстрахування); для підтвердження іноземного стажу направити спеціальний формуляр в Україну або іншу країну.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *