Природно, що кожна дитина розвивається індивідуально і хтось починає говорити перші слова після півроку, інші ж навпаки навіть в рік ведуть мовчазний спосіб життя. Але, якщо ви помітили, що ваша дитина вже занадто довго не говорить реченнями.
Чому дитина не говорить повними реченнями
Багато батьків запитують, що робити, якщо дитина не говорить повними реченнями і чим це може бути викликано. Для початку необхідно розуміти, що формування мови у малюка проходить в кілька етапів. А причина затримки може приховуватися в затримці психомовного розвитку вашого малюка, ознайомитися детальніше на doctorbersenev.ua.
Що робити, якщо дитина не формує речення?
Перші роки після народження найважливіші для кожної дитини. Саме в цей час він пізнає навколишній світ, отримує навички, необхідні для повноцінного життя. До їх числа належить самостійне пересування, самообслуговування і правильна мова.
В якому віці дитина повинна почати формувати повні речення.
Формування мови в дітей проходить кілька стадій:
- крик;
- гуління;
- лепетання;
- слова (перші слова дитина повинна вимовляти не пізніше 12 місяців).
Малюк починає асоціювати слова з речами, які він бачить або чує навколо себе, а це означає що вимовлені слова наповнені змістом. На той час, коли малюк тільки починає говорити, у нього сформований перший словниковий запас. Активний запас слів становить не менше 3 слів, пасивний (слова, які він розуміє, але не вимовляє) близько 20 слів. Коли дитині виповнюється півтора року, його словниковий запас повинен вирости до 70 слів, а в два складати від 150 до 300 слів. В середньому, хто раніше, хто пізніше, але у віці близько 2-х років діти повинні починати говорити не тільки словами, а й формувати перші прості речення. Спочатку вони складаються з двох слів, наприклад тато дай, пізніше речення збільшуються.
Природно, що кожна дитина розвивається індивідуально і хтось починає говорити перші слова після півроку, інші ж навпаки навіть в рік ведуть мовчазний спосіб життя і практично не вимовляють ніяких слів. Це не обов’язково пов’язано з затримкою розвитку, а скоріше з темпераментом дитини. Але, якщо ви помітили, що ваш син або дочка вже занадто довго не говорить повними реченнями, або у нього відсутні і інші етапи формування мови, можливо вам варто звернутися до лікаря. Подібні порушення перші ознаки затримки психомовного розвитку (ЗПМР).
Причини виникнення ЗПМР:
- Складна вагітність, пологи або хвороба самої матері під час вагітності;
- Травми дитини під час пологів або неправильний розвиток плода;
- Важкі хвороби, якими малюк хворів в ранньому віці;
- Психологічна або емоційна травма, яку дитина перенесла в перші кілька місяців життя;
- Неправильне виховання малюка (сильна опіка з боку тата або мами або байдуже ставлення до малюка).
На те, що у вашої дитини розвивається ЗПМР вказують багато причин:
- обмежений словниковий запас (у віці до 3-х років малюк повинен знати щонайменше 1200 слів);
- не бажання дитини розмовляти навіть з близькими людьми;
- дитина говорить занадто повільно, швидко або нечітко;
- малюк не може повторити за батьками просту фразу.
У віці 5 років діти повинні остаточно сформувати свій мовний апарат, губи, піднебіння і язик повинні звикнути до звуків і слів, які важко вимовляти. Про вік дитини можна судити тільки по дзвінкому голосу. Тому, якщо ви виявили у свого сина чи доньки симптоми ЗПМР необхідно якомога швидше звернутися до кваліфікованого фахівця. Чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим ефективніше вона буде.
Як лікувати затримку психомовного розвитку.
В першу чергу відзначимо, що встановити діагноз і призначити курс лікування може тільки фахівець.
Головний обов’язок батьків це усунути причину, яка викликала подібне захворювання. Перш за все це стосується тих сімей, де відмічене несприятливе оточення. Дуже важливо, під час лікування, щоб ваш малюк був оточений любов’ю і турботою. Врахуйте, що лікування ЗПМР це тривалий і непростий процес, тому запасіться терпінням, щоб не зриватися на дитину, якщо у нього щось не виходить.
Намагайтеся проводити з дитиною багато часу, грати в розвиваючі ігри або просто розмовляти про те, що ви бачите навколо. Під час ігор не забувайте чітко промовляти всі слова, щоб малюк, на вашому прикладі, правильно формував артикуляцію. Намагайтеся говорити простими реченнями і вживати якомога більше слів, які дитина знає, наприклад тато, дай, ляля бух тощо. Таким чином, малюк буде вчитися самостійно правильно формувати речення.
Також варто пам’ятати, що розвиток мовлення у дитини безпосередньо залежить від того, наскільки сильно розвинена дрібна моторика пальців. Тому цьому процесу також необхідно приділяти особливу увагу і грати з малюком в різні ігри з ранніх років.
Крім виконання спеціальних вправ, які швидко набридають дітям, можна захопити дитину малюванням, ліпленням, мозаїкою. Таким чином, ви зможете розвинути не тільки моторику, але й прищепити малюкові любов до прекрасного.
Не варто економити на дитячому здоров’ї – звертайтеся тільки до професіоналів.