Винахід Андрія Ковальчука рятує життя українським бійцям

Винахід Андрія Ковальчука рятує життя українським бійцям

Андрій Ковальчук

Тернопільський лікар винайшов і запустив у серійне виробництво унікальний апарат для пересадки шкіри. Сьогодні цей пристрій рятує життя сотням бійців, які потрапили під обстріл «Градів».

Електричний дерматом – медичний інструмент, за допомогою якого зрізують тонкий шар шкіри з донорської ділянки для подальшої пересадки. Його використовують для лікування опіків ще з першої половини минулого століття. Лікар-винахідник Андрій Ковальчук удосконалив цей інструмент, у ньому з’явились акумуляторні батареї, потужний двигун, одноразовий ріжучій елемент, більша точність забору матеріалу. З сучасним електричним дерматомом опікові хірурги мають кращі можливості для порятунку життя, можуть робити філігранні операції, тож пацієнти одужують швидше. Аналогів інструменту в Україні поки немає. У світі подібне обладнання виготовляють лише п’ять підприємств. Однак український апарат у кілька разів дешевший за закордонні аналоги. Він може працювати як в умовах лікарні, так і польового шпиталю, адже має вмонтований блок живлення. До того ж аналогів дерматому із одноразовими ріжучими головками немає ніде у світі.

Кандидат медичних наук, доцент кафедри загальної хірургії ТДМУ, завідувач опіковим відділенням Тернопільської лікарні швидкої допомоги Андрій Ковальчук став винахідником через практичну потребу у якісному обладнання.

DSC00117

– Зламався інструмент, яким ми оперували, – розповідає науковець. –  Я спробував самотужки його відремонтувати. Почав шукати спеціалістів, які могли б мені допомогти, вивчати  особливості, механіку дерматома. Згодом виникли ідеї, як його можна вдосконалити

За словами пана Андрія, колись ці інструменти були дуже незручні, важкі та підключалися до розетки. А ще їх не було де відремонтувати.  Росія досі продає схоже обладнання і ставить на нього ціну в кілька разів вищу за українські.

Дослідження і випробування інструмента тривали 8 років. Сьогодні Андрій Ковальчук має вісім патентів на винаходи. Він розробив п’ять моделей інструментів. Зараз працює над створенням нового обладнання.

– Такий інструмент дуже важливий для лікування діток, – розповідає винахідник. – Адже він допомагає отримати ультратонкий трансплантат. Кілька років тому у ЗМІ розповідали про Настю Вівчар, яка сильно постраждала під час пожежі. Тоді їй змогли допомогти лише в США. Тепер за допомогою наших інструментів таку операції можна проводити і в Україні.

DSC00116

У міні-цеху тернопільського винахідника протягом місяця виготовляють 10-15 приладів. Якщо є більша потреба – працюють у кілька змін. У Радянському союзі існували чотири заводи, на підрозділах яких виготовляли  інструменти для трансплантації шкіри. При цьому – низькоякісні. Не мало значення, яка товщина трансплантата. Головне прилад, який як-небудь ріже шкіру. Тоді не було точних елементів. Зараз такий прилад потрібен кожній лікарні, а особливо військовим шпиталям, куди чи не щодня надходять хворі з опіковими травмами. Завдяки дерматому можна врятувати солдатів, які мають навіть 80-90% опіків.

Однак що робити, якщо поступає десять бійців,а  в лікарні тільки один такий інструмент? Держава не займається закупівлею дерматомів для лікувальних закладів. Сьогодні це роблять лише волонтери. Також пан Андрій час від часу безкоштовно передає такі прилади лікарням, де вони надзвичайно потрібні. Нещодавно винахідник подарував унікальний дерматом Рівненському військовому госпіталю, а також змінний комплект насадок, якого вистачить для лікування десяти людей.

– Варто зазначити, що виготовлення наших дерматомів – це величезна відповідальність як перед пацієнтами, так і перед лікарями, які з ними працюють, – додає Андрій Ковальчук. – Не дай Боже, хоч одна деталь дасть збій, тоді лікар може покалічити свого пацієнта. Ми скрупульозно перевіряємо все до найменших дрібниць, кожен ніж оглядаємо під мікроскопом, тому наші інструменти працюють ідеально, як швейцарський годинник.

З часом Андрій Ковальчук планує виходити на європейський та світовий ринок. Щоправда, для цього потрібно багато часу та коштів на оформлення документації. А поки в Україні триває неоголошена війна, пан Андрій намагається збільшити потужності свого маленького цеху, аби забезпечити дерматомами українських хлопців, які захищають нашу державу на передовій.

– Інколи терміново просять передати дерматом, – розповідає відомий тернопільський винахідник. – Буває, навіть запозичали вже продані інструменти, адже у шпиталь привезли велику групу поранених солдатів. Якщо потрібно, працюємо і в суботу, і в неділю, або виходимо вночі, адже на них вже чекають і лікарі, і бійці.

Юля ТОМЧИШИН.

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *