25 жовтня в церковному календарі – день пам’яті ченця Печерського монастиря Мартирія. Він отримав пост диякона за дотримання суворого посту та душевну чистоту. Вмів творити різні дива. Його святе ім’я згадують у сьомій пісні канону преподобним Дальніх печер у Києво-Печерській лаврі.
Цього дня було прийнято жаліти безхатьків та давати милостиню тим, хто потребував додаткової допомоги.
Пам’ятні дати
Календар важливих подій в Україні та світі за 25 жовтня:
1586 рік — шотландську королеву Марію Стюарт засуджують до смерті;
1839 рік — у Манчестері видають перший у світі залізничний розклад;
1921 рік — розпочинається Другий зимовий похід (Листопадовий рейд) армії УНР під командуванням Юрія Тютюнника;
1929 рік — курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій падає на 90%, що викликає паніку у Нью-Йорку та інших містах світу;
1938 рік — створюють Національну спілку художників України;
1948 рік — в Чехословацькій республіці засновують виправно-трудові табори;
1962 рік — Карибська криза: посол США в ООН на засіданні Ради безпеки демонструє фотографії радянських ракет на Кубі;
1978 рік — американський президент Рональд Рейган підписує законопроєкт про виділення коштів на виробництво нейтронної бомби;
1992 рік — на референдумі ухвалюють Конституцію Литви;
2015 рік — відбуваються місцеві вибори в Україні та Вибори до Парламенту Польщі;
2018 рік — випуск культового коміксу про Бетмена, “Бетмен: Довгий Гелловін”, українською;
2022 рік — вступає на посаду новий прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
Цього дня народилися:
1860 рік — український художник-баталіст, майстер анімалістичного жанру і графік Самокиш Микола Семенович;
1948 рік — український актор Іван Гаврилюк;
1951 рік — українська актриса, режисерка Людмила Єфименко.
Який сьогодні день в Україні і світі
25 жовтня в Україні святкують День військового капелана. Свято було створене на честь святого Мартина Милостивого, який був Турським єпископом і засновником військового духовенства. В Україні військові капелани відіграють важливу роль. Вони оберігають душі бійців співчуттям і добротою, зцілюючи душевні рани. Їхньою основною зброєю є Слово Господнє.
День карате. Свято присвячене бойовому мистецтву карате, яке виникло в Японії (Окінава) і поширилося по всьому світу. В карате поєднується розумова дисципліна та фізична підготовка, що сприяє розвитку сили, концентрації у практиків і спритності.
Всесвітній день виробників піци. Це особливе свято, яке присвячене найулюбленішій страві мільйонів людей та майстрів, які її готують. Історія піци бере свій початок в Неаполі (сучасна Італія) у XVIII столітті серед бідняків, які були відомі під назвою “лацароні”. Вони жили в скромних приміщеннях і готували собі їсти просто неба. Так з’явилися пирожкоподібні коржі з різною начинкою, які готуються на вогні.
Міжнародний день художника. Свято було започатковане 2004 року за ініціативи відомого канадського художника Кріса Мак-Клюра, який пише на полотні у стилі романтичного реалізму. Головна мета цього дня полягає в тому, щоб підкреслити внесок художників у культурний розвиток суспільства.
Всесвітній день опери. Свято досить нове, адже виникло лише 2019 року. Дату обрали невипадково, саме цього дня народилися Іоганн Штраус і Жорж Бізе. Опера — міжнародна мова, яку розуміють представники різних народів та культур.
Міжнародний день боротьби жінок за мир. Історія цієї події тісно пов’язана з Міжнародною демократичною федерацією жінок, що була створена у грудні 1945 року під час паризького Міжнародного жіночого конгресу.