Гривня – в піке. Капітан Гонтарєва на допомогу не поспішає

Гривня – в піке. Капітан Гонтарєва на допомогу не поспішає

Що буде з гривнею? Якого курсу стосовно долара очікувати найближчим часом і в перспективі? І яких цін? Адже вартість товарів та послуг в Україні міцно прив’язані до інвалют. Дорожчають долар і євро – дорожчає все.

Українці після Різдва масово штурмували обмінники? 

За повідомленням агентства «Bloomberg», у кінці січня гривня знецінилась найбільше серед усіх світових валют. Позначка у 25,6 грн/дол. – найгірший результат після торішнього падіння до 34,25 грн/дол.

Причинами зниження курсу, на думку фінансистів, є незначна пропозиція валюти з боку Нацбанку, який прагне зберегти обсяг резервів до моменту отримання чергового кредитного траншу від ключового кредитора країни – Міжнародного валютного фонду. Однак, МВФ відклав рішення стосовно третього траншу через зупинку реалізації податкової реформи і проблемний бюджет. Щоправда, в уряді на НБУ сподіваються все-таки отримати кредит у сумі 1,7 мільярда доларів через три-чотири тижні.

Спрогнозувати реальний курс гривні неможливо через відсутність стратегії курсової політики від уряду і Нацбанку. Посадовці обіцяли курс нацвалюти на рівні 24,1-24,4 грн/дол. Ці розрахунки закладені у бюджеті-2016.

Голова Комітету економістів України Андрій Новак стверждує: у державі вже майже рік немає економічних підстав для девальвації гривні. Те, що зараз спостерігаємо – штучна девальвація, яка відбувається внаслідок валютних спекуляцій. А тривають вони тому, що в цьому є зацікавлені в уряді та НБУ, які отримують величезну вигоду.

Найперше валютні спекуляції простежуються на міжбанку, через те, що там все відбувається в ручному режимі, наголошує експерт. Одним дозволяють купувати валюту, іншим – ні. Одним – в одних обсягах, іншим – в інших.

У свою чергу аналітик «Eavex Capital» Дмитро Чурін прогнозує, що ослаблення гривні може бути тимчасовим, оскільки на початку року традиційно не вистачає експортної виручки для покриття валютного попиту. Ухвалення виконавчою радою МВФ рішення про кредит Україні може повернути вартість гривні до позначки 24 грн/дол. Проте, стверджувати, що це станеться насправді, рано.

Глава НБУ Валерія Гонтарєва у падінні нацвалюти звинувачує пенсіонерів,  покупців, новорічно-різдвяні свята. Експерти ж вказують на серйозні помилки діяльності Нацбанку і особисто Гонтарєвої, які дорого обходяться державі та громадянам. Проте позбавляти керівника НБУ посади ніхто не поспішає. Чому?

Незважаючи, що нацвалюта в піке, Нацбанк не бачить підстав для зміцнення гривні. Про це повідомила Гонтарєва під час прес-конференції. «Коли я кажу, що у нас дефіцит поточного рахунку… це означає, що у курсу немає можливості зміцнюватися і ризики збільшуються. Але я можу сказати, що у країн СНД ситуація гірша», – сказала вона. І уточнила: девальвація в січні не мала фундаментального економічного характеру. «Країна 10 днів відпочивала. Люди вийшли після свят і що зробили? Купили валюту!» – зазначила головний банкір країни.

Справді? Після Різдва українці масово штурмували обмінники?

Економічні «дива» «проФФесіоналів»-реформаторів 

МВФ опублікував список країн із найгіршою економікою у світі. Список складений на основі оцінок Фондом країн, які розвиваються, з найбільшим відсотком скорочення ВВП у минулому році. До нього потрапили країни з Південної Америки, Африки та Азії, а також Україна і Росія.

Українська економіка зазнала значного падіння – скоротилася на дев’ять відсотків. Наша країна опинилася у товаристві таких держав як Ємен, Сьєрра-Леоне, Венесуела, Екваторіальна Гвінея, Бурунді, Лівія, Південний Судан, Бразилія, Росія. Власне, сусіди України – Екваторіальна Гвінея і Бурунді.

Нічого не може розвиватися у неволі. Економіка також. Тим часом американський дослідницький інститут «Heritage Foundation» назвав українську економіку «найменш вільною» у Європі. Україна залишилася на 162-у місці в «Індексі економічних свобод». Це – найгірший показник серед європейських країн. Експерти зазначають: в Україні так і не встановилося верховенство права, а відсутність інвестиційної свободи завдає шкоди продуктивності підприємств.

Загалом у рейтингу 178 держав. На першому місці, як і торік, розташувався Гонконг. До десятки країн з найбільш вільними економіками також потрапили: Сінгапур, Нова Зеландія, Швейцарія, Австралія, Канада, Чилі, Ірландія, Естонія і Великобританія. Укладачі рейтингу ступінь економічної свободи розраховують на основі десяти критеріїв. Ключові – гарантія прав власності, свобода від корупції, ефективність та прозорість державних витрат, свободау торгівлі та гнучкість ринку праці.

Крім того, Україна знаходиться на останньому місці у рейтингу економічних свобод із 43 країн Європи.

А ще, виявляється, криза 2008-2009 років в Україні була не такою глибокою, ніж нинішня. Аналітики компанії «Da Vinci AG» конститують: оптовий товарооборот підприємств торік, порівняно з 2014-им, упав на 12,8 відсотка. Значно знизився і роздрібний товарообіг – на 20,7 відсотка. Це означає, що  населення значно збідніло і немає грошей на покупки.

Анексія Криму та окупація частини Донбасу внесли негативні корективи в українську економіку. Але не слід, як це роблять вітчизняні політики і урядовці, все списувати на війну. Тіньова економіка, корупція, кругова порука, непрофесійність та безвідповідальність окремих посадовців, повільний темп реформ не лише ускладнюють вихід України з кризи, а й поглиблюють кризові процеси.

Ось такі економічні «дива» «проФФесіоналів»-реформаторів.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *