«Жінка з ароматом кави…» Ці слова з вірша – про тернополянку Наталю Сташків. Вона створює оригінальні, стильні вироби з кавових зерен. Ароматні предмети декору можуть прикрасити інтер’єр крамнички, кухні, кімнати…
З горняток ллються водоспади кавових зерняток. Неймовірно цікаво й гарно! А які симпатичні кавові деревця – більші, менші і зовсім маленькі. Кумедні, трішечки наїжачені…
Кавові предмети декору набирають неабиякої популярності. Вишукані й витончені, пахучі, вони дарують гарний настрій, щемливу ностальгію і бажання поласувати горнятком запашного напою…
– Пані Наталю, пригадуєте свою першу роботу? Що це було? І кому дістався ваш перший подаруночок?
– Бажання щось створювати власними руками у мене було завжди. Ще, навчаючись у школі, оздоблювала свій одяг вишивкою, аплікацією з блискіток і намистинок. Однак перша серйозна задумка, яку хотіла якнайкраще втілити в життя – це композиція із штучних квітів, листочків, пір’їн у рамочці, «картина» з тканинних квітів. Вона була створена для нашого домашнього інтер’єру – з особливою теплотою. І радує око й донині.
– Ви створюєте кавові «літаючі» горнятка. Любите цей смачний напій?
– Дуже люблю каву. Саме аромат цього чудового напою і надихнув на створення чогось незвичайного. «Літаючі» горнятка дуже подобаються кавоманам, чудово вписуються в інтер’єри кав’ярень.
– Ваші кавові дерева – цікаві й оригінальні. Скільки приблизно зерняток потрібно, аби «виростити» таке ароматне деревце?
– Кавові топіарії – це також моя давня задумка. Вони роблять особливою атмосферу на кухні, наповнюючи її ароматом кави, додаючи неповторності у дизайні інтер’єру. Намагаюсь, щоб деревця були не схожими між собою. Навіть зерна кави викладаю по-різному. Не можу з точністю сказати на рахунок кількості зерняток, оскільки топіарії різних розмірів і форм. Та й кавові зернятка бувають викладені то у два шари, то в один шар – ребром… Мабуть, не менше, ніж двісті грамів зернят потрібно для середнього кавового дерева.
– Зерна для ваших композицій мають бути обсмажені? Певних сортів? Повинні мати якусь особливість?
– Вони мають бути середнього обсмаження, одного відтінку і приблизно одного розміру. Ретельно перебираю зернята, щоб були гарної форми, не сколоті. Найбільше полюбляю сорт «арабіка». Він має надзвичайно багатий і благородний стійкий аромат. Також використовую для творчості зернята сорту «робуста». Це – міцна кава, аромат стійкий, глибокий, зерна темніші, лискучі, ніби лаковані. Я завжди сама обираю каву для виробів.
– Крім ароматних кавових фантазій, творите композиції з цукерок, ляльки, туфельки, кораблики… Розкажіть, будь ласка, трішки про ці роботи.
– Композиції з цукерок мене просто заворожують. Це так чудово: квіти і цукерки в одному подарунку. Краса й смакота. Перший «солодкий букет» був для мами. Також було цікаво творити для діток: ляльку – племінниці, кораблик – племіннику, а туфельки – подругам… Усім подобається, а мені – простір для фантазії.
– Хто вас навчив виготовляти ці дива? Чи, можливо, це просто талант, дар?
– Не знаю щодо таланту, просто, є бажання постійно творити. Приходить натхнення, спалахує іскра – і все це відображається у виробах. А вчилась їх виготовляти сама. Інколи зверталась за порадою до майстринь, які вже давно займаються подібною творчістю.
– Кава, кохання, жінка… Цукеркові букети… Такі речі може творити тільки щаслива людина. Хіба не так?
– Я справді вважаю себе щасливою жінкою. Мій коханий чоловік та синочок – моя радість, опора і допомога. Вони мене підтримують. Синочок підказує нові напрямки діяльності, наприклад, деревце зі шкарлупок фісташків, горішків. У нас дружна сім’я. Розуміємо один одного. І це також спонукає для творчості. Мені здається, що кожен виріб має настрій. Бо той, хто його творить, вкладає в нього фантазію, тепло своїх рук, певні почуття. Все потрібно робити з любов’ю.
– Пані Наталю, де читачі «Нашого ДНЯ», які, ймовірно, стануть шанувальниками вашої творчості, можуть побачити чи придбати ваші вироби? Чи ви їх лише даруєте?
– Мої вироби можна зустріти в магазинчиках у Тернополі, де пропонують каву і чай – як декор. Також вони є у продажі. Люблю дарути свої композиції друзям, знайомим. І виготовляю на замовлення. Радію, коли доводиться фантазувати над чимось новим для мене, втілювати цікаву ідею. Задумок – багато. Адже рукоділля – це творчість, пошук, нові можливості для самовираження. А ще – змога дарувати гарний настрій.
Ольга ЧОРНА.