“Золоті жили” Дністра: на Тернопільщині роками нелегально видобувають унікальний камінь

“Золоті жили” Дністра: на Тернопільщині роками нелегально видобувають унікальний камінь

dn

Перлина Тернопілля й одне із семи природних чудес України – національний природний парк «Дністровський каньйон» вабить не лише туристів, які хочуть відпочити на березі мальовничого Дністра. У заповідній зоні роками нелегально видобувають унікальний різновид декоративного каменю-пісковику, якого на території України більше немає.

Ці кар’єри вже видно із космосу – на фотографіях, зроблених супутником, можна побачити характерні ділянки, де процвітає незаконний бізнес. Кожен охочий може переглянути ці фото в інтернеті. Між тим, на Тернопільщині проблеми начебто й не існує. Підпільні надрокористувачі продовжують руйнувати природну перлину, й ніхто їх не карає.

d

В останні роки кар’єри розрослися до величезних масштабів, – наголошували громадські активісти на прес-конференції, яку організувала «Рада бізнесу Тернопілля». Розкрадання надр, стверджують активісти, відбувається під прикриттям місцевої влади й правоохоронних органів.

– Біля Дністра, у природоохоронній зоні, роками працює схема нелегального видобутку пісковику. На місці копалини переробляють і складають. Далі їх транспортують для продажу, навколо Тернополя для цього облаштовані склади, – розповів голова громадської спілки «Рада бізнесу Тернопілля» Віталій Сороколіт.

Лише у Бучацькому районі активісти нарахували десять нелегальних кар’єрів – у селах Сновидів, Возилів, Космирин та інших прилеглих до Дністра населених пунктах. Зокрема, найбільше камінь видобувають між селами Сновидів і Возилів. Там кар’єр тягнеться п’ятикілометровою “золотою жилою”.

dnis

На фотографіях, зроблених активістами, видно, як пісковик лупають вгорі та стежками скочують вниз, звідки його забирають машинами.

Унікальну копалину з глибин Дністровського каньйону вільно продають у Тернополі біля торгово-розважального центру «Подоляни», поблизу Збаразького кільця у Підволочиському напрямку, селі Білій Тернопільського району. Одне з місць продажу, розташоване біля торговельного центру, активісти зняли на відео. Продавець розповідає потенційним покупцям, що “тримає біля Дністра свою бригаду, яка витягує камінь”.

Громадські активісти вже написали заяву про кримінальне правопорушення в Генеральну прокуратуру України та вимагають негайно відреагувати та зупинити розвиток нелегального бізнесу в природоохоронній зоні. До звернення додали фотографії підпільних кар’єрів і відео.

dnist

– Це лише епізод злочинної діяльності, що прикривається владою, – каже Віталій Сорокаліт. – Подібна ситуація і в інших районах Тернопільщини, які прилягають до Дністра. Камінь видобувається у місцях, де заборонена господарська діяльність, його походження легко простежити. Натомість ним продовжують вільно торгувати.

Після заяв активістів у прокуратурі Тернопільської області повідомили, що перевіряють інформацію про нелегальний видобуток корисних копалин на території “Дністровського каньйону”. Контролюючим органам доручено провести перевірки до 15 серпня.

dni

Активісти обіцяють тримати це на контролі та наголошують: якщо нелегальний видобуток продовжуватиметься у таких масштабах, це може спричинити екологічну катастрофу. І замість лісів і мальовничих берегів матимемо свої терикони у вигляді кар’єрів.

Антоніна БРИК.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *