Діти, врятовані любов’ю: у Тернополі вперше святкують Міжнародний День передчасно народженої дитини (ФОТО)

Діти, врятовані любов’ю: у Тернополі вперше святкують Міжнародний День передчасно народженої дитини (ФОТО)

Малюків, які з’явилися на свід передчасно, називають «нетерплячки», ранні пташки або «поспішайки». З перших хвилин вони потребують особливого догляду і турботи. Раніше терміну народжується приблизно кожне десяте немовля. У світі – це понад 15 мільйонів дітей на рік. На Тернопіллі – близько двох сотень. З них – кожне друге маля бореться за життя з вагою до 1 кілограма. 17-го листопада – міжнародний день передчасно народжених дітей. Це свято вже три роки відзначають в Україні. Цьогоріч започаткували цю традицію і в Тернополі.

imagePIVEXT8L

У кювезі – як в утробі матері

Передчасно народжене немовля – не лише маленька дитина, а й незріла. Усі її органи та системи не готові до існування поза організмом матері. Аби такі дітки вижили і росли здоровими, потрібен оптимальний температурний режим і догляд, спеціальне обладнання, золоті руки персоналу. Усе, що замінить матусю на цьому життєвому етапі.

У відділі інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського перинатального центру «Матері і дитини» з 2008 року дарують шанс на життя передчасно народженим малятам. За 8 років діяльності тут виходили кілька сотень таких дітей.

– У нас впроваджені найсучасніші технології та методи лікування, – розповідає завідувач відділенням, лікар вищої категорії Неля Скубенко. – Діти поступають з пологової зали та операційної із дотриманням кроків «теплового ланцюжка», поміщуються в кювез або на столик з підігрівом. У кювезах температура 35-37 градусів та вологість 80%. Обов’язково проводиться екранування (затемнення) кювезів та столиків, щоб зменшити шкідливий вплив яскравого світла на незрілі очки малят. Ми якомога швидше стараємось розпочати годування дитини. Починаємо з материнського молока, якщо мама може нам зцідити хоча б декілька крапельок. Або годуємо високоадаптованими молочними сумішами, які мають підвищений вміст білка, щоб малюк мав змогу набирати вагу.

У відділенні застосовують метод «мама-кенгуру» – коли дитина тривалий час (поки породілля зможе) знаходиться на грудях матері, чує биття її серця і найніжніші слова, які може сказати тільки ненька.

– Діти знаходяться у нас до того часу, поки зможуть самостійно дихати, обходитися без додаткової подачі кисню, починають набирати вагу, – додає Неля Скубенко. – І тоді наступає радісний, переможний етап для батьків та всього персоналу – разом з мамою маля переводиться до обласної дитячої лікарні для подальшого лікування.

image7J5J7Q0F

«Сила волі батьків здатна робити дива»

Тернопільським лікарям вдалося виходити навіть зовсім крихітних малюків. Найменші з них важили всього 510 грамів. Тепер Іванці вже близько 6 років, Ані – 4. Лікування таких діток тривале – інколи немовлята перебувають у відділенні інтенсивної терапії не один місяць, а, буває, й півроку. А ще – доволі дороговартісне.

– Ми надаємо допомогу цим немовлятам не по годинах чи хвилинах, а по секундах, – каже Неля Володимирівна. – Розраховуємо терапію, постійно відстежуємо їх стан. Це цілодобовий догляд. Для нас ці малюки стають як рідні. Для кожного потрібен свій підхід, своє терпіння, своє чуття, дотик і любов. Коли потім бачимо їх здоровими і щасливими, то радості немає меж.

Лікувальний процес для таких немовлят не закінчується у медичному закладі. Вони потребують особливого догляду і реабілітації і поза його межами.

– Потрібно дуже багато зусиль, старань, коштів, аби покращити їх здоров’я і реабілітувати те, що було ушкоджене, – додає лікар. – Але якщо сумлінно працювати, то результати вражають. Сила волі батьків здатна робити дива. Ми спілкуємося з багатьма родинами, радіємо їх успіхам і черпаємо у них енергію для своєї роботи, вчимося у них. Хочемо створити у Тернопільській області або у Західному регіоні асоціацію батьків недоношених дітей, адже їм дуже потрібна підтримка одне одного, обмін досвідом, спілкування.

До слова, лище з 2008 року дитину, яка народилася з вагою менше кілограма, в Україні почали вважати живою людиною. До цього часу таких новонароджених реєстрували як плід. І лише, коли маля прожило тиждень, отримувало статус дитини. Та незважаючи на законодавчі колізії, медики, не покладаючи рук, борються за найменших новонароджених. Наразі в Україні ректордом вважається врятоване дитя вагою 490 грамів у Житомирі. А ось у США лікарі виходили 270-грамове маля.

У четвер, 17 листопада, у Тернополі вперше відзначатимуть Свято малюка з нагоди Міжнародного дня передчасно народженої дитини.

– На нього запрошені родини, в яких народились недоношені дітки. І яких виходили у нашому відділенні інтенсивної терапії новонароджених перинатального центру, – розповіла Неля Скубенко. – Ці діти зараз живуть повноцінним життям. Загалом вже погодились приїхати понад 25 родин.

Свято малюка 17 листопада у розважальному центрі Yo-Гурт, що на вул. 15 Квітня (корпус заводу «Оріон) проходитиме з 14 до 17 год. А о 18.00 відбудеться флеш-моб на знак єдності з міжнародною спільнотою, аби привернути увагу до проблем передчасно народжених дітей.

– У цей час наш драматичний театр буде підсвічений фіолетовим кольором, – повідомила Неля Володимирівна. – А колектив перинатального центру разом з батьками і дітлахами випустить у повітря білі кульки.

До слова, одночасно схожий флеш-моб відбуватиметься у більшості обласних центрів України. Зокрема, у Києві фіолетовим сяятиме стела на Майдані Незалежності, а у Львові – театр ім. М. Заньковецької.

Колектив перинатального центру «Матері і дитини» запрошує тернополян долучитися до відзначення цього дня і разом підтримати дітей, які отримали шанс на життя завдяки професійній турботі медиків та величезній любові батьків.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *