До Херсона повернулася весна, хоч осінь за вікном давно гойдає листя…

До Херсона повернулася весна, хоч осінь за вікном давно гойдає листя…

Останні дні проходять під знаком Херсона. Звільнення цього міста на Півдні України від російських окупаційних військ стало топовою темою. Разом із херсонцями та українцями радіє весь цивілізований світ.

«А до Херсона повернулася весна. Хоч осінь за вікном давно гойдає листя. І змиє дощ усе, що залишила війна. На площі знов лунає українська пісня…», – заспівав про звільнення міста гурт Kozak System.

З поверненням додому, Херсоне!

Херсонці у темряві святкували звільнення міста й вітали ЗСУ. До вітань долучилися політики багатьох країн, президенти, дипломати, іноземні партнери України, відомі актори, спортсмени, люди, які розуміють цінність свободи, волі та миру.

Зокрема, Посол Великої Британії Мелінда Сіммонс написала у Twitter: «Київ, Харків, Херсон. Я та моя команда живемо і працюємо серед героїв».

Сполучені Штати заявили про екстраординарну перемогу України після виведення російських військ із Херсона, пише Spiegel. «Схоже, українці здобули екстраординарну перемогу, в якій єдиний обласний центр, захоплений росією в цій війні, тепер повернувся під український прапор», – сказав радник із національної безпеки Джейк Салліван журналістам під час поїздки з президентом США Джо Байденом до Камбоджі.

Посол ЄС Матті Маасікас прокоментував вхід ЗСУ до Херсона словами про те, що «з Україною в Херсон повертається Європа».

А посол Німеччини Анка Фельдгузен наголосила: звільнення Херсона було однією з найбільш жаданих перемог для України. 

«Вітаю з поверненням Херсона до України. Це важливий крок на шляху до повного відновлення її суверенних прав. Франція й надалі підтримуватиме українців та українок», – зазначив президент Франції Еммануель Макрон.

Утікаючи з Херсона, росіяни залишили після себе багато руйнувань та замінувань. Так, зокрема, під час відступу російських військ в області було зруйновано сім мостів, зокрема на Каховській ГЕС. Чотири мости – через Дніпро.

А ще росіяни традиційно грабували все, що бачили. Крім сантехніки й побутової техніки, з Херсонщини до Сімферополя вивезли тисячі картин. Йдеться про майно Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка. В експозиції музею – іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво другої половини XIX-початку XX століття. Також представлені роботи сучасних митців.

Загалом, із фонду музею та інших культурних установ Херсонщини вивезено майже 15 тисяч експонатів.

росія наробила багато біди. Для прикладу, таких масштабних пошкоджень, які з 10 жовтня завдали росіяни українській енергетиці, не зазнала жодна енергосистема в світі. рф уразила в Україні понад 400 об’єктів електро- й теплопостачання. Лише за останні осінні тижні росіяни обстріляли десятки підстанцій «Укренерго» і більше десяти об’єктів генерації. На відновлення ТЕЦ, ТЕС і підстанцій потрібно 7,5 мільярда гривень, сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Водночас він не виключає нові атаки.

Також із часу повномасштабного вторгнення росіяни пошкодили 1100 медичних закладів, повідомляє МОЗ. 144 медустанови знищено повністю. Відновлення зруйнованих медзакладів оцінюється у понад 38 мільярдів гривень.

Активні бойові дії та окупація частини території України спричинили негативний вплив на довкілля. Росіяни знищують тварин та екологію. Через війну постраждали 20 відсотків українських природоохоронних територій та три мільйони гектарів лісів, підрахували у WWF-Україна.

Під окупацію росіян потрапили 8 заповідників та 12 національних природних парків. Екологи припускають, що в природних парках знищено сотні тисяч (та більше) диких тварин. Крім того, через вторгнення росії загинули понад 6 мільйонів свійських тварин.

За попередніми підрахунками Державної екологічної інспекції України: майже 183 тисячі кв м ґрунту забруднені шкідливими речовинами. Понад 2 мільйони кв м землі завалені залишками знищених предметів та боєприпасів. Більше, ніж 680 тисяч тонн нафтопродуктів згоріли за час обстрілів, що призвело до значного забруднення повітря. Понад 23 тисячі гектарів лісу були спалені ракетами чи снарядами. На відновлення частини лісових площ знадобиться щонайменше 10 років. До слова, далеко не кожна країна світу має таку площу лісів, яка була спалена в Україні російськими обстрілами.

Через російську авіацію та флот на поверхні Чорного моря є нафтова пляма площею понад тисячу квадратних метрів. А ще підводні та надводні російські човни з гідролокаторами призводять до значного скорочення популяції морських ссавців. Уже загинули щонайменше 50 тисяч чорноморських дельфінів.    

У вітчизняному Мінприроди заявили про щонайменше 1,3 трильйона гривень збитків, завданих довкіллю внаслідок воєнних дій.

Помічниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук наголосила: п’ята частина територій України була зруйнована війною. «Це не просто війна, це – державний тероризм та екоцид. Вторгнення вбило дику природу, викликало забруднення та соціальну нестабільність. Держава-терорист продовжує направляти ракети на наші електростанції. Довкілля перебуває під загрозою через цю терористичну атаку», –  сказала Гринчук.

За оцінками України, відновлення зруйнованих міст та промислових підприємств призведе до викиду майже 50 мільйонів тонн вуглекислого газу.

А наразі українська армія успішно проганяє окупантів з території держави. І кількість звільнених територій не може не вражати. Вже звільнено 52,5% території, окупованої рф із 24 лютого. Сім регіонів ще знаходяться під окупацією. Зокрема, станом на 12 листопада під окупацією були: 1,79% Харківської області; 97,27% – Луганщини; 55,43% – Донеччини; 71,83% – Запоріжчини; 72,02% – Херсонщини; 0,56% – Миколаївщини; 100% – півострова Крим. Однак ситуація змінюється щодня.

«Ми крок за кроком ідемо до всіх тимчасово окупованих територій нашої країни. Звичайно, це важко, це довгий і складний шлях, – заявив президент Володимир Зеленський під час візиту в деокупований Херсон. – Ціна цієї війни висока…». І додав: «Те, що наробила російська федерація у нашій державі, показала всьому світові, що вона може вбивати. Але вся Україна, наші Збройні сили, Нацгвардія, розвідники показали, що вбити Україну неможливо».

Слава Україні! Безмежна слава і вдячність героям – тим, що на полі бою, і тим, що на щиті…  

Ольга ЧОРНА.

(Фото з відкритих інтернет-джерел).  

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *