Тернопільська психологиня Інна Моначин: «Як любити дітей правильно»

Тернопільська психологиня Інна Моначин: «Як любити дітей правильно»

На сьогодні актуальними стали питання про виховання дітей. Особливо, коли ми побували в режимі онлайн навчання і спробували бути вчителем для своєї дитини. Коли стикнулися з проблемою організації дітей до вивчення нового матеріалу, його закріплення та виконання домашніх завдань. Ми всі «приміряли» на себе роль вчителя. Не секрет, що більшість батьків відчули велику проблему. Тому і виникло питання, як підготувати дітей до дорослого, самостійного життя. Як виховати дитину так, щоб вона змогла досягати цілей у житті.

Ми знаємо що без необхідних поживних речовин і хорошого сну наші діти стають виснаженими, неуважними, роздратованими, хворобливими. Тому першим і важливим пунктом є повноцінне харчування, режим та розпорядок організації дня вашої дитини. Більшість батьків сповідують правило до своїх дітей: «Усе й негайно!». При першій фразі «Хочу їсти!» батьки запихають дитині рот перекусами. «Мені нудно!» зразу пропонують розваги, або тицяють телефон, «аби не заважало!» і таких випадків багато, але ж ми розуміємо що ключем до успіху – є вміння відтермінувати задоволення! То що ми бачимо? Такою поведінкою батьки самі роблять нещасною свою дитину. Вміти відкласти задоволення означає навчитись працювати в стресових умовах. А на сучасний час ми все частіше спостерігаємо, як зрілі молоді люди не можуть справитись, навіть, з невеликою перешкодою у їхньому житті.
Наступним відправним пунктом у вихованні дитини є безкінечні веселощі для малюка. Батьки самі біжать на допомогу, коли дитина повідомила, що їй нудно. А в цьому випадку варто дати можливість самій знайти собі розвагу. Пригадайте, як ви колись себе розважали, і чи бігли батьки вам створювати умови для гри? Важливо привчати дитину побути в пошуках розваг для самого себе. Звичайно, з врахуванням вікових можливостей дитини. Варто привчати дитину до посильної допомоги, хатніх обов’язків, які йдуть на користь тренування мозку. Праця – залишається відмінним засобом проти нудьги.
Далі потрібно виховувати дитину так, щоб вона розуміла хто керує вона чи батьки. Можна спостерігати за такими репліками батьків: «Моя дитина не любить снідати», «Моя дитина не любить читати» тощо. Відразу ставлю питання для батьків «То хто керує? Батьки чи діти?». Якщо ми віддаємо ініціативу в руки дітей, то можемо очікувати, що дитина буде харчуватися піцою, печивом чи булочками і вічно сидіти в планшеті. На даний час ми стикаємось з проблемою «вседозволеності» у дітей. Вони майже не чують слів «потрібно зробити». А відтак не розуміють значення цих слів. Бо на будь-яке «потрібно» біжить бабуся, мама чи тато і все виконує. То як дітям навчитися самостійності? Наприклад, якщо ваша дитина хоче вступити у ВЗО, то їй потрібно вчитися. Якщо дитина хоче вивчити іноземну мову, то її потрібно вчити і займатися докладаючи зусиль. Якщо ваша дитина хоче добре вивчити програмування, то їй потрібно багато знань з цієї галузі. Тобто скрізь присутнє «потрібно».
Ось кілька лайфхаків чи (хитрюків – українською) для того, аби ваша дитина ставала самостійною, успішною на соціальному, емоційному та академічному рівнях. Дитячий мозок повинен тренуватися. Все буде гаразд, коли ви хоча б іноді візьмете за звичку займатися з дитиною наступним:
1. Хоча б на кілька годин відкиньте планшети і знайдіть час для спілкування з своєю дитиною. Смійтеся, жартуйте, розмовляйте, приготуйте обід чи вечерю, засервіруйте стіл, катайтеся на велосипеді чи просто прогуляйтесь, грайте в настільні ігри, малюйте, робіть декорації на квітник, влаштуйте бої подушками, пограйте «хрестики-нулики» лоскочіть і цілуйте дитину.
2. Тренуйте відтерміновувати задоволення. Якщо ви зустрілись зі співробітницею, чи другом ви можете поспілкуватись, а дитину вчити почекати кілька хвилин. Дитина має вміти почекати. Це нормально, коли є період часу «нудно», оскільки це перший крок до креативу. Поступово підвищуйте рамки між я «хочу» і я «отримую». Така позиція навчить вашу дитину цінувати ту річ, яку ви їй даруєте. А також вчіть відтерміновувати прийом їжі замість коротких перекусів. Отримати задоволення від їжі так само важливо, як отримувати емоційне задоволення. Крім того це організовує до правильного режиму і є запорукою здоров’я вашої дитини.
3. Використовуйте обмеження. Це абсолютно нормально. Складіть розклад для свого малюка. Там позначте час на користування планшетом чи ноутбуком, своєчасний прийом їжі, читання книги, ігри на свіжому повітрі, вчасний сон тощо. Повірте, за такі обмеження діти пізніше будуть вдячні вам. Батьки повинні розуміти, що корисно для дитини.
4. Привчайте до роботи дитину змалку. Особливо звертайте увагу на монотонну працю. Поскладати одяг, прибрати іграшки, застелити ліжко, позамітати. Така праця підходить і хлопчикам і дівчаткам. Монотонна робота це основа їхньої працездатності у майбутньому. І коли ви даєте завдання, то створюйте певний позитивний супровід, підбадьорюйте похвалою дитину. «Тільки в найкращих дітей такий порядок в кімнаті!» «Сьогодні ми будемо мандрувати в дивовижно чистому будинку!» Робіть це весело з гумором та креативністю, тоді мозок запам’ятовує працю позитивно.
5. Тренуйте соціальні навички. Дуже корисно щоб батьки навчили дітей асертивному спілкуванню. Дитина має вміти відстоювати власні кордони і не порушувати кордони інших дітей. Якщо вони використовують слова «будь ласка», «дякую», вміють програти/виграти, можуть щиро порадіти за інших чи за власні успіхи – то будьте впевнені Ваші діти завжди досягнуть бажаного!

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *