Українці стали менше одружуватися: експерти кажуть, що розлучень поступово стає менше через цивільні шлюби і війну

Українці стали менше одружуватися: експерти кажуть, що розлучень поступово стає менше через цивільні шлюби і війну

Згідно зі статистикою Мін’юсту, українськими РАЦСами за минулий рік було зареєстровано майже 229 тисяч шлюбів – на 20 тисяч менше, ніж у 2017-му. До речі, в Україні є РАЦС, де найчастіше розписувалися в минулому році: 3205 шлюбів зареєстрували в Печерському районі Києва.

А ось розлучень в країні стало більше – 54 тисячі в 2018 році проти 33 тисяч в 2017-му. Правда, статистика Мін’юсту не враховує розлучень через суд – тільки ті, які оформлені в РАЦСах. Як пояснили в Інституті демографії та соцдосліджень НАНУ, в РАЦСах реєстрували лише ті розлучення, коли у подружжя немає дітей до 18 років і немає майнових суперечок.

«Це лише 30% від загального числа. За нашою статистикою, число розлучень за останні роки, навпаки, рухається в сторону зниження. Наведу такі цифри: у 2016 році їх було зареєстровано 129 999, а в 2017-му – 128 734. Йде хоч і не значне, але скорочення розлучень», – повідомили в Інституті демографії.

За припущенням експертів, на скорочення числа розлучень можуть впливати попередні офіційним цивільні шлюби:

«Дуже часто люди, поживши разом, розуміють, чи підходять вони один одному. До речі, різке скорочення розлучень було зафіксовано в 2014 році через військову небезпеку. Біда, як то кажуть, зблизила людей».

Коли під вінець

За даними Інституту демографії, середній вік вступу в шлюб вперше для чоловіків – до 28 років, а для жінок – до 25. Також, за словами експертів, йдуть в минуле ранні шлюби, тобто до 18 років. Якщо в середині 90-х це був досить великий відсоток – 8% шлюбів, навіть до 10%, то зараз це 1% шлюбів.

«Вважається, що більш традиційним ставленням до шлюбу у нас відрізняються західні регіони. Але не в тому плані, що у них вище рівень шлюбності – у нас досить високий рівень і на півдні України. Тут справа в формі шлюбних союзів. Саме в західних областях, оскільки там більш традиційна модель поведінки, в більш ранньому віці одружуються, менше незареєстрованих шлюбів за даними перепису (за вибірковими дослідженнями порівнювати області досить складно). Там і народжуваність вища, і розлучень менше», – пояснюють в Інституті демографії.

До речі, за минулий рік українці уклали 5810 шлюбних договорів

Шлюбний договір – це договір між подружжям, який визначає їх майнові права та обов’язки. У ньому чітко прописується безліч аспектів, починаючи від того, що буде з майном пари у разі розлучення, і закінчуючи різноманітними обмеженнями для чоловіка або дружини.

В середньому виходить, що шлюбні договори в Україні укладають близько 1,7-1,9% подружніх пар.

У Європі та США цей показник набагато вищий, там подібні контракти є у понад половини всіх пар.

В Україні шлюбні договори почали укладати відносно недавно, лише з 2004 року, коли в силу вступив новий Сімейний кодекс. В силу такий договір вступає в момент реєстрації шлюбу.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *