Серпень випробовуватиме Україну карантином, цінами, погодою…

Серпень випробовуватиме Україну карантином, цінами, погодою…

Експерти переконані: останній місяць літа для України в соціально-політичному аспекті буде доволі непростим. Причин достатньо. Одна з головних – коронавірус – руйнівник людського здоров’я, економіки, соціалки і пов’язані з ним виклики та перипетії, як от зарахування до «червоної зони» Тернополя та Луцька, що спровокувало скандал. Навіть погода підлаштувалася під ці проблеми: синоптики прогнозують кліматичний шок із піками спеки та заморозками.

За прогнозами експертів, українців у серпні очікує ріст курсу долара. Через це збільшаться ціни, зокрема на хліб, яйця, ліки, пальне. Важливий момент: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин виданню «Сьогодні» зазначив, що зерно в новому маркетинговому році коштуватиме набагато дорожче, ніж торік. У світовій продовольчій організації пояснили: в світі цьогоріч очікується серйозна нестача харчів. Винен COVID-19…

Водночас, через складні кліматичні умови як у світі, так і в Україні, урожай зберуть набагато менший при незмінному попиті на продукти харчування. Це також стане причиною росту цін.

Узагалі, карантин не дозволить вітчизняному агропрому та переробним підприємствам в агросекторі досягти навіть торішнього рівня випуску продукції.

Тим часом у Мінекономрозвитку заявляють, що вже з 2021 року українська економіка почне розвиватися після світової кризи. Та чи буде воно так насправді? Чи закінчиться криза в наступному році? Чи вдасться «загнуздати» коронавірус? А саме від цього залежатиме дуже багато. Цього не знає ніхто…

Поки в багатьох країнах ламають голови над тим, як боротися з економічною  кризою та коронавірусом, у деяких українських політиків зовсім інше на думці. Наприклад, можливість проведення референдуму щодо державної мови. Чи можна уявити, що, приміром, в Німеччині проводять референдум, під час якого запитують у громадян: в країні має бути державною німецька мова, чи… яка? Або в Італії. Франції… Та в будь-якій нормальній державі.

А от в Україні… Питання про скасування чинного в Україні «Закону про мову» може бути винесено на референдум в разі прийняття відповідного законопроекту, що регламентує його проведення. Про це заявив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю українському журналу «Фокус».

Коли вже перестануть знущатися над мовою? А, по-друге, як вирішували продавати чи не продавати землю, то чомусь про це в народу не запитували. 

Але повернемось до новацій останнього літнього місяця. З 1 серпня держава більше не регулює ціни на газ. В країні запрацював ринок газу для населення. На споживачів у результаті очікують дві принципові зміни, пише «Економічна правда». Перша – населення може вільно змінювати постачальника. Тепер ціни на газ буде формувати ринок, тому теоретично є шанс знайти постачальника, який запропонує найкращу ціну за сервіс.

Друга ключова зміна стосується ціни на паливо, яка відтепер буде ринковою. Ціни на газ і для промисловості, і для населення будуть прирівняні до цін у Євросоюзі, й залежно від ситуації на ринку вартість палива може суттєво зростати чи знижуватися.

Стосовно ж цін наступного опалювального сезону – зробити точний прогноз важко, оскільки це залежить від ряду факторів. Так, на думку президента асоціації «Газові трейдери України» Андрія Мизовця, якщо не буде серйозних валютних стрибків, то ціни для кінцевого споживача взимку не будуть перевищувати 6-7 тисяч гривень за тисячу кубів. За нормального розвитку подій ціна може бути й до 5 тисяч гривень.

Час покаже, як ринок газу працюватиме на практиці.

Наразі ж українцям продовжили карантин. Поділили країну на чотири зони за рівнем поширення COVID-19. А ще кожен третій день у серпні – вихідний. Усього в цьому місяці буде 20 робочих і 11 вихідних днів. Для порівняння, в липні було 23 робочих дні і лише 8 вихідних.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *