Гермаківський парк закладено 1956 року. Щільність садіння дерев на його території стало причиною втрати його основного призначення відповідно до їх стадійного старіння.
Відтак, у державному підприємстві «Чортківське лісове господарство» вирішили вдихнути в нього нове життя та відтворити славнозвісний парк на новому місці – на території Улашківського лісництва, яка є заказником загальнодержавного значення. Про це повідомили у прес-службі Тернопільського ОУЛМГ.
Закладання нового парку колекції рідкісних видів дерев і чагарників почалося з 2006 року на площі 3,6 гектарів. Над створенням його працювали тодішній лісничий Улашківського лісництва Ігор Криса та головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони та захисту лісів Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Надія Козацька. Дендроколекція складається з двох секцій – хвойних та листяних порід.
Як повідомила Надія Козацька, основним завданням, яке вони ставили перед собою при закладенні дендроколекції, була відсутність правильного розташування та створення алейних форм, як вимагали цього раніше правила закладення подібних парків. Задля цього консультувалися з київськими науковцями, які порадили закладати парк хаотично, без дотримання лінійних методів при їх садінні, щоби кожну деревну породу можна було зручно і зусібіч розглядати.
«У майбутньому ця площа слугуватиме дендропарком, тому що на сьогодні це свого роду дендрологія, яка з кожним роком лишень набирає своєї краси й неповторності», – резюмує головний спеціаліст облуправління.
До речі, дана колекція має не лише естетичну вагу для лісівників, а й практичну. Якщо у 2006 році кількість видів хвойних і чагарникових порід налічувала 100 видів, то на сьогодні в хвойній секції є 50 видів хвойних дерев – у силу різних факторів не всі хвойні прижилися. Наразі тут зростає й милує око вісім видів соснових, 11 – ялинових, три – ялицевих, 12 видів туї, чотири – кипарисових, а також метасеквоя гігантська, тис, кунінгамія, криптомерія, дугласія, модрина європейська, кедр ліванський.
Листяна секція також має чим здивувати. 20 видів листяних порід дерев – горіхів, ясенів, кленів, а також бук лісовий форма пурпурна, тюльпанове дерево, карія, липи амурська і монгольська, ільм гірський, катальпа, бархат амурський, горобина і ін. та 30 видів кущів – ліщина ведмежа, черемха віргінська, клокичка, ірга крупнолиста, магонія падуболиста, барбариси, бирючина вічнозелена, кизильник вічнозелений, оцтове дерево, бузок угорський, жимолость, спіреї, лимонник китайський,тамарикс , гібіскус, аронія чорна і інші.
«Нелегко було все це зібрати і за цим доглядати, – ділиться думками лісничий Улашківського лісництва Олег Шевчук. – Із перших років усе зростало дуже помалу, або й узагалі не росло, та, незважаючи на це, зневіра не похитнула наших намірів на позитивний результат, тож продовжували роботи з закладення парку. Спочатку навіть залучали працівників з місцевого населення. Зараз же всі роботи з догляду за дендроколекцією здійснює лісова охорона лісництва».
А роботи тут чимало – у вегетаційний період лісівники проводять догляди шляхом викошування трави, обсапують пристовбурові лунки, вирубують порослі, здійснюють полив. Крім того, проводиться обробіток дерев церваколом, аби фауна не об’їдала та не обдирала кору дерев.
Закладення парку здійснюється і до сьогодні. Лісівники – у постійному пошуку різноманітних цікавинок. Пройшовшись площею парку, всього за півгодини можна уявно побувати чи не в усьому світі та побачити унікальну колекцію, для кожного виду якої наші умови не є природними, проте завдяки дбайливим лісівничим рукам вони не лише добре ростуть, а й дають дорогоцінні насінини. Відтак, у лісівників є добрі передчуття, що для нового покоління представленої тут колекції наша домівка стане рідною.