Богдан Завитій: «Якщо мені Бог дає, то маю тим поділитися…»

Богдан Завитій: «Якщо мені Бог дає, то маю тим поділитися…»

Листопад уже тихо скочується в зиму. Та в аграріїв ще кипить робота. На полях збирають кукурудзу. Цьогоріч вона вродила добре. А от закупівельні ціни на неї впали. Як і на пшеницю. Зате підскочили ціни на міндобрива. Отак у вічних клопотах минає життя хлібороба: навесні посіяти, восени зібрати. Подбати про урожай майбутній, розрахуватися з людьми, які довірили паї. І просто любити землю, щоб вона віддячила за нелегку працю. 


Так, як любить село, поле Богдан Миколайович Завитій, голова наглядової ради ПАП «Злагода». Хоч ніби і живе у Тернополі, та кожні вихідні, й не тільки, приїжджає на свою батьківщину, у село Мала Плавуча на Козівщині. Тут рідна хата, стежки, стоптані з дитинства. Тут квітнуть і родять яблуні, які посадив для себе і людей. Тут церква святих Петра і Павла, яку збудував за власні кошти від фундаменту до здачі під ключ. Ось уже п’ять років дзвони нового храму закликають вірян на відправи, а хресна дорога – до злагоди та любові. 

Збудувати храм…

Біля церкви ще й досі квітнуть пізні хризантеми. Тут особлива аура, яка огортає мене дивним спокоєм після гамору міста, телефонних дзвінків, Інтернету. І небо – синє-синє, намальоване у прохолодний листопадовий день Творцем. Трохи дивуюся, не кожен нині, навіть дуже багатий, збудує за власні кошти церкву для людей. Купують вілли за кордоном, яхти, дорогі авто. 

  • Що мені Бог дає, маю тим ділитися. Так нас вчила ще моя дуже добра і мудра бабуся. Так виховували батьки, звичайні сільські трударі, які виростили п’ятеро дітей. У селі в нас була старенька церковця, дерев’яна, зведена ще наприкінці 19 століття. Зараз вона теж діюча, ми не забирали з неї нічого, всю церковну атрибутику для нового храму закупляли самі. Також довкіл нового храму звели хресну дорогу, – каже пан Богдан.      
  • Після закінчення школи я пішов у світи ні з чим, – продовжує. – Працював у Тернополі на «Оріоні». Потім, кінець 1980-их – початок 1990-их,  стали розвиватися кооперативи, можна було започаткувати якусь власну справу. Відважився, зайнявся трохи будівельним бізнесом. Але земля – вона не відпускала. Тож орендуємо паї у Малій і Великій Плавучі, Глинній, Золочівці. Мешканці цих сіл довіряють нам, і ми за це їм вдячні. У п’ятницю, суботу – я завжди тут, на місці. Бо часто люди звертаються по допомогу, треба чимось підсобити. До речі, цього року почали облагороджувати місцевий цвинтар. Розчистили,  зробили доріжки, висаджуємо декоративні деревця. 

Собі і людям родить сад    

ПАП «Злагода» – це вже родинна справа. Керують тут зять пана Богдана – Михайло Сеньківський та син Володимир Завитій.
 

  • Згідно зі своїм статусом, – усміхається пан Богдан, – я вже маю тільки наглядати: за господаркою, за внуками, а їх у мене аж п’ятеро.
      
    Але молодші часто просять мудрої батьківської поради. Бо ж до науки, хто б що не казав, таки потрібно досвіду.
    Ось на території господарства посадили сад. Невеликий, триста дерев. Але вистачає і собі, і людям. 
  • У «Злагоді» працює тридцятеро людей. Даємо їм обід і вечерю. З фруктів варимо компоти. А коли достигали яблука, груші, збирали у ящики і люди брали собі, хто хотів, – каже Богдан Миколайович.
  • Завели і невелику пасіку. Богдан Миколайович пригощає нас гречаним медом. Пахучий і справді дуже смачний. 
  • Інколи люди нарікають, що, мовляв, аграрії кроплять хімікатами поля, отруюють все довкіл. Але бджола, насамперед, дуже чутлива до цього. Наші бджілки живуть, носять мед, бо ми дуже ощадливо ставимося і до поля, і до всього живого.   

Найдорожче в житті – то родина

Що тримає людину на цьому світі? Дає любов і снагу до життя? Робота, дім, сім’я? Те, що ми творимо, що залишимо після себе?  Про Богдана Миколайовича Завитія, якого знаю давно, можу сказати, – все це у сукупності. Ця людина з тих, хто не обійде осторонь чужу біду. Протягом тривалого часу пан Богдан допомагає хворим діткам у проєкті «Меценат року». А святий храм звів не лише у своєму селі, підтримує фінансово і церкву у сусідній Великій Плавучі. Гарно і тепло згадують його у церкві Василя Великого, що у Тернополі на Новому Світі.

У Малій Плавучі, на батьківщині, постійно організовують Дні села. А ще тут стало вже доброю традицією біля церкви разом з громадою зустрічати Новий рік. 

  • Інколи дружина мені зауважує, мовляв, що ти іще придумаєш, навіщо воно тобі? А якщо вони, ці ідеї, думки мені приходять звідкись? То мушу їх реалізувати. Мені здається, що ангел в житті веде мене за руку, – зізнається Богдан Миколайович.    

 Я ж хочу додати, що, власне, пані Оксана, завжди і в усьому підтримує чоловіка. Гарна рукодільниця, вишиває для храмів  рушники, накидки, фелони… 

З паном Богданом виховали вони сина, двох доньок. У родину влилися зяті, невістка, які стали рідними. Тепер тішаться п’ятьма онуками. Старші хлопці, Сергій і Богдан, на жнивах уже навіть заробили перші гроші. І найменший, дворічний Макарчик, на тракторі з дідусем їздив. Хтозна, може то підростає дідусева опора і надія?
Дівчатка ж, Ангелінка і Софійка, до бабусі горнуться. А на свята обов’язково гуртуються усі великою родиною. Бо так заведено, бо то – найбільше багатство. 
***
Ми прощалися з селом, яке вабило до себе останніми поодинокими яблуками на безлистому гіллі. Усміхалося щирою приязню працівників «Злагоди», які у цей день у Малій Плавучі трудилися на кукурудзяному полі. Які не зневірилися у наш непростий час. Бо люблять землю, мають добре оплачувану роботу вдома, повертаються ввечері до своїх дружин, дітей та онуків.
Зіна КУШНІРУК.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *