Тернопільський лікар Ольга СИДОРЧУК: «Батьки мають багато чого навчитися ще до появи дитини на світ»

Тернопільський лікар Ольга СИДОРЧУК: «Батьки мають багато чого навчитися ще до появи дитини на світ»
Сьогодні в області, як і в Україні, народжується усе менше діток. Чому так стається? Що мають знати батьки, аби їхнє немовлятко з’явилося здоровим на світ? Чи безпечні пологи вдома?

Про ці важливі для майбутніх батьків теми розмовляємо із заступником директора з дитинства і пологової допомоги комунального неприбуткового підприємства «Тернопільська міська комунальна лікарня №2» Ольгою СИДОРЧУК.

– Пані Ольго, головне для батьків – це народження здорової дитини.

– Безумовно. Але для цього і майбутня мама, і тато мають прикласти немало зусиль. Народження дитини – це не тільки велике свято і щастя, це ще й велика відповідальність. Вагітність треба планувати, а не «як вийшло».  Народження здорової дитини залежить від здорової мами і тата, які правильно живуть, харчуються, правильно думають, правильно відносяться до світу. І тоді в них народиться здорова гармонійна дитина. А коли батьки ведуть легковажний спосіб життя, зловживають алкоголем чи курінням, то на що добре можна сподіватися? Взагалі, ми забули велику цінність: про те, що дівчаток вже з дитинства потрібно виховувати майбутніми матерями. Вчити їх дбати про своє здоров’я, я вже не кажу про цнотливість: сьогодні це не модно. Нині часто роль виховання ми чомусь переадресували Інтернету та соціальним мережам. Але ніщо не замінить довірливої розмови доньки з матір’ю.

– Ще одна тривожна тема. Сьогодні в Україні, і наша область не виняток, народжується усе менше діток. Практично, з карти Тернопільщини щороку «зникає» кілька сіл. Населення старіє, молодь виїжджає за кордон… За останніми статистичними даними, в українських сім’ях навіть двійко дітей стає рідкістю. У чому  причина? Адже, що хто б не казав, а ми не стали жити гірше, ніж, приміром, якихось десять-двадцять років тому.

– Статистика справді невтішна. Якщо у нашому перинатальному центрі років шість-вісім тому було більше трьох тисяч двісті пологів, то минулого року тут з’явилося на світ менше двох з половиною тисяч немовлят. І якщо у нашому закладі у середньому зменшується щороку на двісті пологів, то в області – на тисячу. Отож, справді, старіємо і вимираємо. Однак медики цієї проблеми точно не вирішать. Має бути зацікавлена політика держави. Багато людей скаржаться, що жити стало матеріально важче. І народження дітей, і їхнє виховання сьогодні обходяться дорого. З іншого боку, зараз є багато різних спокусливих пропозицій, доступ до всього. А бажання не завжди співпадають з можливостями. Хтось вибирає народження дитинки, а хтось відпочинок на закордонних узбережжях чи дороге авто. Тобто, існує і така філософія: ми не стали жити гірше, але ми хочемо жити краще. Як я казала, нівелюється цінність сім’ї.

– Але є немало подружніх пар, які з нетерпінням чекають дитинки, а лелека бариться.

– У будь-якій життєвій ситуації, і безпліддя у цьому сенсі не виняток, є два виходи: здатися й опустити руки або боротися і отримати бажане. Навіть наука перебуває на боці людини: у нас працюють відомі клініки репродуктивної медицини. І насправді більшість пар досягають позитивного результату. Зауважу ще такий нюанс. Сьогодні відсунувся віковий рубіж народження дітей. На перші пологи приходять і в тридцять п’ять, і після сорока. Хтось робить кар’єру, хтось дочекався бажаного первістка. А хтось просто поповнює родину. Жінка, яка народжує у зрілому віці, зовсім по-іншому ставиться до цього, ніж у 18-20. Тому даруйте собі цю велику радість!

– Зараз до речі, у суспільстві активно пропагується думка про право жінок на гідні пологи, які включають народження діток, наприклад, вдома. Мовляв, пологи – це природний процес, який не потребує втручань, і можна обійтися без участі медицини та лікувального закладу.

– Це категорично неправильно. Народжувати поза лікувальним закладом означає наражати себе на великий ризик. Так, нормальні пологи – це природни процес. Але ніхто в акушерстві не знає, коли, в яку секунду цей нормальний процес може стати загрозливим для жінки і немовляти. А ціна своєчасності надання кваліфікованої допомоги дуже висока. Й інколи нормальні пологи можуть повернутися катастрофою. Тому що ускладнення виникають непередбачувано.  Допомогу тоді треба надавати дуже швидко. І коли люди не розуміють цього, вони наражають на небезпеку жінку чи немовля.

– Ваш перинатальний центр перебуває  у складі Тернопільської  міської лікарні. Однак до вас їдуть з усіх куточків області.

– Згідно з законодавством, зараз жінка має право вибрати і лікуючого лікаря, і лікувальний заклад. Вона може приїхати до нас з будь-якого села чи району. Написати заяву і стати на облік у нашій жіночій консультації. Перевага нашого перинатального центру ще й у тому, що ми перебуваємо і складі багатопрофільної лікарні, де є всі спеціалісти: кардіологи, ендокринологи, невропатологи, урологи, окулісти… При потребі можемо надати допомогу одразу на місці. До послуг пацієнток гінекологічне відділення, денні стаціонари, на більш пізніх термінах лікування проводиться у патології вагітних. В інтересах жінки мати лікаря, якому вона довіряє, бути під наглядом, щоб своєчасно зреагувати на якісь ускладнення, адже в основному на них можна вплинути.

– Ольго Михайлівно, от ви зауважили, що майбутню маму треба виховувати заздалегідь. Але, очевидно, за народження здорової дитинки несе відповідальність і чоловік?

– За останніми науковими даними 40-50 відсотків перерваних вагітностей у другому триместрі, а це вже немалий термін, пов’язані із захворюваннями у чоловіків. Зокрема, через гіпоксію, яка викликана неправильним харчуванням, алкоголем, курінням, перенапруженням, ожирінням. І саме цей чоловічий фактор є гіпоксичним стресом для майбутньої дитини. Тому майбутнім татусям є над чим задуматися. Мене взагалі дивує, коли чоловік з родзалу біжить надвір перекурити і з тим запахом повертається назад до новонародженого немовляти. Невже цигарка важливіша нового крихітного життя? Я майже тридцять років працюю в акушерстві, але для мене й досі є культ новонародженої дитини. Взагалі, батьки мають багато чого навчитися ще до появи маляти на світ.

– Якщо порівняти акушерство, коли ви починали працювати, і тепер?..

– Однозначно, все змінилося в кращий бік. Практично, зараз інше акушерство, ніж три десятиліття тому. До речі, у нас всі пологи партнерські. Жінки народжують тільки в індивідуальних пологових залах. Партнером може бути чоловік, мама, сестра, подруга… Є чоловіки зайняті, є й такі, що бояться. Словом, ситуації бувають різні. Тому деякі жінки обирають собі за партнера доулу. Слово доула походить від грецького «рабиня». Однак у сучасному світі так називають жінок, які надають емоційну, психологічну, інформаційну, фізичну і побутову підтримку під час вагітності та пологів. Доули супроводжують вагітних (саму чи з партнером) у пологовому будинку. При чому, доулам не обов’язково мати медичну освіту, адже вони не втручаються у пологи. Жінка сама, чи з родиною, зустрічається з доулою заздалегідь, вони знаходять контакт, працюють ще до пологів.

Також у нас є індивідуальні палати, тобто з породілею може хтось постійно перебувати, навіть ночувати. І допомагати. Особливо, після оперативних, кесарських втручань. Взагалі, всі палати у нас сучасні, відремонтовані, більше, як на дві жінки, немає. Ліжка функціональні, зручні. Тепло і затишно. Ми відкрили також відділення реанімації для новонароджених  діток. Діє палата інтенсивної терапії для новонароджених. Де є дихальні апарати, працюють досвідчені лікарі-реаніматологи.

– Недавно у «Вікно життя» при вашій лікарні підкинули немовля. Багато тернополян перейнялися долею маленької дівчинки. А як сьогодні себе почуває крихітка? І де вона зараз?

– Зараз дівчинка переведена в обласну дитячу лікарню, у відділення  патології новонароджених. Єдине, що можу сказати – ця дитина точно буде щасливою. Вірю, її усиновлять відповідальні, люблячі батьки. А всім читачам «Нашого ДНЯ»  бажаю, щоб їхні дітки народжувалися і росли здоровими.

Автор

Зіна Кушнірук

Редактор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *