Господи, бережи цих мужніх чоловіків!

Господи, бережи цих мужніх чоловіків!

16 (1)

Західні й вітчизняні політики та експерти застерігали: після Мінська-2 Путін може перейти з «гібридної» війни до «гібридного» миру. З фронту продовжують надходити тривожні звістки про обстріли з боку сепаратистів і російських терористів, поранення, смерті. Яким чином у таких умовах Україна може виконати постулати останніх Мінських угод – важко сказати. Єдиний, хто насправді виграв від зустрічі «нормандської четвірки» – президент Олександр Лукашенко. Роками на білоруську землю не ступала нога західних політиків. І нарешті зачастили. А ще у соцмережах жартують: «бацька» урочисто передав Путіну статус останнього диктатора Європи і квиток до Гааги.

 

Меркель – Нобелівську премію миру? За що?

Депутати Бундестагу пропонують висунути кандидатуру канцлера Німеччини Ангели Меркель на отримання Нобелівської премії миру за вагомий, на їхню думку, вклад у вирішенні конфлікту в Україні. По-перше, де німецькі політики побачили «вирішення конфлікту»? По-друге, ми пам’ятаємо 2008 рік. Тоді Німеччина і Франція виступили проти надання Україні та Грузії статусу кандидата у члени НАТО. Меркель сказала: «Думати про ПДЧ в НАТО Україні ще рано… Наша думка відрізняється від думки США». А міністр закордонних справ Франції Франсуа Фійон так пояснив позицію своєї країни: «Ми виступаємо проти приєднання України і Грузії до ПДЧ в НАТО, оскільки, на нашу думку, це є неправильною відповіддю на баланс сил в Європі, зокрема, між Росією і Європою. Ми хочемо провести з цього питання діалог з Росією». Францію і Німеччину підтримали Італія, Нідерланди, Люксембург, Бельгія.

Якби франко-німецький дует «не зарубав» ПДЧ для України, то, ймовірно, не був би анексований Крим, зруйнований Донбас і не загинули б тисячі українців. Але Європа завжди оглядається на Москву.

По-третє… Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд на переговорах у Мінську відстоювали не в останню чергу економічні інтереси власних країн. Адже санкції, накладені на Росію, влітають Європі у мільярдні збитки. Крім того, за словами заступника президента Європарламенту Ришарда Чарнецького, частина європейських держав «хотіла б мати спокій за будь-яку ціну. Але якщо хтось вірить, що сепаратисти не захочуть жодної сотки чи гектара української землі, то помиляється».

Водночас німецьке видання «Der Spiegel» зазначило: головною передумовою дипломатичних зусиль євролідерів, що стали наслідком підписання Мінських угод, стало побоювання втручання у бойові дії на сході України Сполучених Штатів. Дискусія в Америці щодо надання зброї українській армії змусила Меркель і Олланда діяти. Німеччина не могла допустити, щоб США надали Україні зброю. Меркель боїться опосередкованої війни в Україні між ядерними державами – США та Росією. На думку німецьких журналістів, ціна політики канцлера висока, і її платить Україна.

«Ознакою миру будуть не декларації політиків у Мінську, Москві чи Берліні, а тиша на фронті», – наголосив екс-міністр внутрішніх справ Польщі, керівник аналітичного центру «Instytut Obywatelski» Бартоломей Сєнкевич. І звернув увагу, що вперше з часів завершення Другої світової війни питання безпеки в Європі вирішувалося без присутності США. «Таким чином, – на його думку, – відкривається вікно до цілком нової політичної реальності на континенті. Варто додати, що це був роками недосяжний постулат російської закордонної політики… Можливо, через роки ми визнаємо, що бої навколо Дебальцевого, Луганська чи Маріуполя насправді велися за іншу ставку. І це не суверенність України тоді була ключовою, хоча, власне, з неї все почалося».

До речі, у Мінських угодах жодним словом не згадується Крим.

 

Устами терористів говорить Москва    

У вітчизняному Міноборони запевняють: готові до відведення озброєнь від лінії розмежування у зоні АТО, але поки що не бачать підстав говорити про досягнення режиму припинення вогню з боку бойовиків. Зате ОБСЄ, що вже й не дивує, бачить лише «окремі порушення». Заступник начальника управління інформтехнологій Міноборони Сергій Галушко з цього приводу зазначив: «Окремі порушення», вимірювані сотнею обстрілів, – це нонсенс». Але світ прислухається до звітів ОБСЄ.

Тим часом, розвідка полку «Азов» інформує, що військова техніка з Росії продовжує перетинати український кордон у підконтрольному терористам Новоазовську.

А ватажки терористичних груп несподівано заявили: мир неможливий, поки керівництво України не скасує АТО, не вибачиться перед Донбасом (за що???) і поклянеться не вступати до НАТО. В МЗС вважають подібні заяви намаганням зруйнувати Мінські домовленості. І додають: вустами представників «ДНР» та «ЛНР» говорить Москва. Все те, що не вдалося проштовхнути в Мінську, тепер намагаються проштовхнути в такому абсолютно недоговірному порядку.

На думку голови правління фонду «Майдан закордонних справ» Богдана Яременка, Мінські домовленості-2 відрізняються від попередніх чіткішою фіксацією ролі Росії у врегулюванні ситуації. Але для України цей спосіб мирних переговорів є небезпечним. Шлях реаліазції мирного плану Порошенка веде до заморожування конфлікту. Це – міна уповільненої дії, яка вибухне, якщо Україна не реалізує те, що передбачено мирним планом.

Лідери США і Європи, за логікою, мали б визнали очевидне: перемир’я не існує. Бо як можна вважати миром припинення вогню на вибіркових ділянках фронту? Проте ні Меркель, ні Олланд, ні Обама, ні Порошенко не наважуються офіційно озвучити: Мінськ-2 провалився і в цьому винна російська влада. Після перемовин Путін і його прес-секретар Пєсков поспішили заявити, що Росія не є стороною конфлікту і, відповідно, нікому нічого не винна. Але Меркель з Олландом цього не прокоментували. Як зазначають експерти, вони просто ще не вирішили, що робити далі. Стосовно ж Порошенка, йому потрібно спершу заручитися підтримкою ЄС та США, а ті не визначилися з подальшими кроками.

Можливо, політичний десант знову завітає до Мінська. І знову засідатимуть кільканадцять годин. Але скільки часу країна може знаходитися у стані папівмиру і напіввійни? Як собі це уявляють західні лідери? А з іншого боку, якщо Путін справді тримає в європейських банках 200 мільярдів доларів… Може, в цьому також проблема, що Європа мляво реагувала на анексію Криму, на присутність російських військ і зброї на Донбасі? Тепер не помічає порушень після підписання Мінських угод-2? Крім того, Меркель з Олландом активно не реагують на порушення перемир’я на, бо це підриває їхню репутацію?

Якби там не було, війна триває. Найгарячіша точка – Дебальцево. Терористи стріляють з мінометів, артилерії, «Градів». Штурмують за допомогою піхоти й танків. Українська ж артилерія у відповідь майже не працює – виконує наказ верховного головнокомандувача. Бійцям батальйонів, які утримують рубіж оборони у Дебальцевому й довкола нього, доводиться відбивати напади ворога за допомогою автоматів, кулеметів і ручних гранатометів.

Господи, бережи цих мужніх чоловіків! Бо тільки на них може покладатися Україна.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *