Українські заробітчани втерли носа траншам МВФ та іноземним інвестиціям

Українські заробітчани втерли носа траншам МВФ та іноземним інвестиціям

Україна посідає восьме місце у списку країн, громадяни яких виїжджають на роботу за кордон, із показником 5,5-6 мільйонів осіб. Із них понад 1,5 мільйона працювали в Польщі. Такі дані містяться у звіті про міжнародну міграцію (World Migration Report 2022).

Десять років тому переважно переймалися відтоком інтелекту з України. Але статистика змінилася. Тепер на заробітки за кордон виїжджають переважно вітчизняні робочі кадри, інформує портал grc.ua.

Трудову міграцію в нашій країні вважають економічною проблемою суспільства. І цього року, прогнозують експерти, число трудових мігрантів не зменшиться. Причини незмінні: невдоволення рівнем заробітку чи неможливість знайти роботу в Україні; відсутність відчуття безпеки та невпевненість у завтрашньому дні; бажання забезпечити краще майбутнє своїм дітям.

У владі наголошують, що середня номінальна зарплата в Україні торік підвищилася. Так, але реальні заробітки не збільшилися. Їх «з’їла» інфляція. Судячи із невтішних прогнозів, вона й далі «пожиратиме» гроші українців.

Раніше влада багато говорила про повернення заробітчан додому й створення хороших умов для ведення бізнесу, місць праці тощо. Насправді ж, бути чесним бізнесменом в нашій країні – це тест на виживання. Одні податки чого вартують… 

Загалом, чого гріха таїти, заробітчани владі з економічної точки зору вигідні. Наприклад, у листопаді 2021 року обсяг грошових приватних переказів в Україну із  кордону сягнув $14 мільярдів. Це – на 35,93% більше, ніж роком раніше ($10 млрд). Про це йдеться в даних Нацбанку.

Як передає «Перший діловий» телеканал, це приблизно в 17 разів більше, ніж надходить в Україну від прямих іноземних інвестицій. І в 20 разів більше, ніж уряд отримав кредитних траншів від МВФ. До слова, минулого року Україна повернула Міжнародному валютному фонду удвічі більше валюти – $1,4 млрд, аніж отримала – кредитний транш $700 млн у листопаді.

Саме кошти заробітчан є одним із основних джерел валютних надходжень, покращують внутрішній попит та відіграють важливу роль у розвитку вітчизняної економіки.

Українських заробітчан очікують у не одній країні. Традиційно весна підігріє попит на сезонних працівників. Водночас, чимало наших співвітчизників хочуть знайти роботу в Польщі: число бажаючих зросло майже на 40%. Таку зацікавленість підвищило спрощення процедури легалізації та працевлаштування. До речі, в січні попит на вакансії у Польщі зріс на 37,3%, порівняно з аналогічним періодом 2021 року.

В аналітичному центрі компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal нагадали: з 29 січня дозвіл на роботу в Польщі видаватимуть терміном до двох років. Це може призвести до збільшення потоку робочої сили з України в сусідню країну. Крім того, на думку експертів, усе більше українців залишатиметься працювати там на тривалий період.

Але… Польща може втратити лідерство за кількістю залучених на роботу українських заробітчан. За них боротиметься Великобританія. Як пише UBR, ця країна через вихід із ЄС втратила частину працівників із сусідніх європейських країн і тепер готова забирати українців цілими сім’ями. Зокрема, з Британії виїхала велика кількість румун та болгар.

І якщо раніше робочу візу в країну Туманного Альбіону було отримати нереально, то зараз все робиться просто, зазначають в кадрових агенціях. Англійці врахували нещодавній досвід. Для прикладу, через брак далекобійників країна зіткнулася з кризою із паливом – його не вистачало на заправках. Тепер, аби це знову не повторилося, водіям готові платити близько 6 тисяч євро на місяць (192 тис грн). Міністерська зарплата.

А тим часом трудова міграція створює проблеми в Україні. У багатьох галузях не вистачає спеціалістів, виникають проблеми у сім’ях, погіршується демографічна ситуація… Крім того, в Україні ще один надзвичайно серйозний виклик – війна…

Ольга ЧОРНА.    

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *