28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників, День бабусь та дідусів

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників, День бабусь та дідусів

28 жовтня в православному календарі день пам’яті Параскеви Іконійської (П’ятниці). Параскева Іконійська була християнською святою та великомученицею, яка жила в III столітті в Малій Азії і постраждала за свою віру в Христа. Її ім’я означає “П’ятниця” грецькою мовою, бо вона була хрещена в п’ятницю і п’ятниця була днем Страстей Христових. Вона стала проповідницею і обернула до християнства багатьох людей. За це її засудили до смерті і жорстоко мучили. Під час тортур вона віддала Богові свою душу.

Її культ поширився серед православних вірян, особливо на сході Європи. На іконах її зображують у червоному одязі мучениці, вона тримає хрест, згорток або посудину з миром. Шанується Параскева як покровителька полів, худоби, сімейного добробуту і цілителька хворих.

Також сьогодні – день пам’яті преподобного Іова Почаївського.

Преподобний Іов Почаївський був великим православним священнослужителем, письменником і чудотворцем, який жив у XVI-XVII століттях. Він народився в Галичині, а в 12 років став монахом. Був настоятелем Дубенського Хресного монастиря, де сприяв виданню Острозької Біблії. Пізніше переселився до Почаївської гори, де заснував Почаївську лавру. Іов написав багато творів на захист православ’я і створив Почаївську типографію. Помер 1651 року, а його мощі були знайдені нетлінними у 1659-ому.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 28 жовтня:

1913 рік — відкривають трамвайний рух у Вінниці;

1920 рік — країни Антанти підписують з Королівством Румунія “Бессарабський протокол”, який віддає Бессарабію Румунії;

1938 рік — 17 тисяч польських євреїв арештовують у Третьому Рейху і відсилають до польського кордону, однак польський уряд відмовився їх прийняти;

1993 рік — Сенат Австралії визнає Голодомор в Українській РСР актом геноциду;

2007 рік — представлений список “100 геніїв сучасності, які живуть сьогодні” британської газети The Daily Telegraph, до якого входить український художник Іван Марчук.

Цього дня народилися:

1872 рік — український кобзар з Полісся Терентій Пархоменко;

1895 рік — український поет, прозаїк доби Розстріляного відродження Майк Йогансен;

1955 рік — засновник і голова ради директорів корпорації “Майкрософт” Білл Ґейтс.

Який сьогодні день в Україні і світі

28 жовтня в Україні святкують День визволення України від фашистських загарбників. Річницю офіційно затвердив президент Віктор Ющенко 2009 року. Пам’ятний день присвячений подіям, які відбулися під час Другої світової війни. Саме на український території проходили вирішальні битви, які відіграли важливу роль у ході військових дій. Саме 28 жовтня 1944 року після 15 наступальних операцій стратегічного та фронтового масштабу землі України були повністю звільнені від фашистських загарбників.

Всесвітній тиждень інсульту. Головна мета його проведення полягає в тому, щоб поінформувати населення про серйозність цього захворювання. Ще 2004 року Всесвітня організація охорони здоров’я заявила про глобальну епідемію інсультів. Інсульт виникає, коли частини мозку припиняють забезпечуватися кров’ю. Без кисню клітини поступово ушкоджуються або вмирають. Наслідки інсульту можуть бути досить негативними. Тому важливо вчасно надати кваліфіковану допомогу.

Міжнародний день креольської культури. Це офіційне свято, історія якого розпочалася 1983 року, а ініціатором створення виступила ЮНЕСКО. Головна мета події — підтримати креольську культуру та мову, адже в різних країнах світу проживають люди, які належать до креольської спільноти.

Всесвітній день дзюдо. Історія цього напряму бойових мистецтв починається 1882 року. Тоді 21-річний японець Дзігоро Кано заснував школу “Кодокан” в буддійському храмі Ейсьодзт в Токіо. Спочатку Кано навчав джиу-джитсу в Токійському Імператорському університеті, досягнувши неабияких вершин. Дзюдо вважається мистецтвом м’якості, боротьби без зброї, філософією життя.

Міжнародний день анімації. Свято запропонувало створити французьке відділення ASIFA (Міжнародна асоціація анімаційного кіно) 2002 року. Перша анімаційна подія відбулася 1892 року, коли видатних винахідник та художник Еміль Рейно запросив на особливе шоу, яке до цього ніхто не бачив. “Оптичний театр” викликав шквал емоцій. Винахідник тоді використав праксиноскоп — апарат, який показував рухливі зображення. Так почалася історія анімації.

День бабусь та дідусів. Свято було створене 2009 року, коли Голландське квіткове бюро запропонувало виділити один день в році, коли онуки змогли б дарувати своїм бабусям та дідусям квіти. Вони відзначили, що це стане символом нерозривного зв’язку між поколіннями. Коли вирішували, яку дату обрати, на допомогу прийшли історики, які порадили використовувати кінець жовтня. Річ у тім, що вони спеціалізувалися на культурі слов’ян, а в ній існувало особливе свято “Осінні діди”, яке припадало на кінець другого осіннього місяця. Тоді слов’яни вшановували предків, які вже померли.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *