Священики очистили давні підземелля й облаштували оглядовий майданчик на вежі храму. Відчути атмосферу старого міста тепер запрошують усіх охочих.
Розташована в центрі міста катедра привертає увагу не лише вірян, а й туристів. Люди охоче фотографуються на фоні красивого давнього храму й заходять помолитися.
Тепер всі охочі можуть побачити і таємну частину катедри – підземну, а також піднятися на її верхівку, звідки Тернопіль – як на долоні.
Німці зробили з крипти госпіталь
Півтора роки тому отець Орест із небайдужими тернополянами взявся розчищу вати залишки сміття під долівкою у боковій частині церкви. Як виявилося, на глибині близько 5-ти метрів містилося просторе приміщення. Після будівництва храму, а зведений він у 1749-1779 роках, тут була крипта або, як її ще називають, нижня церква.
Під час Другої світової війни підземелля використовували як госпіталь – німці розміщували в тайниках своїх поранених солдатів. Згодом, за радянських атеїстичних часів, приміщення наповнилося мотлохом. Коли священики взялися за підземелля, для їх очищення знадобилося аж півтора роки.
Чи були поховання?
За словами священиків, зазвичай у криптах проводили поховання. Чи були вони в тернопільській катедрі – невідомо. Отці схиляються до думки, що таких поховань не було, принаймні, їх не знайшли. Пояснюють це тим, що храм часто змінював власників, які не встигали у ньому “вкорінитися”.
Припускають, що крім сакрального, крипта мала й практичне значення – вона укріплювала храм. У 18-му столітті він був розташований на пагорбі. Фактично, за церквою місто закінчувалося – далі починалися схили й передмістя. Щоб цей пагорб не сунувся під вагою церкви, його укріплювали. Служити цьому, кажуть священики, мали й підземелля з міцними й широкими стінами.
Визирнути з церковної вежі
Всередині крипти однакова температура в кожну пору року – близько 12 градусів тепла. Священики вирішили облаштувати у ній музей. На старезних кам’яних стінах можна побачити стенди з інформацією про старий Тернопіль.
Зруйновані та втрачені пам’ятки та люди, які створили місто, давні фотографії – про все це розкажуть і покажуть на екскурсії підземеллями, куди тепер зможуть потрапити всі охочі. Зібрані тут і унікальні спогади про три громади, які з часів заснування й ще до Другої світової війни були у місті – українську, польську та єврейську.
Однією з частин таких робіт є відновлення оглядового майданчика на катедрі. Зараз майстри завершують роботи. Проте, вже тепер можна, подолавши вгору 88 крутих сходинок, затиснутих між стінами, визирнути з церковної вежі. Там, з висоти близько 22 метрів, на всі чотири сторони світу відкривається вид середмістя Тернополя.
Вітання з минулих століть
Священики розповідають, що під час реставраційних робіт у катедрі були й інші знахідки. Приміром – старий камін у захристі. Він був замурований, коли ж розібрали кладку, виявилося, що віднайшли найстаріший камін у Тернополі.
Як потрапити на екскурсію?
Охочим спуститися у музей, піднятися на оглядовий майданчик і побачити інші родзинки храму потрібно попередньо звернутися в катедру або ж завітати до туристично-інформаційного центру Тернополя за адресою вул. Грушевського, 2. Також зареєструватися на екскурсію можна за номером телефону +38 (098) 052-07-20.
Туристичні об’єкти будуть відкриті постійно, але екскурсії проводитимуть тільки у час, коли не буде богослужінь. Вартість квитка для дорослих – 30 гривень, для дітей до 12 років і студентів – 15 гривень, для людей з особливими потребами – вхід безкоштовний.
Тернопільські школи отримали безкоштовні абонементи на відвідування музею та оглядового майданчика. За бажання педагогів і учнів у крипті, кажуть священики, можна проводити уроки історії міста.