На вибори й до церкви
На Західній Україні виборці традиційно активізовуються після церковної відправи. В обід явка стрімко зростала. На Тернопільщині участь у голосуванні взяли 536 107 мешканців.
Cередній показник активності жителів Тернопільщини на виборах Президента – 66,1%. Це більше, аніж загальна явка виборців в Україні – 62,8%.
Порошенко чи Зеленський?
Тернопільщина у трійці областей, разом із Львівщиною та Івано-Франківщиною, де чинний Президент у першому турі випередив конкурентів. У Тернопільській області він здобув перемогу в усіх виборчих округах. Однак відрив від суперників виявився незначним.
За даними ЦВК за підсумками обробки 100% протоколів, Порошенка у Тернопільській області підтримало 24,36% виборців. Найбільше за нього проголосувало на заході області у виборчому окрузі №165 з центром у Зборові – більше 26%. Найменше – в окрузі №164 з центром у Збаражі – близько 21%.
Другі місця у виборчих округах на Тернопільщині поділили Анатолій Гриценко та Юлія Тимошенко.
Лідера всеукраїнських перегонів у першому турі Володимира Зеленського на Тернопільщині підтримали лише 14,67% виборців. Найбільше голосів він набрав в окрузі №163 з центром у Тернополі – 16,75%. Найменше – в окрузі №165 – 12,68%.
Плутанина у списках та інші порушення
Загалом від початку голосування і станом на 24.00 31 березня підрозділи поліції Тернопільщини зареєстрували 53 повідомлення про ймовірні порушення виборчого законодавства. Понад половина з них – в обласному центрі.
Найбільше звернень, 12, надійшло від тих, хто не знайшов себе у списках виборців. Також у поліції зареєстрували 7 звернень щодо непорозумінь із членами дільничних виборчих комісій. Було 6 повідомлень про несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, стільки ж – повідомлень про виявлення незаконної агітації, поодинокими були звернення щодо нетверезих членів комісії, втручання у роботу членів дільничних виборчих комісій та інших.
Окрім того, правоохоронці отримали одну заяву про підкуп виборців у Монастириському районі, проте даний факт, як зазначили у відомстві, не підтвердився.
– О 17:25 до працівників місцевого відділення поліції зателефонував невідомий і розповів, що в одному з сіл на вході в приміщення дільниці роздають по тисячі гривень і просять проголосувати за одного з кандидатів, – розповіли деталі в поліції. – Правоохоронці встановили особу заявника. Ним виявився 33-річний мешканець району. Правоохоронці виїхали за його місцем проживання та поспілкувалися з ним. Чоловік перебував у стані алкогольного сп’яніння та пояснити свої дії не зміг. Щодо порушника склали адмінпротокол за появу в громадських місцях у п’яному вигляді та завідомо неправдивий виклик спецслужб.
Окрім того, до Єдиного реєстру досудових розслідувань за порушення таємниці голосування внесено відомості за двома фактами, задокументованими у Тернополі та Підволочиському районі. Зокрема, поліція розпочала кримінальну справу щодо тернополянина, який зробив селфі з бюлетенем. Сфотографуватися молодий чоловік вирішив на одній із виборчих дільниць Тернополя в кабінці для голосування. Фото виклав в соцмережу, де продемонстрував, за кого із кандидатів в президенти віддав свій голос.
Громадські спостерігачі серед порушень найчастіше вказували на спроби голосувати без паспортів, зокрема у селах, і неточності в списках виборців. Непоодинокими були випадки, коли люди, прийшовши на дільницю, не могли знайти там свого прізвища. У Тернополі на одній з дільниць в списку виборців навіть виявили прізвище загиблого телеведучого Ігоря Пелиха.
На іншій дільниці, як розповів директор Центру суспільних досліджень «Поліс» Ігор Процик, стався конфуз з розшифруванням ініціалів.
– У списку фігурувала, умовно кажучи, Вікторія Іванівна, а прийшов Віктор Іванович. Зважаючи на те, що прізвище було однакове і збігалася дата народження, члени комісії прийняли рішення дати можливість чоловікові проголосувати, – розповів він.
Курйози на виборах: на дільницю на танці
На дільницю замість дискотеки намагалися прорватися двоє горе-тусовщиків із Гусятинського району. Випадок стався пізно ввечері у неділю в селі Оленівка. Там поліцейські затримали двох чоловіків, 1985 та 1987 років народження. З’ясувалося, що після розпивання спиртного вони вирішили піти до клубу на танці. У цей час в будинку культури працювала виборча дільниця, яку саме замкнули для підрахунку голосів.
– Чоловіки, підійшовши до приміщення, всередині побачили світло, але двері виявилися зачиненими. Вони стукали, аби їх пустили на дискотеку, а коли до них ніхто не вийшов, хлопці розбили рукою вікно та втекли. За кілька хвилин на місце події прибув наряд поліції. Під час спілкування з хуліганами з’ясувалося, хлопці вирішили, що після закриття виборчої дільниці в клубі мали бути танці, – повідомили в поліції.
За попередньою інформацією, в крові порушників виявилося понад два проміле алкоголю. Чоловіків притягнули до адмінвідповідальності за дрібне хуліганство.
Примітно, що навіть на дільницях люди вагалися, за кого голосувати. За інформацією Ігоря Процика, на виборчій дільниці у Тернополі замінили бюлетень одному з виборців, бо він, на його думку, поставив помітку не там, де вважав правильним. А одному з кандидатів на інформаційних плакатах намалювали ріжки.
Без системних порушень
Серед інших порушень, які фіксували на Тернопільщині, – наявність незаконної агітації. Політичну рекламу, якою були обклеєні білборди вздовж автошляхів області, так і не встигли повністю зняти до голосування.
Загалом же системних порушень, які поставили б голосування під загрозу, на Тернопіьщині не було. Про це заявили і в поліції, і громадські спостерігачі.
Як і за кого голосуватиме Тернопільщина та Україна в другому турі – стане відомо вже 21 квітня.