Протягом останнього року багато українців за допомогою торговельних операцій через конвертер криптовалюти виконали диверсифікацію власних заощаджень. Попри популярність цифрових монет, сьогодні дуже складно визначити, де та як купити крипту на вигідних умовах. Причина існування такої проблеми в тому, що протягом дня вартість активу може змінюватися в межах декількох відсотків. Пропонуємо більш детально зупинитися на тому, як українцям придбати криптовалюту вигідно та де зберігати монети.
Торговельні операції з криптовалютою: що каже український закон?
Цифрові монети — це децентралізовані електронні гроші, до яких неможливо доторкнутися. Криптовалюта не повʼязана з конкретною державою, не випускається головною установою жодної країни та, відповідно, не залежить від її політичних чи економічних чинників. Вартість абсолютно кожного активу, і крипта не виключення, формується з урахуванням попиту та пропозиції. Проте також існують й інші фактори, які впливають на курс активу.
Замислюючись над криптотрейдингом, велика кількість українців починає зі знаходження відповіді на головне питання — чи такі операції не порушують норми чинного законодавства України? Сьогодні ведуться активні дискусії по всьому світі щодо легалізації цифрових активів. І наша країна не є виключенням. Виконувати операції з криптовалютою в Україні не забороняється, проте на законодавчому рівні це регулюється тільки частково.
В Україні діє закон щодо запобігання корупції, згідно з яким заощадження в цифрових монетах потрібно в обовʼязковому порядку декларувати як нематеріальний актив, що можливо оцінити у грошовому еквіваленті. Крім того, інший закон, який регламентує процес легалізації доходів, що були отримані злочинним шляхом, дозволяє торгувати віртуальними активами у цифровому форматі та використовувати їх для виконання платежів, інвестування.
Легалізувати ринок криптовалюти в Україні має на меті закон «Про віртуальні активи», що був підписаний у березні 2022 року президентом країни. Згідно з даним документом в нашій країні буде дозволено обіг коїнів, функціонування криптовалютних бірж та інших подібних ресурсів. Інвестори на законодавчому рівні зможуть захищати власні цифрові активи від шахрайських дій. Важливо розуміти, що закон не передбачає можливості використовувати крипту для оплати послуг або товарів.
Закон «Про віртуальні активи» зможе запрацювати тільки після запровадження ще одного – щодо оподаткування операцій з такими активами. Зараз це питання знаходиться в підвішеному стані, але обмін криптовалют в Україні не є забороненим.
Як та де купити криптовалюту в Україні?
Ринок цифрових активів приваблює велику кількість українців, які не тільки хочуть диверсифікувати свої заощадження, але й отримувати прибуток на коливаннях курсу. Сьогодні купити криптовалюту можна декількома способами:
- криптобіржі, наприклад, WhiteBIT;
- онлайн обмінні пункти;
- P2P-платформи.
Пропонуємо більш детально зупинитися на кожному варіанті. Розглянемо переваги та недоліки всіх способів.
Криптовалютні біржі
Фондові та криптобіржі працюють за ідентичною схемою. Тому, якщо ви вже стикалися з торговельними операціями з акціями та іншими подібними інструментами, то розібратися з купівлею та продажем віртуального активу не буде складно. Як правило, купити криптовалюту в Україні через такі платформи можна, обираючи з великого різноманіття. Наприклад, WhiteBIT пропонує величезний вибір цифрових активів.
Ключовою перевагою криптобірж є захист вкладень всіх користувачів. Кожна платформа має власний страховий фонд і спеціальні інструменти, які дозволяють захистити активи та їх власників від хакерських атак, відмивання грошей та інших протизаконних дій.
Перед тим, як купити криптовалюту, може знадобитися проходження верифікації. Виконати цю процедуру можна через надання платформі деякої персональної інформації:
- прізвище, імʼя та по батькові;
- громадянство;
- дата та місце народження;
- фото або скан-копію документа;
- селфі з документом.
Українські інвестори мають знати, що навесні 2022 року Національний Банк України запровадили обмеження на максимальну суму, яку дозволено переказувати на рахунки бірж. Для платформ, зареєстрованих за межами нашої країни, ліміт становить 100 тисяч гривень, для українських організацій – до 400000. Криптобіржа, наприклад, WhiteBIT, ідеально підходить для трейдерів, які зацікавлені у виконанні регулярних операцій з криптою.
Обмінні пункти
Ще один спосіб виконання торговельних операцій з цифровими активами – це обмінники криптовалют. Під поняттям «онлайн-обмінник» розуміють спеціалізовані сайти, за допомогою яких можна фіатну валюту конвертувати у віртуальний актив. Такі операції виконуються виключно за поточним курсом, встановленим сервісом.
У більшості випадків обмінні пункти працюють за принципом безготівкового розрахунку, але деякі сервіси дозволяють придбати коїни за готівку. Всі сучасні платформи приймають карти будь-яких українських банків та інші популярні платіжні інструменти.
До недоліків обмінних пунктів можна віднести:
- не завжди вигідний курс криптовалюти;
- високі ризики придбати «нечистий» актив.
«Брудна» криптовалюта — це монети, які були викрадені з криптобіржі або використовувалися для ведення протизаконних дій, досягнення злочинних цілей. Володіння такими коїнами супроводжується ризиками, адже існують високі шанси, що цей актив неможливо буде продати та заробити на торговельній операції.
P2P-сервіси
Ще одна платформа, де купити криптовалюту зможуть абсолютно всі українці – P2P сервіси. Такі сайти дозволяють користувачам виконувати обмін віртуальних активів з іншими особами, без залучення третьої сторони. Розглянемо більш детально принцип роботи таких платформ.
Користувачі на спеціалізованому сайті можуть ознайомитися з великою кількістю оголошень щодо купівлі-продажу різних монет. Після вивчення умов, обирається той варіант, що найбільше підходить та сподобався. Далі відбувається контакт зацікавленої сторони з автором оголошення, укладання угоди.
P2P-платформи мають як переваги, так і недоліки, про які варто знати до використання такої методики. До сильних сторін можна віднести величезний вибір способів оплати – все залежить від побажань продавця коїнів. Це суттєво відрізняє сервіс від криптовалютних бірж, які частіше використовують тільки банківські картки та розрахункові рахунки. Але не варто сподіватися, що продавець погодиться на спосіб, зручний тільки для покупця. Все узгоджується під час особистого контакту обох зацікавлених сторін.
До недоліків даного способу можна віднести — тривалість операції. Як правило, придбання або продаж криптовалюти займає набагато більше часу, ніж через криптобіржі. P2P-платформи працюють за ідентичним принципом: для торгівлі цифровими активами потрібно обовʼязково пройти реєстрацію, підтвердити власну особистість.
Кожен зареєстрований користувач автоматично приєднується до системи рейтингів – за кожний відгук, укладену угоду відбувається нарахування балів, які формують рейтинг особи на сервісі. Завдяки цьому, можна обирати тільки порядну особу для придбання коїнів.
Головним недоліком P2P-платформи є ризик придбання «брудного» віртуального активу. Це означає, що користувачі можуть обрати продавця за рейтингом, але не отримують гарантію щодо чистоти криптовалюти. Перевірити монету можливо лише після того, як операція буде завершена.