У лікарню звертаються запізно
– На сьогодні стан захворюваності на ГРВІ та грип у Тернополі нижче порогових показників. Це означає, що ситуація стабільна та контрольована, зважаючи на зимовий період, – роз’яснює начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Василь Даньчак. – Показник захворюваності на ГРВІ становить лише 64,6% (440 випадків на 100 тис. нас.) від орієнтовного розрахункового показника визначення низького рівня початку епідемії (він становить 681 випадок).
Як додає Василь Даньчак, попри низький поріг захворювання, відмічається високий показник госпіталізації. У стаціонарі Тернопільської комунальної міської лікарні №2 перебуває на лікуванні 41 хворий з пневмонією. Вагомою причиною є те, що хворі потрапляли у стаціонар на 5-7, а іноді і на 10-ту добу після початку захворювання уже з ускладненнями.
– Наша лікарня є спеціалізованою щодо лікування пневмонії – розміщені спеціалізовані ліжка, є фахівці та весь ресурс, пристосований для лікування таких хворих, тому їх в ургентному порядку везуть зі всього міста в другу лікарню, – розповідає Ростислав Левчук, директор комунального некомерційного підприємства «Тернопільська комунальна міська лікарня №2». – З середини грудня у нашій лікарні лікувалось 30 пацієнтів, з них – троє померло. В жодного з них не діагностовано грип або вірусну патологію. Станом на сьогодні в лікарні є 41 пацієнт з пневмонією, встановлена вірусно-бактеріальна пневмонія у трьох, і лише в одного діагностований грип А.
Тернопільські медики звертаються до тернополян з проханням не займатися самолікуванням та пройти вакцинацію, а сімейних лікарів – приходити додому до пацієнтів та
обмежити консультації телефоном.
«З метою оперативного реагування на усі випадки в місті сформовано оперативний штаб під головуванням начальника відділу охорони здоров’я міської ради Василя Даньчака, – повідомляють у міській раді. – Штаб буде вивчати потенційну загрозу поширення пневмонії, забезпечуватиме широке інформування населення про необхідність звертання до лікарів на ранніх стадіях хвороби. Телефони зв’язку з оперативним штабом – 52-56-96, електронна пошта – voz_ta_mz@ukr.net».
В Україні від ускладнень грипу померло троє людей
З початку епідсезону від ускладнень грипу померли п’ятеро людей – з них один чоловік з Тернопільщини, повідомляє Центр громадського здоров’я. Із жовтня 2019 по 12 січня 2020 року від ускладнень грипу померли 5 дорослих: дві жінки та троє чоловіків. Троє померлих зареєстровано на Житомирщині, по одному на Тернопільщині та Запоріжжі. Ніхто із померлих не мав щеплення від грипу. Перший летальний випадок зафіксовано 31 грудня, повідомляє Центр громадського здоров’я. З 31 вересня до 12 січня захворіло 2,2 млн людей (5,8% населення), із них 1,5 млн – діти (68% від усіх захворілих). Госпіталізовано 61 842 людини.
Як можна заразитися вірусом грипу:
– під час кашлю і чхання інфікованої людини віруси можуть поширюватися на відстань до 1 м, тому важливо триматися від людей із проявами грипозної інфекції на відстані хоча б 2 м. А хворі люди мають прикривати ніс та рот під час кашлю і чхання.
– контактним шляхом (рідше), тобто через руки, поверхні предметів, носовички, іграшки тощо, які забруднені вірусами грипу. Тому дуже важливі для попередження зараження часте миття рук з милом, вологе прибирання поверхонь та користування одноразовими носовими хустинками, які після використання необхідно одразу ж викинути. За перших симптомів обов’язково звертайтеся до сімейного лікаря. Самолікування може бути загрозливим для вашого здоров’я.
Грип має симптоми, подібні до ознак ГРВІ, але набагато небезпечніші. Симптоми грипу: раптовий початок хвороби, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури.
Найкраща профілактика грипу – щорічна вакцинація. Імунізація зменшує ймовірність захворіти на грип і ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті від захворювання.
У МОЗ України наголошують: епідемії грипу – немає.
– З 30 грудня 2019 року по 5 січня 2020 року на ГРВІ захворіли 101 175 людей, із них 65,4% – діти віком до 17 років. Інтенсивний показник захворюваності склав 264,6 на 100 000 населення, що на 44,5% менше епідемічного порога в Україні. Впродовж звітного тижня проти грипу вакцинувалися більше 1,5 тис. людей, а з початку епідемічного сезону щеплення зробили 229 тис. осіб. В усіх регіонах України активність грипу та ГРВІ зперебуває на епідемічному рівні. Станом на сьогодні показник захворюваності нижчий від минулорічного на 12%.
Часто мийте руки та уникайте скупчення людей
1). Найкращим засобом, що забезпечує повноцінну та високоефективну профілактику грипу, є вакцинація. Щеплення від грипу рекомендується робити дітям у віці від 6-ти місяців, а також усім дорослим людям.
2). У разі захворювання слід якомога скоріше звернутися до лікаря. Не займатися самолікуванням. Це дуже небезпечно.
3). Регулярно вживати загальнозміцнюючі препарати та засоби для підсилення імунітету.
4). Забезпечити всім членам сім’ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді.
5). Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя:
– уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу. Якщо така людина є у вашому оточенні, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м;
– обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
– якомога частіше провітрюйте приміщення;
– намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
– уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
– прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання треба викинути;
– частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).
6). Відвідуйте лікарів, проводьте щоденний моніторинг рівня захворюваності за місцем проживання.
7). За місцем праці звертайтеся керівників щодо проведення вакцинації.