Олігархи, офшори, борги, бідність… Проблеми, які з одного року переходять в інший. І годі спрогнозувати, коли Україна цього всього позбудеться.
Наступний рік у фінансовому плані буде важким. І хтозна, які корективи у бюджети всіх країн, й нашої в тому числі, внесе пандемія…
Свого часу деякі політики обіцяли повернути в Україну гроші з офшорів – це неабияк допомогло б вітчизняній економіці. Зрештою, ці мільярди виведені з країни незаконно. Але…
«Неможливо знайти новину про те, що кіпрська компанія побудувала в українському місті дитячий майданчик, школу чи лікарню. Тим часом офшорні компанії за роки незалежності вивели з України $162 мільярди – її чотирирічний бюджет», – пише професорка Київської школи економіки Соломія Шпак для Економічної правди.
До офшорів, тобто привабливих країн для уникнення податків і відмивання грошей, належать Швейцарія, Кайманові острови, Сейшельські острови, Ірландія, Сінгапур, Кіпр, США. Українські багатії особливо полюбляють Кіпр. Саме Кіпр є лідером із залучення українських інвестицій – 90% зовнішніх інвестицій з України осідають там.
Поки олігархи, бізнесмени, чиновники гроші з України виводять, країна змушена брати величезні позики в міжнародних фінінституцій, аби якось виживати. От і наступного року наша країна не зіскочить з гачка кредиторів.
У 2021-у Україна має намір взяти в борг у міжнародних позичальників 180 мільярдів гривень. Крім того, офіційний Київ візьме позики на 497 мільярдів гривень і у «внутрішніх» кредиторів. Левова частка від цієї суми – 468 мільярдів – піде на погашення вже взятих боргів. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в коментарі Укрінформу.
За оцінками міністра, кредити для України подешевшають на початку 2021 року. Та проблеми можуть виникнути в разі згортання програми співпраці з МВФ. Тоді Україна втратить не лише кредити від Фонду, а й підтримку від інших кредиторів. Тут усе взаємопов’язане: інвестори охочіше дають у борг тим країнам, які мають активні програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.
До кінця нинішнього року Україна очікує на другий транш у розмірі $700 мільйонів. Але, за прогнозами експертів, це є малоймовірним.
Наразі Світовий банк виділив Україні $300 мільйонів кредиту на екстрені виплати громадянам. Передбачається, що кошти підуть на підтримку малозабезпечених сімей. Адже через пандемію COVID-19 за межею бідності ризикують опинитися близько одного мільйона українців. Прогнози Світового банку вказують, що бідність у країні може збільшитися на 4%, сягнувши 23% населення до кінця 2020 року. Крім того, за розрахунками СБ, близько 60% українців з числа тих, хто знаходиться на межі бідності через наслідки коронакризи, зараз не отримують допомогу за жодною з програм соцзахисту.
Тому, як варто сприймати на фоні згаданих прогнозів та цифр, скажімо, той факт, що депутати Верховної Ради ухвалили зміни до своєї постанови і тепер кожний народний обранець може виплатити до кінця грудня своєму помічнику 100 тисяч гривень. Підрахували: якщо дати кожному нардепу цю суму, то вийде 42 мільйони 300 тисяч. Або ще: за повідомленням 5 каналу, перед Новим роком чиновники закупили 700 швабр за 100 тисяч гривень для Офісу генпрокурорки. І 75 тисяч дали Укрзалізниці на корм для рибок. Звісно, рибок годувати треба. Але до чого тут державні кошти?
І до цієї теми – у контексті коронавірусних проблем. Як відомо, Кабмін не підтримав ідею Мінохорони здоров’я підвищити зарплати українським лікарям хоча б до 23 тисяч гривень. Водночас, як передає Оглядач, Польща пішла на безпрецедентний крок: збільшила своїм медикам зарплати до рівня німецьких: у перерахунку – 200-300 тисяч гривень на місяць – і запропонувала українським лікарям переїжджати до них й починати роботу без процедури підтвердження диплома. Досить бути фахівцем у своїй сфері та вивчити мову.
Без коментарів…
Ольга ЧОРНА.