Тернопільський економіст Юлія ГАЛІЦЕЙСЬКА: «Довіра до національних грошей зростає»

Тернопільський економіст Юлія ГАЛІЦЕЙСЬКА: «Довіра  до національних грошей зростає»
У зв’язку з останніми подіями в Україні – введенням воєнного стану в 10 областях, ажіотажем на валютному ринку і очікуваннями більшості українців чимало банків вирішили залучати вкладників підвищенням процентних ставок. На актуальні запитання «Нашого ДНЯ» відповідає кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи Тернопільського національного економічного університету Юлія Миколаївна ГАЛІЦЕЙСЬКА.

– Наскільки є виправданим цей крок у нинішніх реаліях з боку банків? І чи стане він виграшним у кінцевому результаті для вкладників?

– Депозитний ринок України упродовж 2018 року демонструє зростання обсягів залучених депозитів. Половина з усіх залучених коштів належить фізичним особам, а тому зміни на депозитному ринку є важливими для більшості українців. Частка залучених коштів у національній валюті дещо перевищує депозити в іноземних валютах, що сприяє помірній дедоларизації, а це безперечно позитивний сигнал – довіра до національних грошей зростає.

Щодо підвищення відсоткових ставок за депозитними вкладами, то воно продиктовано підвищенням облікової ставки Національного банку України, яке протягом 2018 року відбувалось неодноразово. Максимальною – 18 відсотків – облікова ставка була встановлена у вересні, а у жовтні банківський ринок депозитів продемонстрував максимальне зростання процентних ставок.

Слід зазначити, що станом на кінець минулого тижня, – 7 грудня, облікова ставка становила вже 17 відсотків, що також стане орієнтиром для комерційних банків у їх процентній політиці.

За строковим характером залучених коштів переважають короткострокові депозитні вклади терміном до 1 року, а, відтак, банківській ринок й далі відчуває дефіцит довгострокових коштів, тому ставки за довгостроковими депозитами є традиційно вищими. Все це – адекватна реакція банківського ринку на поточний стан депозитного ринку та дії регулятора.

 – Чи зможуть банки виконати свої зобов’язання перед вкладниками, пропонуючи вищі відсоткові ставки?

– Національний банк України оцінює ліквідність банківського сектору у 75 мільярдів гривень. Такої суми достатньо для безперебійної роботи банківських установ. Також доступними для комерційних банків є стандартні інструменти підтримання ліквідності – Нацбанк регулярно проводить тендери із підтримання ліквідності банків, два з яких відбудуться в грудні. Є можливість й оперативного підтримання ліквідності банків шляхом надання кредитів овернайт.

На мій погляд, підстав для хвилювання немає і банківська система зможе працювати безперебійно.

Подбав регулятор і про валютний ринок. Так, офіційно оголошена сума міжнародних резервів – 17,8 мільярдів доларів, дає можливість регулятору здійснювати валютні інтервенції у разі потреби. А отже, від різких «стрибків» курсу під тиском психологічних чинників ми також будемо захищені.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *