Олександр Божик: “Спочатку грати на чотирьох скрипках одночасно було дуже складно. Зараз роблю це з легкістю”

Олександр Божик: “Спочатку грати на чотирьох скрипках одночасно було дуже складно. Зараз роблю це з легкістю”

Музикант-віртуоз зі світовим ім’ям, який грає на чотирьох скрипках одночасно, рекордсмен “Книги рекордів України” і майстер неперевершених шоу зіграє для нас у Тернополі 8 березня  

– Спочатку грати на кількох скрипках одночасно мені було дуже складно, – розповідає Олександр Божик. – Я навіть, щоб втримати два смички, перемотував їх скотчем. Зараз роблю це з легкістю. Хоча якщо нема деякий час такої практики, то можу забути, як це – грати водночас на кількох скрипках, тому влаштовую репетиції. Більше подобається експериментувати з трьома скрипками, ніж з чотирма. Так звучить більш ефектно. Чому я це роблю? Бо вважаю, що просто добре грати на скрипці – мало, скрипалів є багато і цим не здивуєш, тому треба робити щось екстраординарне.

Олександр Божик встановив рекорд під час власного концерту у Львові. Композицію “Реквієм за мрією” він вперше виконав на чотирьох скрипках одночасно, за що отримав диплом національного проєкту “Книга рекордів України”.

Уродженця Львова Олександра Божика називають то українським Паганіні, то Джимі Гендріксом серед скрипалів. Він збирає зали в усьому світі. На прохання порахувати кількість країн, у яких грав, відповідає: близько сорока. Та уточнює – в деяких, як-от Італія чи Німеччина, бував з концертами 15-20 разів.

Українець поєднав те, що для багатьох здавалося непоєднуваним – класичну скрипку і видовищне шоу. Він грає складні “філармонійні” твори і авторські кавери на популярні світові та українські хіти, пише свою музику і змушує публіку шаленіти, коли на його скрипці, наприклад, почергово перерізають струни, доки не залишається одна, але мелодія продовжує звучати.

8 березня обіцяє неймовірні концерти (через карантин їх буде два) у тернопільському “Березолі” зі своїм рок-бендом. Перед виступом Олександр Божик приїхав до Тернополя, аби владнати робочі моменти. “Наш ДЕНЬ” не міг пропустити нагоду, аби розпитати, як українець досяг світового успіху і про те, що трапляється на такому шляху.

У кав’ярні, де ми зустрілися, Олександр – у білій сорочці, темній камізельці, з бездоганною осанкою – якось одразу вирізнявся.

– Тре бути в формі – товстий скрипаль нікому не цікавий, – жартує Олександр. – Скрипаль, крім того, щоб добре грати, має добре виглядати на сцені (сміється – авт.).

– Ви згадали про форму. В Україні триває карантин, зали можна заповнювати лише наполовину. Тож у Тернополі ви вирішили зіграти два концерти в один день. Ви взагалі надзвичайно багато виступаєте. В Кореї у вас було 89 концертів за 90 днів. Як вам вдається підтримувати себе у формі й витримувати такі навантаження?

– Я дуже люблю бігати. Не можу в залі качати собі біцепси – для скрипаля це неприпустимо, зате прес і ноги – можна. Але для мене найкращий вид спорту – це самі концерти. Після кожного я витрачаю величезну кількість калорій. Але грати на скрипці – це не бульбу копати, тим більше, коли отримуєш від цього задоволення. Скоріше, морально виснажує. Тому треба іноді відпочивати. В таких випадках я забуваю про скрипку хоч на декілька днів. Читаю, дивлюся фільми, стараюся спрямувати думки в інший бік.

Олександр Божик – Антоніо Вівальді “Шторм”: дивитись відео онлайн

– Ви не вперше в Тернополі з концертом. Який це раз, до речі?

– Напевно, третій. Я стараюся раз у рік до Тернополя приїжджати з концертами. Тут завжди надзвичайна атмосфера. Але вперше, напевно, за багато років я в Тернополі прокинувся, послухав пташок, прогулявся вуличками, трохи надихнувся атмосферою. Тернопіль компанійський і дружній для мене. Я полюбляю маленькі міста й тому живу у відносно невеликому Львові, а не в Києві, наприклад, хоча пропозицій переїхати було багато.

– В своїх інтерв’ю ви згадуєте, що ваш шлях скрипаля почався з маленького оголошення в газеті, яке побачили ваші батьки – не музиканти. Набирали в музичну школу-інтернат у Львові. В одинадцять років ви вже виступали з оркестром у Львівській філармонії. Чи усвідомлювали тоді, що у вас є особливий талант?

– Ні, тоді було досить страшно, і якщо зараз я можу вільно спілкуватися під час концерту, то в дитинстві був досить сором’язливим хлопчиком. І, звичайно, боявся сцени. Але це минуло з часом, бо після такої великої кількості концертів у різних країнах з’являється досвід. І зараз, якщо і є хвилювання, то більш творче: як сприйме публіка, чи прийде глядач.

Олександр Божик згадує: його шлях у музиці почався з маленького оголошення в газеті

– А є у вас незвичайні спогади про скрипку?

– Є спогади, що мене два рази виганяли зі школи (сміється – авт.). В одинадцятому класі я трохи прогулював, ходив тільки на ті предмети, які мені особливо подобалися і, в принципі, в житті згодилися. Це сольфеджіо, скрипка і фізкультура. В мене зі скрипки завжди було “відмінно”. Завдяки одній викладачці мене все-таки залишили. Часи минають, і зараз я навіть, здається, є на дошці пошани в школі як один з кращих випускників.

– Ваш шлях до скрипки, судячи з біографії, взагалі не був лінійним. Ви мало не стали священником, а під час навчання в музичній академії пробували працювати будівельником, ще майже професійно займалися футболом, були діджеєм…

– Вважаю, що треба спробувати якомога більше всього, але я вже себе знайшов. Свого часу в моєму житті з’явилися закордонні гастролі, які відкрили нові перспективи.

Олександр Божик – We Will Rock You: дивитись відео онлайн

– А як ви взагалі відчули в собі бажання експериментувати зі скрипкою? Вам вже нудно було грати якісь класичні твори? Хотілося показати потенціал інструменту?

– Хотілося чогось нового. Насправді я класичний виконавець, грав в оркестрі, в мене класична освіта. Але хотілося нового дихання. Тому я вирішив щось змінювати й експериментувати, і надихнув мене на це Ганс Ліберг. Це відомий нідерландський шоумен, у якого я пропрацював два роки. Я бачив, як він грає на фортепіано, а потім розповідає анекдоти, мобільну мелодію міксує з класичними творами – і це публіка сприймає “на ура”. Все рухається вперед. Класика – це дійсно круто, це найважче, що можна грати, але можна її подавати під якимось новим соусом. Якщо почитати історію Паганіні, то в нього теж не були просто концерти на скрипці. Його відомий номер з однією струною – не знаю, він був запланований чи дійсно йому пообтинали струн, але вже тоді це було шоу.

– Ви своїми експериментами вразили всю країну, коли взяли участь в шоу “Україна має талант” на одному з центральних каналів. До речі, багато українців тоді про вас і дізналися, адже задля шоу ви повернулися з-за кордону.

– Не всі розуміли, навіщо повертаюся в Україну. Але я зовсім про це не шкодую. З талант-шоу була своєрідна авантюра. Я і не сподівався, що там щось займу. Але здобув друге місце, і це майже нереально зі скрипкою. Тоді перед фіналом я сказав, що гратиму на двох скрипках одночасно. Правда, згодом дізнався, що за кордоном був колись музикант, який робив подібне. Якби я це побачив раніше, то не потратив би місяць часу, думаючи, як втримати два інструменти. Потім почалися інші шоу-номери. Але я і далі в пошуку, досить складно щось придумати для скрипки, але намагаюсь.

“В мене є багато скрипок, але одна – моя улюблена”, – розповідає музикант

– На якій скрипці ви граєте?

– В мене є багато скрипок, але одна – моя улюблена. Їй виповнюється 20 років. Її створив майстер Ромуальд Зінечко. Вона зроблена, фактично, під мої руки, бо в мене вони досить довгі, “не скрипкові”. Ця скрипочка зі мною всі ці роки і мене ніколи не підводила. Вона має багато зарубок, подряпин, я її час від часу ремонтую, але кожна тріщинка – це спогад про певний концерт.

– А привозите щось матеріальне із гастролей, якісь сувеніри?

– Привожу – колекціоную горнятка, але великі. Я великий хлопець (сміється – авт.) і люблю пити чай з великих горняток. У мене їх багато, з різних країн. Улюблене – з Кореї, з малюнком жирафи. Ще одне з Канади – я п’ю з нього каву – з зубром. Всі вони – це теж спогади на все життя.

– Які концерти вам запам’яталися найбільше?

– Дуже гарні гастролі в мене були в Бразилії, Аргентині й Парагваї – там неймовірна публіка. У Парагваї були стадіонні концерти, я почувався справді зіркою. Люди мене там, звичайно, не знали, але вони шаленіли від того, що я робив на сцені. Взагалі концертів було дуже багато. В Кореї я жив три місяці, в Нідерландах – два роки. Сподобалось у Сінгапурі, Арабських Еміратах… І є ще дуже багато майданчиків, де мені б хотілося зіграти. Це все буде. Мені взагалі пощастило, бо музика – це мова, яку розуміють в будь-якій країні. 

Олександр Божик – In the Hall of the Mountain King: дивитись відео онлайн

– Що б ви порадили юним скрипалям?

– Насправді бути музикантом доволі складно, особливо в нашій країні, де малі зарплати і важко кудись “пробитися”. Але навіть зі скрипкою чи іншим інструментом можна бути фінансово незалежним. Треба – це банальні речі, які допомогли і мені – не боятися того, що робиш, і робити, що подобається. І довбати цю стіну – рано чи пізно вона проломиться. І, звичайно, дуже багато займатися. Їздити на майстер-класи, відвідувати концерти, вбирати в себе музичну атмосферу і чекати на свій шанс. Тре бути готовим і не розгубитися в ключовий момент, бо в кожного вони трапляються.

Олександр Божик – майстер поєднувати неперевершене виконання та видовищне шоу

– Як на вас вплинув карантин?

– Цей рік дав величезний досвід. Звичайно, я не був готовий, що все стане на паузу. Але я отримав можливість побути з сім’єю, бачив, як росте моя донечка, їй скоро три роки. З дружиною Юлею в нас спільний проект “Божик Дуо” (Bozhyk Duo). Я писав багато музики. Треба подякувати і за цей рік. Але пора вже дивитися кудись далі.

– Концертна програма, з якою ви зараз гастролюєте, певною мірю ювілейна. 10 років тому ви стали срібним призером шоу “Україна має талант”, а згодом відбувся вам перший шоу-концерт. Чого очікувати гостям вашого концерту в Тернополі цього разу?

– Програма буде оновлена, ми не повторюємо наші концерти. Але найяскравіші номери, можливо, за десять років покажемо. Хоча тернопільська публіка побачить їх вперше. І буде не просто скрипка, буде мій рок-бенд, будуть солісти, балет, я не тільки гратиму, а й танцюватиму. Вперше працюватимемо з ведучим, вирішили додати більше спілкування з публікою. Це дуже класно сприйняли на концертах у Львові, і я впевнений, що добре сприйме тернопільська публіка. 

Олександр Божик з дружиною Юлією

– А що саме звучатиме?

– Це будуть авторські твори – уже відомі твори і прем’єри, які пролунають вперше. Буде багато світових і українських хітів. За останній рік ми приготували близько 50 чи 60 нових каверів. Найяскравіші з них будемо показувати на концерті. Це будуть яскраві шоу-номери, багато хто з публіки просто йде, щоб подивитися, як грати на трьох скрипках одночасно, але це тільки одна з маленьких родзинок концерту. Я думаю, кожен глядач знайде щось для себе.

Олександр Божик – Believer: дивитись відео онлайн

Антоніна БРИК.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *