В Україні й до пандемії малий бізнес не розкошував. А в минулий коронавірусний рік настрої та очікування малого бізнесу в Україні істотно погіршилися. І зараз втішного мало. 80 відсотків підприємців вважають економічну ситуацію несприятливою для ведення бізнесу. 44 відсотки респондентів назвали нинішню економічну ситуацію катастрофою, свідчать результати опитування, проведеного Європейською бізнес асоціацією.
Також погіршилися очікування змін. Лише 27 відсотків опитаних очікують покращення стану справ у бізнесі протягом найближчих шести місяців проти минулорічних 59 відсотків. А 52 відсотки підприємців, навпаки, очікують, погіршення.
Серед основних причин респонденти вказують на низьку купівельну спроможність населення, вплив карантинних обмежень, податкове навантаження та фіскальний тиск. Податкова сфера й надалі лідирує в топі напрямків, які потребують змін на краще, на думку малого бізнесу.
Виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев’янко зазначила: «Кількість оптимістів суттєво зменшилася. Деяка частина бізнесу планує скоротити зарплати своїм працівникам. І це дуже тривожна тенденція. Тому що, з одного боку, вони будуть знижувати зарплати, а з іншого – основною перешкодою для їхнього бізнесу є саме низька купівельна спроможність, яка формується, в тому числі, за рахунок зарплат, які люди отримують».
Щодо світового рейтингу, то Україна посідає 127 місце за рівнем середньої зарплати. Як повідомляє «Перший Діловий», на доходи істотно впливає рід діяльності українців. Приміром, програмісти в середньому заробляють 26,6 тисяч гривень. Водночас лікарі, педагоги отримують до 10 тисяч гривень. Зарплати цих двох професій набагато нижчі, ніж у Європі. Саме з тієї причини чимало українських медиків їдуть працювати закордон.
Скільки ж заробляють у світі? Згідно з рейтингом Міжнародної організації праці, до якого увійшли 160 країн, на першому місці за рівнем зарплат – Швейцарія із середньою платнею у $5,4 тисячі. США увійшли до топ-10 країн із зарплатою у $2,8 тисяч. Німеччина – на 16-у місці: середня зарплата – $2,4 тисяч. Італія посіла 30 місце із середньою зарплатою у $1,8 тисяч. Популярна для українських заробітчан Польща – на 58-ому місці із середньою платнею у $765.
Росія розмістилася на 67-ому місці – $636 на місяць. Білорусь на 101 місці – $346. В Україні, яка в рейтингу числиться під номером 127, середня платня складає $194.
Цікаві дані щодо Китаю. Мінімалка в країні торік становила 2480 юанів, за даними «Trading Economics». Це приблизно 10700 гривень. В Україні ж мінімальна платня майже вдвічі нижча – з 1 січня цього року – 6 тисяч гривень.
Середня зарплата в Китаї за даними Національного бюро статистики, у 2019-у сягала 90501 юанів за рік. Це понад 32500 гривень на місяць. Середня платня в Україні за аналогічний період становила 9205 гривень. А торік у грудні, за даними Держстату, зросла до 14179 гривень. Це зарплата до оподаткування. «На руки» – менше.
Чому економіка Китаю успішна? Адже ще 40 років тому комуністичний Китай був бідною та відносно ізольованою країною з плановою економікою. Як пише «Фінанси.ua», у 1979-ому в країні почалися реформи, які перетворили Китай на «економічного монстра», що конкурує із США за економічне домінування в світі. А все почалося з вільних ринків для фермерів, щоб стимулювати внутрішнє виробництво та створення вільних економічних зон, аби залучити інвесторів. Далі взялися за децентралізацію й заохочення населення до створення власного бізнесу.
Із введенням вільного ринку ВВП Китаю зростав у середньому на 9,5% щороку до 2018-го. Це дозволяло країні подвоювати свій ВВП кожні вісім років, а статусу бідних позбулися 800 мільйонів людей, свідчать дані Світового банку.
Конкретний приклад показує: не потрібно особливих рецептів, щоб стати успішною та заможною країною. Просто треба дати всім людям можливість нормально працювати, а не створювати преференцій олігархам, політикам, чиновникам, їхнім родичам і так далі. І, звісно, не обкрадати державу. До речі, як повідомили в Державній податковій службі, за три останні роки олігархи вивели з України понад $22 мільярди.
Україна ж тим часом просить гроші в Міжнародного валютного фонду. Очікує на два транші по $700 млн., ще один – $560 млн. і заключний четвертий – $980 млн. Коли це станеться – невідомо. МВФ поки грошей не дає. А їх треба для покриття нестачі доходів у бюджеті.Ольга ЧОРНА.