“Завдяки фотографії рідні Анатолія, який загинув на Майдані, змогли його відшукати”

У Тернополі показали драматичну історію українців у світлинах польського репортера

220420155

Розібрана бруківка на вулиці. Барикади, за якими видніється звичайна міська багатоповерхівка. Дим від спалених покришок. Тіло чоловіка, який лежить зі складеними на грудях руками. Поруч інший, живий, завмер у німому крику над загиблим.

Цей сюжет ще півтора роки тому нагадував би українцям кадр зі страшного фільму. 20 лютого 2014-го року його зафіксував польський репортер Якуб Шимчук у Києві. Він був одним із багатьох іноземних фотографів, які висвітлювали перебіг народного протистояння.

220420154

Історія у трьох десятках світлин

Перше його відрядження в столицю України випало на ті кілька днів, коли тільки стало зрозуміло, що Віктор Янукович не підпише договір про асоціацію з Євросоюзом. Розчаровані цим раптовим поворотом українці почали збиратися в центрі Києва на майдані Незалежності, який незабаром став відома в усьому світі як Євромайдан.

Вдруге він приїхав до столиці України за кілька днів до втечі Януковича і став свідком загибелі від рук снайперів тих, кого пізніше назвуть Небесною сотнею.

У день, названий “чорний четвергом”, Якуб був на вулиці Інститутській. Протягом кількох годин, за інформацією автора, йому довелося бути воєнним репортером.

220420152

Згодом кадри з київського Майдану лягли в основу виставки про найдраматичніші моменти в історії сучасної України та Європи. Близько трьох десятків фоторобіт польського репортера презентували у Брюсселі, в приміщенні Європейського парламенту. Нині виставку мають можливість побачити мешканці різних міст України.

Минулого тижня події на Майдані в об’єктиві польського фотографа представили у Тернополі. Виставку відкрили в галереї «BunkerMuz» за сприяння Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку.

220420151

Ближче до неба

Світлини представлені без будь-якої видимої системи: тут і повстанці, які очікують за барикадами штурму спецназівців, і роздача їжі учасникам Майдану, і загальні плани площі, заповненої людьми під різними прапорами. Тут відображені останні секунди життя тих, кого вбила снайперська куля, і ті, хто, будучи пораненим, виживе.

Світлина із зображенням двох чоловіків, живого і мертвого, особлива. Вона виражає трагічність чорного четверга, коли 20 лютого 2014-го року у центрі Києва застрелили понад півсотню протестувальників.

22042015

Як розповів «Нашому ДНЮ» консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Кшиштоф Савіцкі, ця фотографія має цілу історію. Світлину опублікували в інтернеті, і саме завдяки їй рідні загиблого на Майдані молодого чоловіка Анатолія із Львівщини змогли його відшукати. Він умисне повернувся із Європи, де був на заробітках, щоб виборювати європейський вибір для своєї країни.

– Можливо, ця фотографія є найважливішою, адже за нею стоїть трагедія конкретної української родини, – зауважив Кшиштоф Савіцкі.

Виставку Якуба Шимчука можна переглянути в Тернополі до 24-го квітня. Назва її символічна – “Ближче до неба”. Завдяки сотням українців, які віддали своє життя за майбутнє для свої країни, ми всі стали трохи ближчими до небес…

Антоніна БРИК.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *