Інавгурація 46-го президента США від Демократичної партії Джозефа Байдена пройшла хіт-парадом у світових та українських медіа. А до цього було стільки інтриг! Загалом пов’язаних із опонентом Байдена – республіканцем Дональдом Трампом, який до останнього намагався втриматися за владу.
Джо Байден у політиці майже п’ятдесят років. Дорога до президентства була довгою. Ішов до цього понад тридцять років. Балотувався тричі. І нарешті пощастило. Байден став найстаршим президентом Сполучених Штатів на момент обрання – 20 листопада минулого року йому виповнилось 78.
Чимало політиків та експертів розкладають пасьянс щодо відносин України та США під час правління нового господаря Білого дому.
Чого ж очікувати нашій країні у двосторонніх відносинах, в оборонній політиці та протистоянні з Росією? Як відомо, Джозеф Байден знає Україну значно краще, ніж Дональд Трамп на початку своєї каденції. За вісім років на посаді віцепрезидента Байден шість разів відвідав Україну. При правлінні Обами відповідав за «українське питання». «Жоден попередній президент США ще ніколи не був так добре знайомий з українськими справами», – наголошують у Євразійському центрі Atlantic Council. І прогнозують: Україною він буде займатися більш професійно, ніж Трамп.
«І сам 46-й президент США, і його команда, швидше за все, послідовно керуватимуться філософією нерозривності безпеки США і безпеки Європи, а також розумінням ролі України для європейської безпеки в умовах агресивної політики Росії», – зазначив головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков, передає ВВС Україна.
Чи отримає наша армія серйозну матеріально-технічну допомогу від Штатів? Це залежатиме багато в чому від самої України. Насамперед, від успіхів у реформуванні сектору безпеки та оборони загалом.
Водночас Джон Гербст, який у середині 2000-х років був послом США у Києві, наголосив: у нинішній адміністрації чільні посади обіймають люди, які розуміють важливість допомоги Україні у протистоянні ревізіоністській зовнішній політиці президента Росії Володимира Путіна.
Особливе ставлення до «українського питання» від Байдена, можливо, слід очікувати й через те, як на його власний імідж вплинув скандал із його сином Хантером та фірмою Burisma, пише DW. У 2014 році Хантер Байден погодився увійти до наглядової ради української газодобувної компанії Burisma. Рішення Байдена-молодшого, до цього жодним чином не пов’язаного з газовим бізнесом, обійняти прибуткову посаду викликало критику в США через можливий конфлікт інтересів. Американський Сенат, тоді контрольований республіканцями, провів розслідування. Воно засвідчило: призначення Хантера справді могло становити конфлікт інтересів, проте доказів того, що воно мало вплив на рішення адміністрації Обами, сенатори не знайшли. Однак Трамп і його команда активно використовували історію з Хантером проти його батька в передвиборчій боротьбі. А в Україні Державне бюро розслідувань відкрило провадження щодо Джо Байдена. Чи не вплине це на стосунки Байден-Україна? Малоймовірно.
Чи приїде Байден знову в Україну у статусі президента? Гадати рано. Та якщо це станеться, то він стане першим лідером США, який відвідає Київ після Джорджа Буша-молодшого у 2008 році.
Наразі політексперти прогнозують: перші реальні зовнішньополітичні кроки президента Байдена Україна відчує, можливо, за пів року – у вересні.
А поки що Байден займатиметься лише внутрішньою політикою. Проблем у Штатів чимало. Коронавірус, боротьба зі сповільненням економіки, з безробіттям… Плюс – американське суспільство переживає глибокий розкол. І об’єднати його нелегко.
Крім того, главі Білого дому доведеться відновлювати зв’язки із союзниками в Європі, протистояти натиску з боку Росії. І з Китаєм складні стосунки. А ще треба повернути репутацію Штатам. Байден обіцяв це американцям під час виборчої кампанії. Тож, як кажуть, роботи в нового президента США непочатий край…
І ще варто пам’ятати: будь-який президент США найперше захищає інтереси власної країни. Тому не слід сподіватися, що Байден – панацея для України. Він не може боротися з українською корупцією, бідністю, необдуманою тарифною політикою тощо. А от хорошим партнером для України Сполучені можуть бути. Власне, це й важливо. Як і наступне. Мелінда Герінґ, заступниця директора Atlantic Council, заявила в інтерв’ю Радіо Свобода: головним питанням між Джо Байденом і президентом України Володимиром Зеленським є встановлення довіри, оскільки наша країна була втягнута у внутрішньополітичну боротьбу США. Відновити цю довіру буде нелегко. І це справа обох сторін.
Ольга ЧОРНА.