Президент Володимир Зеленський менше, ніж за 10 місяців з дня інавгурації, реалізував перше системне перезавантаження влади – змінив главу Кабміну та деяких міністрів. На Банковій усвідомили: нові, молоді, але часто випадкові люди у владі не можуть впоратися з викликами, що стоять перед країною. Це – одна з головних причин. Але не єдина, пише «Українська правда». Перезапуск влади мав на меті звільнення системи від людей ексглави Офісу президента Андрія Богдана. Олексій Гончарук та багато ексміністрів мають завдячувати своїй кар’єрі саме йому. Ще однією причиною стало те, що Зеленський стрімко почав втрачати підтримку виборців.
Уряд Гончарука був молодим – вік кількох міністрів складав трохи більше 30 років. Цього не можна сказати про склад нового уряду Шмигаля. Сформованного, до речі, нашвидкоруч, «з коліс».
Денис ШМИГАЛЬ, 44 роки, прем’єр-міністр
Львів’янин. Закінчив Львівську політехніку за спеціальністю менеджмент машинобудування, інженер-економіст. Кандидат економічних наук. Має досвід роботи в ОДА та в приватних компаніях. До призначення на посаду працював віцепрем’єром – міністром із розвитку громад та територій.
Шмигаль упродовж двох років працював на керівних посадах у ДТЕК Західенерго, був директором Бурштинської ТЕС. Підприємство розташоване на Івано-Франківщині, входить до холдингу Ріната Ахметова. Саме через роботу в топменеджменті цієї компанії Шмигаля у ЗМІ неодноразово називали людиною олігарха. Працюючи в ДТЕК, у 2018-у Шмигаль заробив близько 3,5 мільйонів гривень.
Експерти припускають: призначення Дениса Шмигаля на посаду глави уряду – це компроміс нових і старих політичних еліт.
Марина ЛАЗЕБНА, 44 роки, міністр соціальної політики
Родом з Київщини. Обіймала посади керівника Держслужби зайнятості за часів президентства Януковича та очолювала Державну соціальну службу України, коли президентом став В. Зеленський. Закінчила Київський національний університет ім. Шевченка за спеціальністю економіст-менеджер. На початку 2000-х працювала на різних посадах у міністерстві економіки. У 2011-у прийшла в уряд Миколи Азарова. Згодом стала головою Державної служби зайнятості України. Але у 2014 році новий уряд Арсенія Яценюка ліквідував цю службу. Після цього Лазебна зареєструвалася підприємцем – займалася консультуванням з питань комерційної діяльності.
У серпні 2019 року прем’єр Гончарук призначив її головою Державної соціальної служби України, але вже у жовтні звільнив з посади.
Сергій БЕССАРАБ, 64 роки, міністр у справах ветеранів
Родом з Дніпропетровщини. З моменту завершення навчання і дотепер – на військовій службі. До війни обіймав різні керівні посади, в тому числі у 2000-х очолював територіальне управління «Північ». За часів Януковича був першим заступником командувача сухопутних військ. У 2014 році був звільнений у рамках люстрації. Однак пізніше в закон внесли зміни, дозволивши президенту залишати на посадах «цінних» військових. Тоді Бессараб повернувся на службу. З 2015 року – заступник начальника Генштабу Збройних Сил.
Ілля ЄМЕЦЬ, 64 роки, міністр охорони здоров’я
Відомий кардіохірург, створив школу серцево-судинних хірургів з лікування критичних та складних вроджених вад серця у новонароджених. Ілля Ємець вже очолював міністерство охорони здоров’я за часів президентства Януковича – попрацював близько пів року.
Працював у Інституті серцево-судинної хірургії у Києві, хірургом в госпіталях у Сіднеї, Мельбурні, Торонто, Парижі. З 1992 року першим в Україні почав оперувати немовлят зі складними вадами серця, автор 16-ти патентів.
Після відставки з МОЗ очолив Медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії.
Олексій РЕЗНІКОВ, 53 роки, віцепрем’єр, міністр реінтеграції
Народився у Львові, закінчив юрфак Львівського державного університету імені І.Франка. На момент призначення був представником України у Мінській контактній групі. З 2000 року був партнером адвокатської компанії «Правіс». Потім працював у ще кількох фірмах, був партнером «Магістр і партнери», керівником департаменту вирішення спорів та головним юрисконсультом «ЄПАП».
У різні роки був депутатом Київської міської ради: у 2008 році з «Блоком Катеринчука», а у 2014 – з партією «Удар». Деякий час працював заступником міського голови Віталія Кличка.
Олексій ЧЕРНИШОВ, 42 роки, міністр розвитку громад та територій
Народився у Харкові. З жовтня 2019 року очолював Київську держадміністрацію. Чернишов – харківський бізнесмен та інвестор. Навчався в Харківському гуманітарному університеті. Закінчив Національний юридичний університет ім. Я. Мудрого.
Розпочав кар’єру в IT галузі, в компанії Telesens, яка розробляла системні програмні продукти для телекомунікаційного бізнесу. У 2000-их почав співпрацювати з концерном АВЕК, засновником якого є депутат від «ОПЗЖ» та бізнесмен Олександр Фельдман. Згодом заснував інвестиційну компанію VI2 Partners, яка в 2017 році купила 20% акцій мережі супермаркетів «Фуршет» у французького оператора Auchan Group Ашан Україна. Сума угоди не розголошувалася. За даними екснардепа Сергія Лещенка, Чернишов близький не лише до Фельдмана. Перед затвердженням він пройшов «оглядини» в Ігоря Коломойського. Сам Чернишов заявив, що з олігархом не знайомий.
Ігор УМАНСЬКИЙ, 45 років, міністр фінансів
Економіст та фінансист. За більше, ніж 20 років державної служби, працював у багатьох фінансових відомствах країни. З 2000 по 2003 рік обіймав різні посади у міністерстві економіки в урядах В. Ющенка, А. Кінаха та першого уряду В. Януковича. Був директором одного з департаментів Нацбанку. Пізніше – заступником голови правління «Укртранснафти». Був першим заступником міністра фінансів В. Пинзеника. Після відставки Пинзеника виконував обов’язки міністра фінансів у другому уряді Ю. Тимошенко.
У 2014 році – перший заступник міністра фінансів Наталії Яресько. У жовтні 2016-го став позаштатним радником П. Порошенка. Приблизно через 3 роки подав у відставку.
Олег НЕМЧІНОВ, 42 роки, міністр Кабінету міністрів
Народився у Львові. Останнє місце роботи – міністерство молоді та спорту, де був державним секретарем. Трудову кар’єру починав у відділі роботи з молоддю Львівської міськради. Далі – чергуються, а інколи й поєднуються, чиновницька робота в органах влади, викладацька практика та бізнес. Зокрема, серед бізнесової роботи значаться будівельна галузь і готельна сфера.
Працював у системі Міндоходів і зборів у Львівській області, де в той час трудився й Денис Шмигаль.
У 2014 пішов служити в прикордонні війська. Був у зоні АТО. Півроку очолював Військово-цивільну адміністрацію сіл Комінтернове, Водяне та Заїченко Волноваського району на Донеччині. Особливе місце в житті Немчінова посідає легка атлетика, Федерацію якої очолював на Львівщині та був членом ФЛАУ.
Андрій ТАРАН 65 років, міністр оборони
Генерал-лейтенант у відставці. Закінчив Київське вище зенітно-ракетне інженерне училище, Військову академію ППО Сухопутних військ у Києві, пройшов перепідготовку в Інституті міжнародних відносин для дипломатичної служби, а також навчався в Національному університеті оборони США у Вашингтоні. Служив у центральному апараті Міноборони України, в головному управлінні розвідки Міноборони, де дослужився до заступника начальника ГУР. Вільно володіє англійською мовою. Звільнений у запас в 2016 році з посади першого заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ.
За даними журналіста Юрія Бутусова, кандидатуру Тарана пропонував глава ОП Андрій Єрмак: «Він вважає досвідченого військового дипломата і військового розвідника, який має зв’язки в США і досвід «перемир’я» з росіянами на Донбасі, оптимальною фігурою для продовження миролюбної політики».
У 2019 році очолював передвиборчий штаб кандидата у президенти Ігоря Смешка.
Вадим ГУТЦАЙТ, 48 років, міністр спорту
Народився в Києві. Олімпійський чемпіон з фехтування 1992 року. Після завершення кар’єри став тренером. Очолював Федерацію фехтування України.
У 5 і 6 скликаннях Ради був помічником на громадських засадах у депутата від «Партії регіонів» Ельбруса Тедеєва. Іншим помічником регіонала тоді був нинішній голова Офіса президента Андрій Єрмак.
Працював у Київській міській держадміністрації, де за результатами конкурсу був призначений начальником Департаменту молоді та спорту столиці. Його конкурент – активіст Філіп Альїд вважав результат нечесним і звинувачував Гутцайта в плагіаті. Гутцайт звинувачення спростовував.
Також активіст заявляв, що Гутцайт у 2018 році був одним із співвласників російського ООО «Альтаир» (СТО «Чемпіон» в Лубні під Москвою) разом з двома відомими російськими фехтувальниками Ільгаром Мамедовим та Станіславом Поздняковим. Зараз серед співзасновників «Альтаиру» Гутцайт не значиться, але історія змін в російських реєстрах вказує, що свою частку він передав Мамедову.
Юрій Поліхович, в. о. міністра освіти і науки
Раніше він був першим заступником у МОН.
Із попереднього уряду залишаються: Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ; Владислав Криклій, міністр інфраструктури; Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації України; Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ; Денис Малюська міністр юстиції.
Вадим Пристайко став віцепрем’єром-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Перед цим очолював МЗС.
Вільними залишаються крісла міністрів культури, енергетики і віцепрем’єра з економічного розвитку.