Смачна і корисна журавлина

Смачна і корисна журавлина

Древні римляни називали журавлину «кульками з життєвою енергією», болотним лікарем. Але журавлина – це не тільки ліки, а й цілий вітамінний комплекс та незамінний харчовий продукт. У її плодах сконцентровані необхідні для нашого організму речовини – бор, залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, срібло, фосфор та ін. Це також скарбничка вітамінів В1, В2, С, К, РР. Вживання в їжу цієї ягоди допомагає знешкодити сполуки свинцю, кобальту, цезію та інших шкідливих для організму металів. Збирати журавлину найкраще після перших міцних осінніх заморозків, адже тоді поліпшується смак: зникає зайва кислинка і терпкість та збільшується кількість вітаміну С.  Журавлина – єдина ягода, що може зберігатися у свіжому вигляді до наступного врожаю. У дерев’яних бочках, наповнених водою, без втрати своїх харчових властивостей вона може простояти аж до весни. Тому варто додати її у свій раціон. Пропонуємо вам кілька рецептів з журавлини.

Салат з тунцем і журавлиною

Потрібно: 1 банка консервованого у власному соку тунця, 200 г салату Айсберг, 200 г пекінської капусти, 200 г консервованої кукурудзи, 150 г журавлини, 150 г бринзи, сіль

Для заправки: 5 ст. л. гірчиці в зернах, сік одного лимона, 2 ст. л. меду.

Приготування: пекінську капусту дрібно нарізати, айсберг нарвати невеликими шматочками, консервованого тунця злити половину рідини, з кукурудзи злити всю рідину. Журавлину промити і перебрати. Бринзу нарізати шматочками. Змішати всі підготовлені інгредієнти у великій мисці. Приготувати заправку: змішати гірчицю в зернах, сік лимона і мед. Додати до салату. Посолити за смаком. Прикрасити салат з тунця журавлиною і зеленню.

М’ясний рулет з журавлиною і яблуками

Потрібно: 1 кг свинини, 1 цибулина, 1 зубчик часнику, 2 яблука, 150 г журавлини, сіль, чорний мелений перець, спеції, 2 ст. л. олії.

Приготування: свинину порізати як на відбивні, відбити, щоб вийшли тонкі шматки, посолити, поперчити, посипати спеціями. На столі розкласти харчову плівку, викласти на неї шматки відбитого м’яса трохи навхлест. Місця з’єднання ще раз злегка відбити. Приготувати начинку: цибулю і часник дрібно нарізати. Розігріти олію, обсмажити цибулю і часник до прозорості. Додати нарізані дрібними кубиками і очищені яблука. Тушкувати 3 хвилини. Кинути журавлину, посолити, тушкувати хвилину. Журавлину розім’яти ложкою, перемішати. Зняти з вогню, трохи остудити. На м’ясо викласти начинку, за допомогою плівки скрутити рулет. Прибрати плівку, рулет обвязати ниткою. Покласти рулет в рукав для запікання, зробивши в ньому кілька проколів, і поставити в духовку, розігріту до 180°С на 45-55 хвилин. За 5 хвилин до закінчення готування, рукав зверху розрізати ножицями, розкрити і запікати до рум’яної  скоринки.

Печеня з яловичини з журавлиною

Потрібно: 800 г яловичини для тушкування, 150 г бекону, 2 великих цибулини, 1 ст. л. томатної пасти, 1 ст. л. меду, 250 мл червоного сухого вина, 500 мл м’ясного або курячого бульйону, 2 ст. л. борошна, 1/2 ч. л. меленої паприки, 1 ч. л. сухого чебрецю, 3 лаврових листка, 300 г журавлини, сіль і перець за смаком

Приготування: м’ясо нарізати на невеликі шматочки, промокнути паперовими рушниками, відставити в сторону. Дрібно нарізати бекон, подрібнити цибулю.

У каструлі або сотейнику на середньому вогні розігріти 1 ч. л. рослинної олії, покласти бекон і смажити до золотистого кольору, але не до хрусткого стану, близько 2-3 хвилин. Перекладасти бекон на тарілку.

У сковороду додати 2 ст. л. рослинної олії, трохи збільшити вогонь і в 3 партії обсмажити м’ясо з усіх боків до золотисто-коричневої скориночки, близько 5-6 хвилин на партію. Перекладати на тарілку. Покласти в сотейник цибулю і смажити, помішуючи, до золотистого кольору, близько 3-4 хвилин.

Додати бекон і томатну пасту. Розмішати і смажити близько 1 хвилини.

Покласти в сотейник м’ясо, паприку і борошно, помішуючи, смажити 2 хвилини. Влити вино і бульйон, покласти мед, лавровий лист і чебрець. Солити і перчити за смаком. Довести до кипіння, накрити кришкою, зменшити вогонь і тушкувати близько півтори години. Додати журавлину. Розмішати, знову накрити і тушкувати ще близько години або поки м’ясо не стане м’яким.

Вийняти з готової страви лавровий лист. Подавати з картоплею або рисом.

Свинина в журавлиново-апельсиновому соусі (альпійське рагу)

Потрібно: 1,5 кг свинини, 2 цибулини, 200 г вина, 200 г бульйону, 2 скл. журавлини, 4 ст. л. олії, 1 ст. л. меду, цедра одного апельсина, сіль, чорний мелений перець

Приготування: м’ясо помити, нарізати невеликими шматками. Цибулю почистити, нарізати півкільцями. В добре розігрітій сковорідці на олії обсмажити до рум’яного кольору шматки м’яса з двох сторін. Перекласти м’ясо до гусятниці. Потім на тій же олії підсмажити цибулю і додати її до м’яса. Після чого до м’яса додати вино і воду (бульон). Гусятницю з м’ясом, цибулею, вином і водою накрити кришкою і поставити в духовку на 1-1,5 год. Після чого тушковане м’ясо посолити і поперчити до смаку. Додати журавлину, мед, сік і цедру апельсина. Все перемішати, накрити кришкою і на малому вогні тушкувати ще 15-20 хв. Свинина в журавлиново-апельсиновому соусі готова.

Печиво з журавлиною

Потрібно: 2 білки, дрібка солі, 120 г грецьких горіхів (дрібномелених), 150 г цукру-пудри, 3 ст. л. свіжої журавлини.

Приготування: білки збити з сіллю до пухкої маси, додати цукор-пудру, ще раз збити до гладкої маси. Всипати мелені горіхи (чим дрібніше змелені, тим краще), перемішати, в кінці додати чисту суху журавлину, акуратно все вимішати. Маса виходить не дуже густа. Маленькою ложкою викладати на пергамент на відстані один від другого (можна використати кондитерський мішок) Пекти-сушити 15-20 хв. при 150 градусах, печиво зарум’яниться, а журавлина почне стріляти (не лякайтесь). Знімати з пергаменту кондитерською лопаткою, після повного охолодження, інакше зламається.

Медівник з журавлиною

Потрібно: тісто: 2 великих яйця, 2/3 скл. цукру (150 г), 3 ст. л. (120 г) гречаного меду (можна іншого), 85 г вершкового масла, 1 ч. л. з гіркою соди, 2,5 скл. борошна (300-350 г).

Крем: 300 г сметани (25-30%), 150 г маскарпоне, 100 г пудри, 1/2 банки вареного згущеного молока.

Пропитка: журавлина -150 г. цукор – 100 г, вода – 3 ст. л.

Приготування: в сотейник покласти яйця, цукор, мед і вершкове масло. Нагріти на середньому вогні, помішуючи, до повного розчинення цукру. Додати соду і швидко розмішати. Маса при цьому побіліє і збільшиться в об’ємі. Зняти з вогню і всипати 2 склянки борошна (додати ще трохи борошна, якщо тісто буде липким) розмішати та залишити при кімнатній температурі на 10 хвилин, тісто загусне та не буде липнути до рук.

Розділити тісто на рівні частини. Розкачувати доволі тонко 0,3 см, можна підпилювати тісто борошном, щоб легше було його розкачати. Випікати при 180 градусах 3-5 хвилин до золотистого кольору. Готові коржі вирівняти, обрізавши краї (обрізки зберегти для обсипання торта). Для крему покласти всі інгредієнти (кімнатної температури) в чашу міксера і на низькій швидкості перемішати до однорідності. Журавлину покласти в блендер з цукром, збити, в кінці додати гарячу воду.

Просочити та перекласти кремом коржі, обмастити верх та боки торта.

Варення з журавлини

Потрібно: 1 кг журавлини, 0,5 кг цукру.

Приготування: варення з журавлини має гарний рубіновий колір та делікатний кислий смак. Журавлинове варення можна використовувати до перемащування коржів, смакує з млинцями/оладками, з сиром або до чаю. При приготуванні можна додати терте яблуко, дрібку кориці за бажанням.

Для початку ягоди помити та перебрати, викласти до ємкості з товстим дном, засипати цукром та відставити на годинку-другу: Далі все розігріти на великому вогні, поки цукор не розчиниться, вогонь зменшити, ягоди злегка розім’яти і варити до загустіння, час від час помішуючи (близько 40-50 хв.). Тест на готовність: краплю варення на тарілці поставити в холодильник на хвилину, якщо вона не розтікається – варення готове. Гаряче варення розлити у сухі простерилізовані банки і закрутити.

Кисіль із вершками

Потрібно: 1 скл. журавлини, 1 скл. цукру, 3 ст. ложки крохмалю, 1 склянка вершків,  3 скл. води.

Приготування: перебрати журавлину, відкидаючи пошкоджені ягідки, і помити. Пом’яти журавлину дерев’яною ложкою в емальованому посуді.

Отримане журавлинне пюре залити склянкою прохолодної кип’яченої води і перемішати. Процідити і відтиснути утворений журавлинний сік, а мезгу залити 1,5 склянками гарячої води, прокип’ятити 5 хвилин і теж відтиснути.

Крохмаль розвести в 0,5 склянки теплої кип’яченої води. Додати у журавлинний відвар цукор, закип’ятити, а потім, постійно помішуючи, влити у киплячий відвар розведений крохмаль. Додати у кисіль журавлинний сік, перемішати і залишити, щоб охолов. Збити охолоджені вершки в густу піну і викласти зверху на остиглий кисіль.

Журавлинний морс із медом

Потрібно: 1 скл. журавлини, 0,5 склянки меду, 1,5 л води.

Приготування: журавлину перебрати і помити, бланшувати 2-3 хвилини в киплячій воді. Дістати ягоди, розім’яти їх дерев’яною ложкою, процідити і відтиснути отримане журавлинне пюре. Мезгу залити водою, прокип’яти 5-7 хвилин і теж відтиснути.

Закип’ятити воду, додати журавлинний сік, довести до кипіння, але не кип’ятити. Дати журавлинному морсу трохи охолонути і додати за смаком мед.

Залишити журавлинний морс настоюватися 1-2 години. Готовий морс подавати охолодженим.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *