25 березня: яке сьогодні свято, пам’ятні дати й події

25 березня: яке сьогодні свято, пам’ятні дати й події

25 – день пам’яті преподобного Феофана Сповідника. Народився у Константинополі у знатній візантійській родині, його батько був префектом Егейських островів. Осиротів у ранньому віці, тому за його освітою почав стежити Візантійський імператор Костянтин V Копронім. Незабаром після одруження з аристократичною жінкою, з якою жив у чистоті, став ченцем.

Він заснував монастир біля Кізікуса. За своє життя Феофан побудував три монастирі, в одному з них був навіть ігуменом. 787 року був на II Нікейському соборі, під час якого захищав іконопоклоніння.

Між 810 та 814 роками написав свій основний твір під назвою “Хронографія”, де містилися короткі щорічні описи подій та хронологічні таблиці. Однак в них було повно неточностей.

В народі цього дня намагалися “задобрити” птахів, частуючи їх лляним та конопляним насінням.

Намагалися 25 березня не лихословити і не сваритися, тому що вважали, що це може принести нещастя у найближчому майбутньому. Також не виносили з будинку сміття, адже вірили, що разом із ним виносили своє щастя.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 25 березня:

1306 рік – Роберт Брюс коронований монархом Шотландії;

1596 рік – битва між українськими повстанцями Северина Наливайка і військом польського гетьмана Жолкевського в урочищі Гострий Камінь;

1655 рік – Християн Гюйгенс відкриває супутник Сатурна Титан;

1668 рік – відбуваються перші в Америці кінські перегони;

1807 рік – британський парламент 283 голосами проти 16 приймає Акт про заборону работоргівлі;

1821 рік – спалахує повстання греків проти османського панування під проводом Олександра Іпсіланті;

1848 рік – Весна народів: у Відні опублікували проєкт Конституції, розроблений комітетом під керівництвом міністра внутрішніх справ Піллерсдорфа;

1857 рік – у Брисбені (Австралія) вдруге поспіль спостерігають сонячне затемнення;

1857 рік – парижанин Леон Скотт отримує патент на найдавніший відомий пристрій для запису звуку;

1876 рік – проводить свій перший матч футбольна збірна Вельсу, одна з найстарших у світі;

1916 рік – жінкам у США дозволяють бути присутнім на двобоях боксерів;

1917 рік – виходить постанова Тимчасового уряду про скасування смертної кари;

1940 рік – югославський принц Павло Карагеоргієвич підписує угоду про взаємопоміч з Італією та Німеччиною;

1957 рік – Бельгія, ФРН, Франція, Італія, Люксембург і Нідерланди підписують в Римі основоположні євроінтеграційні договори, якими засновані ЄЕС та Євратом;

1977 рік – Елвіс Костелло випускає дебютний сингл “Less Than Zero”;

1983 рік – на телепрограмі “Motown 25: Yesterday, Today, Forever” Майкл Джексон демонструє елемент танцю під назвою “Місячна хода”;

1988 рік – австралієць Невілл Паттен споруджує найменший у світі велосипед – його колеса були діаметром менше двох см;

1992 рік – Верховна Рада України ухвалює Закон “Про Службу безпеки України”;

1993 рік – створюють центральне бюро Інтерполу України;

2011 рік – Папа Римський підтверджує вибір нового предстоятеля УГКЦ, ним стає Верховний Архієпископ Києво-Галицький Шевчук Святослав;

2013 рік – в центрі Парижа поліцейські застосовують сльозогінний газ проти учасників мітингу протесту за скасування закону про легалізацію одностатевих шлюбів у Франції.

Який сьогодні день в Україні та світі

25 березня в Україні святкують День Служби безпеки. Професійне свято було започатковане президентом Леонідом Кучмою 22 березня 2001 року. Дату святкування обрали не випадково. Саме цього дня 1992 року було затверджено закон про Службу безпеки України. СБУ – центральний державний правоохоронний орган зі спеціальним призначенням.

Основними завданнями СБУ є: захист суверенітету держави, боротьба з тероризмом і корупцією, допомага у зміцненні оборони, сприяння економічному зростанню, допомога у політичному розвитку країни, інформаційний контроль громадян тощо.

У світі нині святкують Годину Землі. Щороку припадає на останню суботу березня. Увечері потрібно на одну годину вимкнути світло, щоб показати, що вам небайдужа ваша планета. Вперше подію провели в австралійському місті Сідней. Сталося це 2007 року. Тоді до акції приєдналося близько 2000 підприємств, люди вимкнули в своїх оселях електричні лампи. Того вечора навіть відбулося одне весілля при свічках.

2008 року Година Землі вже мала світовий масштаб. Вона охопила всі континенти, 18 часових поясів і понад 370 міст. Наразі в акції щороку беруть участь 190 країн світу. Вона стала наймасовішим екологічним рухом в світі.

День читання Толкіна (Tolkien Reading Day). Подія присвячена творчості Дж.Р.Р. Толкіна, який відомий своїми книжками “Гоббіт” та “Володар перснів”. Заснували свято у Товаристві Толкіна 2003 року для того, щоб заохотити шанувальників читати і цінувати твори цього письменника. Дату обрали не просто так. Саме цього дня в книжках відбулося падіння Володаря Перснів (Саурона) і падіння Барад-дуру.

Міжнародний день вафель. Відомо, що ще мешканці Стародавньої Греції ласували вафлями, але від того часу цей десерт розвивався та змінювався. Його люблять та випікають в усьому світі. Спочатку це свято почали святкувати у скандинавських країнах, адже люди, які там мешкають, особливо полюбляють цей десерт.

До речі, в Укренерго закликали цього року не долучатись до ініціативи “Година Землі”, яка передбачає вимкнення електроенергії. Це може суттєво нашкодити енергосистемі. Масове вимкнення світла лише додасть додаткової роботи диспетчерам.

«Друзі, будь ласка, не ведіться на заклики долучитися до “Години Землі” і в певний час масово вимкнути світло – це не сприяє економії електроенергії, не допомагає Землі, зате може дуже нашкодити енергосистемі», – попередили в Укренерго.

Спеціалісти пояснили, що кількість виробленої електроенергії має відповідати кількості спожитої. Це закон фізики. А одночасне вимкнення світла – це короткочасне зниження споживання. Такі масові дії можуть призвести до профіциту потужності в окремих регіонах. Щоб забезпечити баланс, диспетчер буде вимушений різко знижувати потужність маневрової генерації, тобто відключати працюючі енергоблоки. Це погано впливає навіть у мирний час, а зараз українські електростанції й так пошкоджені після масових обстрілів. Тобто “Година Землі” призведе до зайвого навантаження.

Енергетики зазначають, що економити світло потрібно, але краще це робити помірно – щодня. Зокрема, не вмикати одночасно багато потужних приладів і переносити споживання потужної побутової техніки на нічні години.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *