У Тернополі діє унікальна виставка мініатюрних скульптур Володимира Казаряна, яку називають восьмим чудом світу (ФОТО)

У Тернополі діє унікальна виставка мініатюрних скульптур Володимира Казаряна, яку називають восьмим чудом світу (ФОТО)

Відомий український майстер працює під мікроскопом, що збільшує у 300 разів. Чоловік може вирізьбити міні-Венеру зі слонової кістки і помістити її у вушко голки. А також цілий караван верблюдів. А ще на рисовому зернятку може закріпити борців сумо, намалювати відомих людей або ж виткати мереживо з однієї сотої людської волосини.

  • 639752_1_w_300_150316
  • 20160317_0018-300x225
  • 20160317_0023-300x225
  • 20160317_0021-300x225
  • 20160317_0019-300x225
  • IMG_7170
  • IMG_7254
  • IMG_7290
  • IMG_7288
  • IMG_7283_170316
  • IMG_7275
  • IMG_7269
  • IMG_7267
  • IMG_7262
  • IMG_7261
  • IMG_7258

Володимир Казарян працює над колекцією 35 років. Про сам процес творіння розповідає – мініатюри народжуються у тиші, а щоб рука не затремтіла, кожен наступний рух намагається робити між ударами серця.

– На виготовлення однієї мікромініатюри йде від одного до трьох місяців. Робота під мікроскопом потребує багато часу. Найменший необережний рух – і мініатюра може бути втрачена. Перед тим, як займатися цим, довелось багато років експериментувати, щоб виробити свою техніку, – розповідає майстер.

У світі сьогодні є лише кілька майстрів, які виготовляють шедеври під мікроскопом. Мистецтву мікромініатюри ніде не навчають, необхідних приладів теж немає. Усі інструменти, а зазвичай вони розміром всього в кілька міліметрів, Володимир Казарян створює сам. Іноді це потребує набагато більше часу, ніж самі фігурки.

Всього Володимир Казарян уже створив кілька сотень мікрошедеврів. Науковці та мистецтвознавці називають їх геніальними. Вони були представлені у різних країнах світу. Мікроскопічний букет майстра у 1994 році отримала в подарунок Гілларі Клінтон.

– Мої роботи мають Білл Клінтон, Арнольд Шварценеггер та інші відомі люди світу, – каже майстер. – Є виставка у США, а в 2013 році започаткували музей в Празі. Упродовж 15 років діяла виставка в лівому крилі Лівадійського палацу в Ялті. У Тернополі мої роботи експонуються вперше. Добирали їх так, щоб представити різнобічність цього мистецтва.

Оглянути експозицію можна у Тернопільській арт-галереї на вулиці Сагайдачного. Роботи Володимира Казаряна поміщені в скляні колби. А щоб глядачі могли розгледіти мікрошедеври, над ними прикріпили мікроскопи, які збільшують мініатюри – від 50-ти до 300 разів.

Всього до Тернополя майстер привіз 30 робіт. Йдучи по стопах Лівші, Володимир Казарян не зміг встояти перед спокусою повторити майстерність цього книжкового героя і підкував блоху. Не менш вражає скульптура Арнольда Шварценеггера на… маковому зернятку. Дивують і церкви старого Києва, які зображені на сірнику, та багато інших шедеврів.

Всі скульптури Казаряна чудові, але, мабуть, найвідомішим його творінням є караван з п’яти верблюдів, що вмістився в вушку голки. Не менший подив викликає і мініатюрний букет троянд. У його створенні автор використовував незвичайні матеріали: замість стебел – людську волосину, а самі квіти зібрані з найдрібніших лусочок риби.

Надихнули автора на творчість батьки, які займалися мистецтвом усе життя. Мати Володимира була актрисою, батько – заслуженим діячем мистецтва Вірменії.

– Щоб займатися мікромініатюрою, треба мати якості, які не кожен захоче в собі виробляти, – розповідає Володимир Казарян. – Треба бути посидючим, уважним. Природа створила людину для грубої роботи, для сильних рухів. А ця праця вимагає налаштування організму на мікрорівень, тобто на мінізусилля. Треба дихання затаїти і серцебиття. Це своєрідна жертовність. Якщо людина дозріває до цього, можливо, й щось у неї вийде.

Зараз Володимир Казарян із сім’єю живе в Києві й більшість свого часу віддає мистецтву мікромініатюри. Творить з різних матеріалів. Багато фігурок зроблені зі слонової кістки і мармуру, а також золота. А найменша в світі скульптура Мерилін Монро створена з бивня мамонта. Вражають різноманітністю і «постаменти», на яких стоять скульптурки: відполірована людська волосина, макове зернятко, зерно рису, вушко голки, кристалик цукру і навіть маленька піщинка, на якій Володимир Казарян примудрився вмістити замок.

Девіз майстра – зробити неможливе можливим. На таку роботу, каже він, його спонукало велике бажання дивувати світ і тішити людей чимось незвичайним. Мистецтво мікромініатюри вже багато років дозволяє Володимиру Казаряну робити те, що здавалося непідвладним людині.

Андрій ПАЦУЛА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *