Якщо на тілі з’явилися ущільнення або пухлина, не зволікайте з візитом до лікаря: тернопільський хірург розповів про доброякісні новоутворення та їх небезпеку

Якщо на тілі з’явилися ущільнення або пухлина, не зволікайте з візитом до лікаря: тернопільський хірург розповів про доброякісні новоутворення та їх небезпеку

Гульки і пухлини, які зненацька з’являються на тілі, лякають багатьох людей.  Виникає страх, чи, бува, це не онкологія. Медики заспокоюють, здебільшого такі новоутворення є доброякісні. Однак це не означає, що вони не потребують лікування. Адже з часом можуть збільшуватися у розмірах, травмуватися і через це запалюватися і гноїтись. А ще виглядають геть зовсім непривабливо.

Тернопільські лікарі радять, найкраще видаляти новоутвори тоді, коли вони лишень з’явилися. До того ж зробити це можна швидко і під місцевим наркозом. Зволікання лише ускладнює ситуацію та провокує ускладнення.

Про природу доброякісних пухлин та кіст, причини виникнення та ефективні способи видалення спілкуємося з лікарем-хірургом відділення «Хірургія одного дня» поліклінічного відділення КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Михайлом КЛЮШНИКОМ.

Ген, який провокує виникнення «жировиків», можна успадкувати від батьків

Ліпому в народі називають жировиком. Це новоутворення жирової тканини, яке утворюється здебільшого підшкірно, проте можливі випадки ліпом у глибоких тканинах, наприклад  міжм’язева ліпома.

Михайло КЛЮШНИК

Утворення може коливатися в розмірах від одного до п’яти  сантиметрів, в окремих випадках і буває діаметром десять сантиметрів. Воно не з’єднане з оточуючими тканинами, – розповідає хірург Михайло Клюшник. – Дослідники помітили, що ген, який провокує виникнення жировиків, можна успадкувати від батьків. Він провокує порушення функції розщеплення жирів.

За оцінками експертів, ліпоми має приблизно 1% людей. У більшості (90-95%) – це одиничні жировики, а множинні ліпоми частіше за все зустрічаються у чоловіків. Це явище називають ліпоматоз.  За словами Михайла Клюшника, у нього були випадки, коли доводилося видаляти одночасно аж сім жировиків.

Пошкодження атероми провокує запалення і загноєння

Атерома – це новоутворення, яке ще називають кістою сальної залози або епітеліальною та триходермальною кістою. Візуально вона схожа на гульку.

  • Атерома може з’явитися у будь-якому місці, де є сальні залози: спина, ноги та руки, голова, задня поверхня шиї, – каже Михайло Клюшник. – Атерома виникає через закупорювання вивідної протоки сальної залози. Це капсула, заповнена жовтуватою не надто густою рідиною з неприємним запахом. Інколи в одній атеромі є кілька таких капсул. На виникнення атероми можуть вплинути спадковість та порушення гормонального фону. Розміри бувають різні: від величини горошку до курячого яйця. 

Дослідження науковців свідчать, атерома у чоловіків зустрічається вдвічі частіше, ніж у жінок. Дуже часто виникає атерома голови, тому що в цій ділянці шкірне сало виробляється найшвидше і найчастіше. Атероми можуть бути поодинокими або множинними.

При стрімкому рості атероми,  шкіра на поверхні може бути вкрита виразками, інколи видніється закупорена протока залози. Атерома може викликати дискомфорт і біль, якщо її травмувати. До прикладу, коли гулька з’являється на обличчі або на голові, то чоловіки її пошкоджують під час бриття або ж гребінцем, коли розчісуються. Після травмування в атеромі починається запальний процес, далі вона нагноюється.

Суглобова грижа може викликати сильний біль і сковувати рухи

Гігрома (синовіальна киста, гангліон) — пухлиноподібне новоутворення, яке формується із синовіальної рідини суглоба. Під дією перенавантаження або індивідуальної схильності організму, рідина виходить за межі суглоба і накопичується, утворюючи суглобову грижу (гігрому).

«Спусковим гачком» для цієї недуги є травми і запальні процеси. А ще вчені підрахували, вона втричі частіше зустрічається у жінок віком 20-40 років. Якщо у ваших рідних є гігроми, то є значна ймовірність, що з’являться вони і у вас. А ще часто вони виникають у людей, які у своїй роботі багато разів повторюють одні і ті ж рухи.

  • Гігрома, зазвичай, утворюється на стопі або кисті у ділянці суглоба, – розповідає лікар. – Може провокувати сильний біль і навіть обмежувати рухи. Також при великих розмірах гігрома спотворює зовнішній вигляд суглоба, викликає фізичний дискомфорт і виглядає неестетично. Через травмування у гігромі також може виникнути запалення, але вона не загноюється. Залежно від місця виникнення зустрічаються м’які і еластичні гігроми, проте бувають і щільніші, такі, що нагадують хрящ або кісткову тканину.

Лікарі зазначають, під час лікування гігроми є ризик, що вона з’явиться знову. Консервативне лікування лише сприяє зменшенню її розмірів. Як тільки зростає фізичне навантаження, вона знову збільшується. Тому необхідне оперативне втручання.

Залишити чи видаляти: що робити з доброякісними новоутвореннями?

Ущільнення на шкірі, зазвичай, не викликають болю, збільшуються повільно і тому в більшості випадків не турбують людину. 

  • Є ділянки тіла, де ці ущільнення помітні неозброєним оком, а є такі, які варто детально обстежити, аби їх виявити, – зазначає  Михайло Клюшник. – У більшості випадків доброякісні новоутворення не викликають больових відчуттів і збільшуються доволі повільно. Найчастіше пацієнти звертаються лише тоді, коли вони шкодять їх зовнішності і візуально помітні або ж викликають незручності у побуті.

Якщо нема ніяких симптомів та ризиків, то навіщо видаляти ці новоутворення? Так, мабуть, подумає більшість людей. Однак лікарі застерігають, ці пухлини чи нарости можуть спровокувати неприємні ускладнення.

  • Зокрема, може виникнути нагноєння новоутворення та навколишніх тканин, – додає пан Михайло. – Якщо ви травмуєте наріст, то гній із нього може потрапити у кров і глибокі тканини та спровокувати сепсис. Також доброякісне новоутворення може перерости в онкологічну проблему.

З часом новоутворення збільшується у розмірах і видалити його стає все складніше, відповідно розмір рани і час відновлення зростає. Саме тому варто при виявленні ущільнення в будь-якій ділянці тіла звернутися до лікаря-хірурга. Насамперед, встановити діагноз, рівень небезпеки для організму і спосіб лікування.

  • Лікар огляне та пропальпує новоутвір, призначить УЗД, яке допоможе визначити точну локалізацію, форму, відношення до сусідніх тканин, наявність капсули, розміри, об’єм рідини, – зазначає Михайло Клюшник.

«Важливо видалити утворення разом з капсулою, не пошкодивши його стінки»

Лікують доброякісні новоутворення з допомогою хірургічного втручання. У відділенні «Хірургія одного дня» поліклінічного відділенні КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» зробити це можна в амбулаторних умовах з проведенням місцевої анестезії та застосуванням сучасного лазера. 

  • Важливо видалити утворення разом з капсулою, не пошкодивши його стінки, щоб попередити рецидиви та подальші ускладнення, – каже Михайло Клюшник. – Тривалість процедури залежить від кількості новоутворень та складності, місця їх розташування. Після видалення не залишається великих шрамів та рубців, адже лікарі накладають акуратні косметичні шви. За кілька днів післяопераційна ранка повністю загоюється.

У поліклінічному відділенні КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» створили комфортні умови для проведення хірургічних втручань і надання допомоги пацієнтам в амбулаторних умовах.

Вадим КРАВЧУК
  • У нас облаштована операційна із всім необхідним обладнанням, є досвідчені і професійні хірурги, медперсонал, – розповідає Вадим Кравчук, заступник директора з поліклінічної роботи КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2». – Також ми обладнали комфортну палату, де пацієнт може підготуватися до операції, залишити свої речі та відпочити після процедури. Звернутися до нас за медичною допомогою можуть всі жителі області. Для цього сімейний лікар повинен оформити електронне скерування. А людина вже сама обирає заклад, у якому хотіла б отримати допомогу хірурга.

Юля ТОМЧИШИН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *