Час від часу з’являється інформація на шталт: цей чиновник накрався на таку-то суму, той політик чи керівник вивів стільки-то грошей в офшори. Затримали контрабанду на мільйони. Корупція «з’їдає» добробут країни та громадян… Подібних прикладів ого-го скільки! Виникає логічне запитання: куди ж дивляться «контролери», яким платить за роботу суспільство?
Отже, лише через «сірий» імпорт, зарплату в конвертах і офшорні схеми Україна втрачає десятки мільярдів гривень. Про це 24 каналу розповів голова Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.
Держава несе шалені втрати, порахували фахівці асоціації. В цих схемах «ховають» майже річний бюджет країни.
Цифри справді вражають. Приміром, від обігу «сірого» імпорту втрати зі сплати податків сягають 63 мільярди гривень. Зарплати в конвертах «викрадають» 25-74 мільярди. Офшорні схеми – 22-36 мільярдів. А щорічний оборот контрабанди оцінюється приблизно у 5 мільярдів доларів на рік.
Яких позитивів у економіці можна очікувати, якщо такі гігантські суми проходять повз державну казну?!
До слова, на форумі Ukraine Level UP 2016 екс-президент Віктор Ющенко зазначив: якщо вивести з тіні хоча б 10 відсотків економіки, це додасть у бюджет 180 мільярдів гривень. І тоді Україні не довелося б просити позичок за кордоном.
За підрахунками експертів, «в тіні» перебуває 40-50 відсотків вітчизняної економіки.
А ось інформація від колишнього очільника ДФС Романа Насірова. Як відомо, екс-посадовець не білий, і не пухнастий, але у даному випадку річ не в його персоні. За словами Насірова, держбюджет щомісяця недоотримує близько 400-500 (!) мільйонів доларів через неналежну роботу митниці. Це – офіційно. А фактичні цифри набагато гірші.
Щодо поліпшення бізнес-клімату, то зараз інвесторів стримує війна, відсутність належного захисту прав власності (якісної судової системи) та високий рівень корупції.
Чи зможе подолати ці виклики нова влада?
Переживає кадровий дефіцит і вітчизняна політика. Часто замість професійних політиків, країна отримує випадкових або чиїхось людей. Експерти наголошують: в політику потрібно вкладати ресурси – кошти, час, ідеї. І цим повинні займатись усі. А в Україні як? Зазвичай, інвестує в політику лише найбагатша частина українців. Переважно, олігархи. Чи місцеві князьки. Їхні й інтереси обрані політики лобіюють, захищають, обслуговують. А проблеми народу… хай сам народ і вирішує.
Щодо економіки, нинішній рік, за словами прем’єр-міністра Олексія Гончарука, – це рік інвентаризації та кадрового оновлення. 2020-ий стане роком підготовки до зростання української економіки в 2021 році. Глава уряду обіцяє: економіка зростатиме стрімко. «Повинні з’являтися нові робочі місця, нові виробництва. Ми маємо забути, що таке корупція і контрабанда як системне явище, і так далі. Це складні задачі, але ми до них готові», – сказав Гончарук в ефірі «Свободи слова» на ICTV.
Українцям залишається дочекатися цього майже економічного дива. І вже тоді у нього повірити. Бо вже стільки покращень обіцяли…