В Україні живе близько 100 тисяч людей із порушеннями слуху. На Тернопільщині їх кілька тисяч.
Усі вони прагнуть жити повноцінним життям – навчатися, працювати, отримувати якісну медичну допомогу, цікавитися мистецтвом, мати хобі. Натомість в Україні знання жестової мови радше екзотика, аніж норма. Новини з сурдоперекладом транслюють лише кілька телеканалів, а культурні заходи, на які можуть завітати як здорові люди, так і люди з порушеннями слуху, – взагалі рідкість. Хоча з кожним роком суспільство робить все більше кроків їм назустріч – з’являються відео з поезією жестами, на цю мову перекладають пісні й організовують різноманітні арт-проекти. Однак чи достатньо цього, аби нечуючі люди відчували себе почутими і повноцінними членами суспільства.
Побудувати міст через тишу спробували і студенти та викладачі Тернопільського державного медичного університету. У закладі започаткували курси мови жестів, які можуть відвідувати всі охочі. Тут не тільки вчать порозумітися із нечуючими людьми на побутовому рівні, а й медичної термінології.
Уже набрали дві групи студентів по 50 учнів. Та вже зараз організатори формують нові списки охочих вивчити мову жестів. Всього зголосилося більше 200 лікарів та студентів. Майбутні медики активно освоюють мову жестів. Такі заняття є добровільними, попри це їх відвідують багато студентів.
Викладає на курсах Неоніла Яценко, яка вже кілька років працює у Теребовлянському навчально-реабілітаційному центрі вчителем жестової мови. Вона часто супроводжує учнів під час візитів до лікарів, інакше лікарі не можуть з ними порозумтися. Коли ж на початку осені її запросили викладати мову жестів для медиків, відразу погодилася, адже усвідомлює, наскільки це важливо.
За словами Неоніли, студентам дуже добре дається вивчення мови. Вона зізнається, що навіть не сподівалася, що вони так легко і швидко сприйматимуть інформацію.
Курси проводять ввечері після навчання та роботи. В аудиторії інколи навіть не вистачає місць для всіх охочих. Більшість тут – студенти-медики. Втім, є і багато лікарів з усієї області.
Лікар-невропатолог Микулинецької фізіотерапевтичної лікарні реабілітації Андрій Надкевич вирішив вивчити мову жестів, щоб ефективніше лікувати своїм пацієнтів. Каже, інколи у їхньому закладі протягом місяця буває п’ятеро хворих, які не чують.
Студенти із захопленням розповідають про заняття, повторюють жести на перервах між лекціями. Зізнаються, для них це дуже цікавий і корисний досвід.
Мову жестів на курсах почали вивчати з азів. На даний час опановують алфавіт та основні фрази. За тиждень уже перейдуть до специфічних медичних термінів. Ідею навчати лікарів жестової мови запозичили за кордоном. На Заході кожна державна установа має спеціаліста, який уміє спілкуватися жестами.
Навчання для медиків абсолютно безкоштовне, воно триватиме орієнтовно кілька місяців. Заняття відбуваються щосереди в адміністративному корпусі медичного університету, що на Майдані Волі. Початок – о 16.30. Набір у групу триває.
Голова Тернопільської обласної організації Українського товариства глухих Надія Коцовська теж радіє такій ініціативі.
Порозуміння з людьми, які не чують, або слабочуючими набуває ще більшої актуальності зараз. Адже багато хлопців, які повертаються із зони АТО, мають проблеми зі слухом. Наразі в обласний УТОГ не звертався ще ніхто з військових. Але тут також радо навчають мови жестів. За детальнішою інформацією потрібно прийти за адресою вул. Лепкого, 12, або зателефонувати за номером: 51-07-44.