Ревінь (або румбамбар) – найперша навесні соковита рослина, яка заряджає нас усіма необхідними вітамінами. Діти полюбляють його їсти, просто мокаючи в цукор, мами варять з нього ароматний компот. Батьківщиною ревеню вважають Тибет і Китай. Стародавні китайські цілителі призначали висушений корінь ревеню як жарознижуючий засіб. Найперші згадки про нього датовані 2700 до н.е. Сьогодні ж ревінь росте практично на всіх континентах, та найбільше його вирощують у США і Великобританії. Вітамінів у ревені більше, ніж у білоголовій капусті, огірках, помідорах та інших традиційних городніх культурах. Всього два черешки ревеню можуть задовольнити добову потребу людини у вітаміні С.
Ревінь вживають в їжу як в сирому, так і вареному чи печеному вигляді. Із стебел роблять вино, компоти, кисіль, джем, варення, начинку для пирогів. Якщо ревінь щільно загорнути в поліетилен відразу ж після зривання, його можна зберігати в холодильнику протягом тижня. Якщо потрібно зберегти ревінь на зиму, то вимиті і обсушені черешки потрібно нарізати на шматочки довжиною 2 см, упакувати в щільний пакет і зберігати в морозилці.
Шарлотка з ревеню
Потрібно: 1 скл. яєць(6 шт.), 1скл. цукру, 1 п. ванільного цукру, 1скл. борошна, 1/3 ч.л. розрихлювача, 2 ст. л. крохмалю або 1 п. желе, 6 стебел ревеню.
Приготування: ревінь почистити, порізати на кусочки, посипати цукром і залишити мінімум на годину, потім злити сік і перемішати ревінь з 2 ст. л. крохмалю. Можна додати пачку желе, висипати на фрукти. Тоді не потрібно посипати цукром і не потрібен крохмаль. Тортівницю застелити пергаментом, змастити маслом і посипати вівсяними пластівцями.
Яйця і цукор збити до пухкої маси (5-8 хв.). Додати борошно і розрихлювач. Все з’єднати лопаткою або збити на малій швидкості. Залити фрукти і випікати при 180 градусів до 40-50 хв.
Кексики з ревенем
Потрібно: 300 г ревеню, 150 г цукру, 2 яйця, 150 мл сметани, 250 г борошна, 1 ч. л. розпушувача для тіста, 1 ч. л. ванільного цукру, 50 г топленого масла.
Приготування: ревінь порізати і засипати цукром, залишити на кілька годин, щоб пустив сік. Борошно змішати з розпушувачем. Збити яйця з цукром. Обережно влити сметану, розтоплене масло, ваніль. Додати борошно з розпушувачем і обережно перемішати ложкою, не збивати. З ревеню злити сік, шматочка додати в тісто і ще раз перемішати. Покласти паперові формочки у деко для маленьких кексів. Викладати тісто на 2/3 об’єму. Випікати в розігрітій до 190 градусів духовці 20 хвилин. Дістати з форми, охолодити, посипати цукровою пудрою.
Квас із ревеню
Органічні кислоти, що містяться в квасі, борються з хвороботворними мікробами і очищають кишківник. Тому пити квас – корисно.
Потрібно: 1 кг ревеню, 6 л води, 600 г цукру, 30 г дріжджів.
Приготування: очищений і дрібно нарізаний ревінь залити окропом і залишити, щоб набув смаку і кольору. Потім відцідити. Колір напою можна змінити: якщо додати перепалений цукор – квас буде жовтуватого кольору, якщо який-небудь сік червоного кольору – буде червонуватий). Додати цукор і приготовані дріжджі (розчинені в теплій воді з 1 ст. ложкою цукру). Поставити у тепле місце до утворення білої піни. Процідити, налити у пляшки і поставити в холодильник або інше прохолодне місце.
Латвійський пиріг з ревенем
Потрібно: для тіста – дріжджі свіжі – 30 г, молоко тепле – 1 скл., цукор – 100 г , жовток – 2 шт., ванільний цукор – 1 п., маргарин (м’який) – 100 г, 0,5 ч. л. солі, борошно – 500 г і більше.
Для начинки: ревінь – 500 г, яйце – 1 шт., сметана – 100 г, цукор – 100г, цукор ванільний – 1 п., печиво – 5 шт. (солодке “До кави”)
Приготування: дріжджі розвести в теплому молоці, додати всі інгредієнти. Замісити тісто і поставити на 40 хв. в тепле місце, щоб підійшло.
Ревінь помити, почистити. Порізати по 1 см, засипати цукром і залишити на 30 хв.
Тісто розкатати товщиною в 1 см, зробити бортики. Посипати крихтами 3 шт. печива, викласти ревінь без соку. Сік змішати з яйцем, сметаною і ванільним цукром. Залити ревінь і зверху посипати крихтами 2 шт. печива. Покласти в розігріту до 170 градусів духовку на 35 хв.
Желе з ревеню
Потрібно: 20-30 стебел ревеню, 0,5 скл. цукру, 1 скл. води, 1 п. агрусового желе, кiлька крапель свiжого соку лимона.
Приготування: ревiнь помити й порiзати на невеликi шматочки. Засипати в каструлю, додати цукор i долити воду, перемiшати. Варити близько 10 хв. Як ревiнь зм’якне, розiм’яти його, а потiм додати упаковку желе. Наприкiнцi скропити лимонним соком. Закип’ятити й гарячим накласти у стерилiзованi банки.
Пиріг Світлани Яремчук
Потрібно: 5 яєць, цукор – 250 г (150 г до тіста і по 2 столові ложки до білків і ревеню), 150 г масла, 150 г сметани чи кефіру, борошно пшеничне вищого ґатунку – 160 г (1 склянка), терта цедра одного лимона, ревінь – 300 г (4-5 пагонів).
Приготування: жовтки збити з цукром, додати сметану, 100 г масла, пакетик порошку для випічки, борошно. Тортівницю змастити маслом, викласти тісто, а зверху – подрібнений ревінь і пекти 25 хвилин при 170 градусах. Тим часом збити 5 білків iз неповною склянкою цукру, додати цедру, викласти на недопечений пиріг і пекти ще 25 хвилин при 150 градусах.
Тістечка з ревенем
Дуже смачні тістечка з ніжним тістом, солодкою хрусткою скоринкою і кислуватою начинкою. А щоб тістечка вийшли ще й акуратними і красивими, радимо брати тоненькі стебла ревеню, або ж грубі стебла повздовж розрізати навпіл. Із вказаної кількості інгредієнтів виходить 25 тістечок довжиною 7 см.
Потрібно: борошно – 200 г, цукор – 50 г, вершкове масло або маргарин – 80 г, холодна вода – 50 мл, жовток – 1 шт., ванільний цукор – 1 ч. л., дрібка солі, ревінь (стебла) – 3-4 (залежно від довжини), білок (з одного яйця) – для обмакування, цукор – 7 ст. л., порошок кориці – 1 ч. л. з вершком.
Приготування: просіяне борошно перемішати з цукром, ванільним цукром і сіллю, додати порізане кубиками вершкове масло. Всі інгредієнти добре перетерти рукою. Жовток відділити від білка. Білок відкласти. В окремій посудині перемішати жовток з холодною водою і додати до перетертого з маслом борошна. Замісити тісто, загорнути його в поліетиленовий пакет і покласти в холодильник на 20-30 хв. Ревінь очистити від шкірки і нарізати шматочками довжиною приблизно 7 см. Білок злегка збити. Цукор перемішати з корицею. На присипаній борошном стільниці тоненько (приблизно 2 мм) розкачати тісто. Під час розкачування тісту слід надати форму прямокутника. Розкачане тісто розрізати на смужки шириною 7 см. На край тіста покласти шматочок ревеню і загорнути його так, щоб край тіста трошки заходив на основну частину тіста (як на фото). Тістечко відрізати від смужки і трошки притиснути його до стільниці, щоб склеїти краї тіста. Таким чином сформувати й інші тістечка. Тістечка обмакати в білок, потім обваляти в цукрі з корицею. На деко, застелене пергаментним папером викласти тістечка швом донизу і випікати у заздалегідь розігрітій до 180°С духовці 15-20 хв.
Пиріг з ревенем на крихкому тісті
Потрібно: на форму 20х30 – 2,5 скл. борошна, 250 г масла, 5 жовтків, 1 ч. л. порошку до печива, 3 ст. л. цукру-пудри.
Для начинки: 1300 кг ревеню, 5 ст. л. цукру, 1 ч. л. спецій для пряників, 2 ст. л. крохмалю.
Для білкової пінки: 5 білків, 1 скл. цукру, 2 пудинги польських (80 г), 20 г ванільного цукру, 125 г олії.
Приготування: просіяне борошно з розпушувачем посікти з маслом в крихту, додати жовтки, пудру, швиденько замісити тісто, при потребі додати 1-2 ст. л. холодної води. Розділити на дві частини меншу і більшу, відправити в морозильну камеру.
Румбамбар порізати на кусочки, додати цукор, хто любить солодке – дайте більше, поставити смажити на хвилин 40, він доволі соковитий, волога вся не випарується, пом’яти макогоном, остудити, додати крохмаль, розмішати, щоб не було грудок. Маса буде трішки рідка, але не лякайтеся – після випікання все буде добре. Білки збити на великих обертах міксера до стійкості, поступово всипати цукор, продовжувати збивати. Далі оберти знизити, поступово всипати, збивати, поки не вмішається весь пудинг, тоненькою цівкою вливати олію, збивати до кінця.
На форму, застелену пергаментом потерти більшу частину тіста, далі начинка, білкова пінка, знову потерти меншу частину тіста. Пекти приблизно годину.
Джем з ревенем
Потрібно: 1 кг стебел ревеню, 10 г кореня імбиру, 500 г цукру.
Приготування: ревінь помити, порізати пластинками близько 0,5 см. Імбир очистити та натерти на мілкій тертці. Ревінь, імбир та цукор помістити в глибоку каструлю. Добре перемішати і залишити на 1 годину. Поставити каструлю з ревенем на середній вогонь. Варити, часто помішуючи, до розварювання ревеню та часткового загустіння (остаточно він загустіє після вистигання) близько 30 хв. Якщо джем почне сильно кипіти, зменшити вогонь. Розлити готовий джем з ревеню в стерилізовані банки, закрити стерилізованими кришками. Загорнути банки з джемом в рушник, перевернути, залишити до охолодження. Зберігати у коморі близько 6-8 місяців. Після відкриття банки зберігати в холодильнику.