Вибори-2020: найнижча явка в історії України

Вибори-2020: найнижча явка в історії України

25 жовтня в Україні відбулись місцеві вибори. Українці обирали сільських, селищних, міських голів і депутатів сільських, селищних, міських, районних, обласних та районних у містах рад. На вибори йшли й одіозні кандидати. І отримали непогані результати. Мабуть, дехто з виборців забув про їхні «подвиги».
Приміром, на міського голову Києва йде Олександр Попов від партії «Опозиційна платформа – За життя». Той самий, який очолював Київську міську держадміністрацію за часів Януковича і якого звинуватили в причетності до розгону Євромайдану. Кияни вивели Попова на друге місце.
Віктор Лозинський – родич Медведчука (друга дружина Лозінського – Діана Марченко, рідна сестра дружини Медведчука – Оксани), колишній «регіонал», екснардеп, якого судили за вбивство, – згідно з попередніми даними, переміг на виборах голови Підвисоцької об’єднаної територіальної громади на Кіровоградщині.
А чинний мер Харкова Геннадій Кернес через хворобу активної виборчої кампанії не проводив. Проте харків’яни знову вручають йому ключ від міста.
Щодо явки виборців, то, як і прогнозували, вона виявилась невисокою. Склала 36,88% або проголосував 10 556 621 виборець, повідомили у ЦВК.
Найвищий показник на Тернопільщині – 44,68%, а найнижчий – 31,67% – на Донеччині.
Кожен п’ятий не голосував через стан здоров’я
Місцеві вибори-2020 не зміг відвідати кожен п’ятий українець за станом здоров’я. Найперше, через коронавірус. Одні хворіють на Covid-19, інші – остерігалися йти на дільниці. Кожен сьомий – не знав, за кого голосувати. А для кожного восьмого – вибори виявилися нецікавими. Такі результати електорально-поведінкового дослідження соціологічної групи «Рейтинг».
«20% з тих, хто не голосував на виборах, головною причиною назвали стан здоров’я; 19% – те, що не проживають за місцем прописки; 15% – зайняті у день виборів; 14% – не знали, за кого голосувати», – йдеться в повідомленні.
Для 12% вибори виявилися нецікавими. 10% – проігнорували голосування через епідемію коронавірусу. У 4% не було виборів в їхньому місті/селі, і ще 4% були відсутні в списках.
Покращення: буде чи не буде?
Серед тих, хто голосував на місцевих виборах, 40% відповіли, що їм було складно розібратися з бюлетенями. Зокрема, 13% опитаних повідомили, що їм було дуже складно розібратися з бюлетенями і 27% – трохи складно. Водночас, 35% виборців сказали під час соцопитування, що це було зробити досить легко, і 25% – що дуже легко.
Серед тих, хто голосував, більшість – 79% – вважають, що місцеві вибори важливі для країни. А серед тих, хто на вибори не ходив – так вважають лише половина. Так само виборці оптимістичніше налаштовані щодо майбутнього, ніж ті, хто не голосував: 47% виборців вважають, що ситуація у їхньому місті/селі в результаті цих виборів покращиться, 38% вважають, що не зміниться. Серед неголосуючих лише 20% вважають, що ситуація покращиться, водночас більшість – 58% – що не зміниться, 13% – що погіршиться.
Також серед тих, хто не ходив на вибори, відносна більшість відчуває розчарування щодо ситуації в країні – 63%. А 32% серед них відчувають надію. Ті, хто голосував, неоднозначно відповідали на питання: 44% відчувають надію, 51% – розчарування щодо країни.
Дільниці «мінували», виборців «купували» і музикою закликали…
До поліції у день проведення місцевих виборів надійшло 4375 заяв і повідомлень щодо порушення виборчого процесу, складено 224 адмінпротоколи і порушено 77 кримінальних проваджень, повідомили у МВС.
Зокрема, третина з кримінальних проваджень стосується незаконної агітації, 234 – порушення таємниці голосування, підкуп виборців – 191, незаконне знищення виборчої документації – 159. Поліція також отримала 12 повідомлень про замінування виборчих дільниць – всі виявилися неправдивими.
Крім того, у день виборів було 19 випадків знеструмлення виборчих дільниць.
А в селі Соснівка на Сумщині спостерігачі та правоохоронці виявили незаконну виборчу дільницю. Про це у Facebook повідомила керівниця правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.
Фейкова дільниця діяла за ідентичним номером, як і справжня. Бюлетені там надрукували самостійно. Біля дільниці грала музика, людей запрошували на голосування і вони йшли на самопроголошену дільницю. А на справжній явка дуже низька.
Також у день виборів із дільниць було госпіталізовано 50 осіб, одна людина померла, заявили в МОЗ.
Опитування від президента: ноу-хау без юридичних наслідків
Також ці вибори відзначилися тим, що паралельно проводилося всеукраїнське опитування від президента Володимира Зеленського. Часто волонтери не могли відповісти на запитання українців, хто організовує це опитування і що потім буде з його результатами. На кількох дільницях волонтерами були неповнолітні. Загалом, вони не мали ні спеціально облаштованих наметів, ні, подекуди, навіть столів, за якими люди могли б заповнити опитувальник.

Попередні результати відомі, однак вони не будуть мати жодної юридичної сили.
За результатами екзит-полу, українці на 5 питань від Зеленського відповіли таким чином: 95% респондентам сподобалась ідея скоротити кількість нардепів до 300; 81% опитаних підтримав ідею довічного ув’язнення в Україні; 78% підтримали використання Будапештського меморандуму для відновлення територіальної цілісності України; 70% виступили за легалізацію медичного канабісу в медичних цілях; лише 40% опитаних підтримали ідею створення вільної економічної зони на Донбасі.
Невикористані бюлетені «погасили»… сокирою, пилкою, болгаркою
Невикористані бюлетені після виборів слід погасити. Однак, якщо їх багато, робота може затягнутися. Щоб погасити бюлетень, слід відрізати йому кутик. Тоді його не зможуть вкинути в урну, щоб здійснити махінації під час підрахунку голосів.
Вихід із ситуації, аби процес пришвидшити, знайшли на Дніпропетровщині, пише 24 канал. У селищі Аули Криничанського району впоралися доволі швидко. Там невикористані бюлетені «погасили» сокирою, тобто… порубали.
В Івано-Франківській області на дільниці бюлетені гасили за допомогою пилки для металу. На іншій дільниці кутики пиляли болгаркою.
Національним партіям – вотум недовіри від народу
Вибори відбулися. Завдяки процесу децентралізації, місцеві політики тепер мають більше повноважень.
Цікавий момент. Національні партії отримали вотум недовіри від народу. А от прокремлівська «Опозиційна платформа – За життя» провела вибори відносно непогано. Зате пропрезидентська партія «Слуга народу» навпаки – доволі погано, резюмує 24 канал. І жодна з великих партійних платформ не змогла обігнати локальні партії діючих мерів.
Переможний марш мерів
Згідно з даними екзит-полів, майже у всіх обласних центрах в Україні влада може залишитися за чинними міськими головами. Зокрема, за попередніми даними екзит-полів, перемогу отримують мери міст Тернополя, Івано-Франківська, Харкова, Вінниці, Хмельницького.
У другому турі дуже ймовірна перемога міських голів Києва, Одеси, Миколаєва, Львова, Дніпра, Ужгорода, Черкас… Однозначно міський голова зміниться в Чернівцях, повідомляє ТСН.
Зрештою, бюлетені ще підраховують, тому, можливо, перелік переможців у першому турі збільшиться.
У райцентрах також, схоже, залишиться чимало чинних міських голів.
Що каже Захід?
Західні партнери України зійшлися на думці, що процес волевиявлення громадян був цілком демократичним і прозорим. Винятками стали поодинокі порушення, які не вплинули на загальний процес виборів.
Так, посли «Великої сімки» привітали українців із реалізацією свого демократичного права голосу. Дипломати наголосили, що громадяни України мають змогу брати безпосередню участь у житті своїх міст, сіл, громад.
А в Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини зазначили, що виборчий процес пройшов спокійно і був організований. Хоча й не оминули увагою те, що ЗЕ-опитування підіграло «слугам».
Що ж, очікуємо остаточних підсумків голосування…

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *