Тернопільський лікар Анатолій Корицький: «До дитячих травм додались поранення пневматичною зброєю»

Тернопільський лікар Анатолій Корицький: «До дитячих травм додались поранення пневматичною зброєю»

Літо  тільки почалося, але вже побільшало дитячих травмувань. Серед них – важкі, які залишають слід в організмі, іноді приводять до інвалідності. Зараз у травматологічний пункт обласної дитячої лікарні за добу звертається півсотні, а то й більше постраждалих дітей. З початку року тут отримали кваліфіковану допомогу більше трьох з половиною тисяч малих пацієнтів. Як же вберегти наших дітей здоровими, щоб канікули не перетворилися на клопоти для батьків, а малюкам не довелося їх проводити на лікарняному ліжку?

 Про це розмовляємо із завідувачем ортопедо-травматологічного відділення Тернопільської обласної дитячої лікарні, доктором філософії Анатолієм КОРИЦЬКИМ.

– Анатолію Григоровичу, ви зауважили, що саме у літній період дитячий травматизм різко зростає. З чим це пов’язано, на вашу думку?

– Дитячий травматизм справді зростає у літній період. Коли починаються канікули, діти менш зайняті і часто належать самі собі. Під час навчального року діти перебувають у школі під наглядом вчителів, молодші продовжують заняття у групах. І батьки забирають дітей зі школи, коли вже самі йдуть з роботи, – каже Анатолій Григорович. – Влітку ж діти часто залишаються самі. А враховуючи, що нинішні малюки дуже активні, біда може трапитися за хвилину. Тому батьки насамперед мають подбати про дозвілля своїх дітей. 

  – Ви сказали, що за добу за допомогою у травматологічний пункт вашого відділення звертаються півсотні, а то й більше дітей. 

 – Це дуже багато. З початку року в травмпункті отримали допомогу понад три з половиною тисячі дітей. Врахуйте, що канікули тільки почалися. В середньому за рік буде до 8 тисяч пацієнтів.

– Найбільше діти травмуються…

– Як правило, найбільше травм діти зазнають на вулиці. Також в побуті. Зараз, як не дивно, додалися кульові поранення, зокрема пневматичною зброєю. І це тривожно. Батьки мають нести за це повну відповідальність. Також діти зазнають травм в аваріях на дорозі. Інколи – з важкими наслідками, коли доводиться перебувати у стаціонарі довший час. Небезпечні важкі падіння з велосипедів із черепно-мозковими травмами і навіть переломами хребта. 

Дітей приваблюють і різні працюючі сільськогосподарські механізми – мотоблоки, міні-трактори, де все крутиться. Малюки запихають туди ручки чи ніжки. Останнім часом мали кілька випадків важких травм нижніх кінцівок. Знову ж таки, через неуважність батьків, біду можна було попередити. А так дитинка назавжди може залишитися з інвалідністю чи її чекає дуже довготривале лікування. Чомусь буквально останнім часом зросли ось такі нехарактерні травми для дитячого віку – 5-7 років.

На жаль, трапляються травми і в дуже маленьких дітей, переважно  випадкові. Наприклад, у немовлят до року перелом стегна. Коли  батьки чи масажисти намагаються проводити дітям якісь вправи і ненароком ламають ніжку. Правда, в такому віці переломи лікуються консервативно і майже завжди дають хороший результат.  

– Інколи небезпеку становлять безпритульні тварини, коли на вулиці кусають дітей.

– На жаль, останнім часом зросла кількість кусаних травм порівняно з минулим роком. Це тривожить, оскільки в області є ріст захворюваності на сказ серед тварин. Небезпеку справді несуть бездомні коти,  собаки. Бо ми не знаємо, де вони ходять, чи мають контакт з дикими тваринами. Власне, як і домашні коти чи собаки, які гуляють надворі, особливо в селах. Вони теж можуть контактувати з дикими тваринами. Непоодинокі випадки, коли скажені лисиці зараз приходять просто на подвір’я до людей. Вони наражають на небезпеку домашніх тварин. Крім того, домашні коти і лиси мають спільне джерело зараження  – полюють на мишей. У разі інфікування дитини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Але, звісно, краще б цих травм не було. 

– При вашому відділенні працює цілодобовий травматологічний пункт.

  – У невідкладних випадках батьки звертаються з дітьми сюди у будь-який час доби. Зараз приймаємо пацієнтів не лише з нашої, а й Хмельницької, Івано-Франківської, Рівненської областей.  

 Похвалюся, ми уже маємо новий цифровий рентген-апарат і  власний КТ-апарат. Тепер, якщо пацієнт перебуває в стаціонарі, є можливість робити комп’ютерну томографію безкоштовно.

 Травматологічний пункт співпрацює з фахівцями інших відділень – педіатрами, хірургами – в залежності, яка травма, яке захворювання домінує – тоді дитину відповідно госпіталізують, а вже інші спеціалісти  виконують роль консультантів. 

Не всім діткам потрібен стаціонар. Це визначає черговий лікар, призначає обстеження, які необхідно зробити вже, а які можна відтермінувати, оскільки вони не є критично важливі в даний момент для цієї травми чи хвороби. Отож, якщо дитина не потребує госпіталізації, то відповідно вже надається направлення на планову консультацію, на планове лікування чи в поліклінічне відділення в кабінет ортопед-травматолога.  

– Як же вберегти все-таки дітей від травм, а значить від болю, від біди?

  – Ми вже говорили про відповідальність дорослих за безпеку  дітей. Якщо не кожній, то більшості травм можна запобігти. Коли  ви купуєте дитині велосипед, скейт, самокат чи ролики, то придбайте одразу засоби захисту. Особисто я змушував би  батьків це робити. 

Безперечно, догляд за дітьми. Дорослі мають організувати їхнє дозвілля, контролювати те, чим діти займаються, зробити все, аби в малюків були безпечні умови для ігор на вулиці і вдома. Не допускати до різних рухомих деталей, пристроїв і тому подібне.

 Також варто навчити дітей не чіпати безпритульних тварин. Якщо маєте домашніх улюбленців – обов’язково вакцинуйте їх за графіком щеплень.

Теперішні малюки гіперактивні, їм усе цікаво, але найперше і найголовніше завдання батьків – діти мусять бути здорові. Вони не повинні терпіти біль чи набувати інвалідність. І треба зробити все, аби цьому запобігти. Тому бажаю усім діткам веселого і щасливого літа. 

Зіна КУШНІРУК.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *