– Наскільки є виправданим цей крок у нинішніх реаліях з боку банків? І чи стане він виграшним у кінцевому результаті для вкладників?
– Депозитний ринок України упродовж 2018 року демонструє зростання обсягів залучених депозитів. Половина з усіх залучених коштів належить фізичним особам, а тому зміни на депозитному ринку є важливими для більшості українців. Частка залучених коштів у національній валюті дещо перевищує депозити в іноземних валютах, що сприяє помірній дедоларизації, а це безперечно позитивний сигнал – довіра до національних грошей зростає.
Щодо підвищення відсоткових ставок за депозитними вкладами, то воно продиктовано підвищенням облікової ставки Національного банку України, яке протягом 2018 року відбувалось неодноразово. Максимальною – 18 відсотків – облікова ставка була встановлена у вересні, а у жовтні банківський ринок депозитів продемонстрував максимальне зростання процентних ставок.
Слід зазначити, що станом на кінець минулого тижня, – 7 грудня, облікова ставка становила вже 17 відсотків, що також стане орієнтиром для комерційних банків у їх процентній політиці.
За строковим характером залучених коштів переважають короткострокові депозитні вклади терміном до 1 року, а, відтак, банківській ринок й далі відчуває дефіцит довгострокових коштів, тому ставки за довгостроковими депозитами є традиційно вищими. Все це – адекватна реакція банківського ринку на поточний стан депозитного ринку та дії регулятора.
– Чи зможуть банки виконати свої зобов’язання перед вкладниками, пропонуючи вищі відсоткові ставки?
– Національний банк України оцінює ліквідність банківського сектору у 75 мільярдів гривень. Такої суми достатньо для безперебійної роботи банківських установ. Також доступними для комерційних банків є стандартні інструменти підтримання ліквідності – Нацбанк регулярно проводить тендери із підтримання ліквідності банків, два з яких відбудуться в грудні. Є можливість й оперативного підтримання ліквідності банків шляхом надання кредитів овернайт.
На мій погляд, підстав для хвилювання немає і банківська система зможе працювати безперебійно.
Подбав регулятор і про валютний ринок. Так, офіційно оголошена сума міжнародних резервів – 17,8 мільярдів доларів, дає можливість регулятору здійснювати валютні інтервенції у разі потреби. А отже, від різких «стрибків» курсу під тиском психологічних чинників ми також будемо захищені.