Пісні «Квітка ромена» тернопільського поета виповнилося 55 років

Пісні «Квітка ромена» тернопільського поета виповнилося 55 років

У Тернопільському краєзнавчому музеї експонується виставка фондових матеріалів «Ромену синій квіт…», присвячена 55-річчю створення пісні-шлягера «Квітка ромена» (слова Бориса Демківа, музика Владислава Толмачова). На стендах представлені рідкісні документальні світлини, прижиттєві видання поета з дарчими підписами-побажаннями, «однойменна» грамплатівка, живописний портрет народного художника України Богдана Ткачика «Борис Демків. Поет».

«Квітку ромена» вперше публічно виконали митці Тернопільського музичного училища, запрошені привітати Героя Соціалістичної Праці, знатну ланкову Євгенію Долинюк із черговою відзнакою (1964 рік, с. Вигода Борщівського району).  «Квіти ромену» Борис Демків написав 27-річним. Композитор Владислав Толмачов згадував: «Як зараз пам’ятаю спекотний літній день 1964-го. Будучи тоді ще студентом Тернопільського музичного училища, я від’їжджав на канікули до райцентру Чортків, де жили батьки. Борис Демків, з яким я приятелював і мав на той час уже одну спільну пісню, прийшов проводжати і дав кілька аркушів паперу: «Це вірші. Будеш мати час – почитай, може, щось вийде». Читати я почав щойно рушив автобус, але з усього зацікавив лише текст «Квітів ромену». Та так, що просто там, у дорозі, і була написана музика, яку потім майже не змінював…». 1967 року Всесоюзна фірма «Мелодія» випустила мільйонну «золоту платівку» з «Квітами ромену». Пісня зазвучала в країнах Європи, Америці, Канаді, Австралії… Твір охоче включили у свій репертуар такі відомі зарубіжні співаки, як Джордж Мар’янович, Радміла Караклаїч, Карел Гот, Лілі Іванова, Анна Герман. Упродовж багатьох років у Тернополі перші акорди пісні звучали як позивні обласного радіо.

Демків Борис Миколайович – український поет, публіцист, перекладач, член Спілки письменників України, Спілки журналістів України, лауреат Тернопільської обласної літературної премії імені Степана Будного, літературно-мистецької премії імені Братів Лепких, нагороджений Грамотою Президії Верховної Ради УРСР. Народився 20 липня 1936 року в місті Тернопіль в сім’ї робітників. Закінчив Тернопільську середню школу №1 (нині – українська гімназія імені Івана Франка), школу робітничої молоді. Навчався на факультеті журналістики у Львівському університеті. Працював диспетчером контори «Тернопільгаз», на цілині у Північному Казахстані, інструктором обкому комсомолу, методистом обласного Будинку народної творчості, кореспондентом тернопільських обласних газет «Ровесник» та «Вільне життя», керівником літоб’єднання «Сонячні кларнети» при молодіжній газеті «Ровесник», очолював відділ мистецтва обласної бібліотеки для юнацтва, завідував літературною частиною Тернопільського музично-драматичного театру, відділами поезії в журналі «Тернопіль» та газеті «Русалка Дністрова». Окрім віршів писав в жанрах есе, памфлет, новела, нарис, стаття, перекладав з польської, російської, естонської, білоруської та болгарської мов. Творчий доробок Богдана Демкова налічує кілька сотень творів. Деякі з них опубліковані в поетичних збірках. Помер Борис Миколайович Демків в Тернополі 31 грудня 2001 року. Поховали його на Микулинецькому цвинтарі у Тернополі. На Алеї зірок є плита з його іменем, а на вулиці Родини Барвінських, 12, де жив поет, відкрили пам’ятну дошку.

http://tokm.com.ua/

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *