Європейський союз має намір відмовитися від переходу на зимовий і літній час після того, як під час онлайн-опитування більшість європейців висловилася за його скасування. Про це заявив президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер. Він сказав, що буде наполягати на скасуванні переходу і Єврокомісія найближчим часом ухвалить таке рішення.
– Ми провели опитування, мільйони відповіли і вірять, що в майбутньому літній час має бути весь рік, і це відбудеться. Люди цього хочуть, ми це зробимо, – підкреслив Юнкер.
Зараз у Євросоюзі годинник переводять на одну годину навесні і восени, як і в Україні. Для того, щоб скасувати переведення часу, Європейська комісія після узгодження має висунути відповідний законопроект, який надійде на затвердження в Європарламент і всім 28 країнам – членам ЄС.
Онлайн-опитування проводили з 4 липня до 16 серпня. У ньому взяло участь 4,6 мільйонів осіб. За скасування переведення годинників висловилося 80% опитаних.
Як буде в нас?
Якщо ЄС ухвалить це рішення, то в українському уряді теж розглянуть імовірність таких змін. У Міністерстві економічного розвитку у відповідь на запит української служби BBC повідомили, що країна взяла курс на євроінтеграцію, а значить, має виконувати і норми європейського законодавства.
– Враховуючи викладене, у разі ухвалення ЄС рішення про скасування переходу на літній час, Мінекономрозвитку звернеться до Кабінету міністрів щодо можливості внесення відповідних змін, – заявили у відомстві.
В Україні переводити час на одну годину вперед почали влітку 1981 року – разом із рештою СРСР. З того часу періодично виникали дискусії щодо доцільності переведення годинників.
А що загалом у світі?
Стрілки на літній і зимовий час переводять у країнах Європи, у більшості штатів США та території Канади, деяких країнах Південної Америки та Африки, у Новій Зеландії та частково в Австралії.
В Азії та Африці годинники переважно не переводять. Японія, наприклад, відмовилася від цього у 1950-х роках.
У Росії у 2011 році вирішили назавжди залишитися на літньому часі. Це викликало невдоволення росіян, тож у 2014 країна перейшла до постійного зимового часу. Це знову не влаштувало всіх, і у 2016-му кільком регіонам дозволили перевести стрілки вперед.
Прихильники переведення вважають, що це заощадить електроенергію. Їхні опоненти переконують, що економія сумнівна. На їхню думку, сезонні коливання часу також погано впливають на здоров’я.