Про ці важливі для майбутніх батьків теми розмовляємо із заступником директора з дитинства і пологової допомоги комунального неприбуткового підприємства «Тернопільська міська комунальна лікарня №2» Ольгою СИДОРЧУК.
– Безумовно. Але для цього і майбутня мама, і тато мають прикласти немало зусиль. Народження дитини – це не тільки велике свято і щастя, це ще й велика відповідальність. Вагітність треба планувати, а не «як вийшло». Народження здорової дитини залежить від здорової мами і тата, які правильно живуть, харчуються, правильно думають, правильно відносяться до світу. І тоді в них народиться здорова гармонійна дитина. А коли батьки ведуть легковажний спосіб життя, зловживають алкоголем чи курінням, то на що добре можна сподіватися? Взагалі, ми забули велику цінність: про те, що дівчаток вже з дитинства потрібно виховувати майбутніми матерями. Вчити їх дбати про своє здоров’я, я вже не кажу про цнотливість: сьогодні це не модно. Нині часто роль виховання ми чомусь переадресували Інтернету та соціальним мережам. Але ніщо не замінить довірливої розмови доньки з матір’ю.
– Статистика справді невтішна. Якщо у нашому перинатальному центрі років шість-вісім тому було більше трьох тисяч двісті пологів, то минулого року тут з’явилося на світ менше двох з половиною тисяч немовлят. І якщо у нашому закладі у середньому зменшується щороку на двісті пологів, то в області – на тисячу. Отож, справді, старіємо і вимираємо. Однак медики цієї проблеми точно не вирішать. Має бути зацікавлена політика держави. Багато людей скаржаться, що жити стало матеріально важче. І народження дітей, і їхнє виховання сьогодні обходяться дорого. З іншого боку, зараз є багато різних спокусливих пропозицій, доступ до всього. А бажання не завжди співпадають з можливостями. Хтось вибирає народження дитинки, а хтось відпочинок на закордонних узбережжях чи дороге авто. Тобто, існує і така філософія: ми не стали жити гірше, але ми хочемо жити краще. Як я казала, нівелюється цінність сім’ї.
– У будь-якій життєвій ситуації, і безпліддя у цьому сенсі не виняток, є два виходи: здатися й опустити руки або боротися і отримати бажане. Навіть наука перебуває на боці людини: у нас працюють відомі клініки репродуктивної медицини. І насправді більшість пар досягають позитивного результату. Зауважу ще такий нюанс. Сьогодні відсунувся віковий рубіж народження дітей. На перші пологи приходять і в тридцять п’ять, і після сорока. Хтось робить кар’єру, хтось дочекався бажаного первістка. А хтось просто поповнює родину. Жінка, яка народжує у зрілому віці, зовсім по-іншому ставиться до цього, ніж у 18-20. Тому даруйте собі цю велику радість!
– Це категорично неправильно. Народжувати поза лікувальним закладом означає наражати себе на великий ризик. Так, нормальні пологи – це природни процес. Але ніхто в акушерстві не знає, коли, в яку секунду цей нормальний процес може стати загрозливим для жінки і немовляти. А ціна своєчасності надання кваліфікованої допомоги дуже висока. Й інколи нормальні пологи можуть повернутися катастрофою. Тому що ускладнення виникають непередбачувано. Допомогу тоді треба надавати дуже швидко. І коли люди не розуміють цього, вони наражають на небезпеку жінку чи немовля.
– Згідно з законодавством, зараз жінка має право вибрати і лікуючого лікаря, і лікувальний заклад. Вона може приїхати до нас з будь-якого села чи району. Написати заяву і стати на облік у нашій жіночій консультації. Перевага нашого перинатального центру ще й у тому, що ми перебуваємо і складі багатопрофільної лікарні, де є всі спеціалісти: кардіологи, ендокринологи, невропатологи, урологи, окулісти… При потребі можемо надати допомогу одразу на місці. До послуг пацієнток гінекологічне відділення, денні стаціонари, на більш пізніх термінах лікування проводиться у патології вагітних. В інтересах жінки мати лікаря, якому вона довіряє, бути під наглядом, щоб своєчасно зреагувати на якісь ускладнення, адже в основному на них можна вплинути.
– За останніми науковими даними 40-50 відсотків перерваних вагітностей у другому триместрі, а це вже немалий термін, пов’язані із захворюваннями у чоловіків. Зокрема, через гіпоксію, яка викликана неправильним харчуванням, алкоголем, курінням, перенапруженням, ожирінням. І саме цей чоловічий фактор є гіпоксичним стресом для майбутньої дитини. Тому майбутнім татусям є над чим задуматися. Мене взагалі дивує, коли чоловік з родзалу біжить надвір перекурити і з тим запахом повертається назад до новонародженого немовляти. Невже цигарка важливіша нового крихітного життя? Я майже тридцять років працюю в акушерстві, але для мене й досі є культ новонародженої дитини. Взагалі, батьки мають багато чого навчитися ще до появи маляти на світ.
– Однозначно, все змінилося в кращий бік. Практично, зараз інше акушерство, ніж три десятиліття тому. До речі, у нас всі пологи партнерські. Жінки народжують тільки в індивідуальних пологових залах. Партнером може бути чоловік, мама, сестра, подруга… Є чоловіки зайняті, є й такі, що бояться. Словом, ситуації бувають різні. Тому деякі жінки обирають собі за партнера доулу. Слово доула походить від грецького «рабиня». Однак у сучасному світі так називають жінок, які надають емоційну, психологічну, інформаційну, фізичну і побутову підтримку під час вагітності та пологів. Доули супроводжують вагітних (саму чи з партнером) у пологовому будинку. При чому, доулам не обов’язково мати медичну освіту, адже вони не втручаються у пологи. Жінка сама, чи з родиною, зустрічається з доулою заздалегідь, вони знаходять контакт, працюють ще до пологів.
Також у нас є індивідуальні палати, тобто з породілею може хтось постійно перебувати, навіть ночувати. І допомагати. Особливо, після оперативних, кесарських втручань. Взагалі, всі палати у нас сучасні, відремонтовані, більше, як на дві жінки, немає. Ліжка функціональні, зручні. Тепло і затишно. Ми відкрили також відділення реанімації для новонароджених діток. Діє палата інтенсивної терапії для новонароджених. Де є дихальні апарати, працюють досвідчені лікарі-реаніматологи.
– Зараз дівчинка переведена в обласну дитячу лікарню, у відділення патології новонароджених. Єдине, що можу сказати – ця дитина точно буде щасливою. Вірю, її усиновлять відповідальні, люблячі батьки. А всім читачам «Нашого ДНЯ» бажаю, щоб їхні дітки народжувалися і росли здоровими.