Голод – не тітка, холод – не дядько: і газ для українців дорожчає, і тепло взимку можуть вимкнути

Голод – не тітка, холод – не дядько: і газ для українців дорожчає, і тепло взимку можуть вимкнути

Люди активно обговорюють зростання ціни на газ та субсидії. Якби ж теперішнє підвищення було останнім! А ні… Кабмін опублікував постанову, де йдеться, що вартість «голубого палива» збільшуватиметься у три етапи.

Згідно з документом, у період з 1 листопада цього року до 1 травня 2019-го ціна газу для населення складатиме 8550 гривень за тисячу кубів. Із 1 травня 2019-го року до 31 грудня – приблизно 9851,66 гривні. А з 1 січня 2020 року «ринкова» ціна газу передбачається близько 12313,85 гривні. Тобто, один куб газу вартуватиме більше 12 гривень.

Такі вимоги Міжнародного валютного фонду. Виходить, що влада гроші у Фонду позичає, а населення віддає. Бюрократам з МВФ, мабуть, не цікаво, як виживають українці. Холодно в їхніх оселях, чи ні. Головне, аби Україна повертала кредити. Яким чином – це вже інша справа.

У свого чергу політичний і громадський діяч Дмитро Співак заявив на телеканалі ZIK: «З боку МВФ відбувається жорсткий шантаж щодо підвищення ціни на дешевий український газ для того, аби штучно підвищити грошовий обіг та ВВП і «вимити» гроші з країни».

Україна, за словами експерта, видобуває 19 мільярдів кубометрів газу. А населення використовує 17 мільярдів кубів. Ціна має складати максимум 3,5-4 гривні за куб палива.

А екс-міністр економіки, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий на своїй сторінці у Facebook пише, що в України гострої необхідності просити транші МВФ немає. Як і підвищувати тарифи на газ хоча б на один відсоток. Навіщо це робити, наголошує Лановий, коли «Нафтогаз» і без того має шалені штучні монополістичні надприбутки: відрахування до бюджету за рік досягне 130 мільярдів гривень. «Покажіть мені ще хоча б одну українську компанію, яка мала б такі ненормальні надприбутки, – зазначає він. – Однак, газовий державний монополіст живе в іншому вимірі: маючи такі брутальні надприбутки, він ще зараз оформляє іноземний кредит майже на мільярд доларів. Чи буде він повертати цей кредит? Хто дозволив його отримати і з якою метою? У нас вже був випадок отримання «Нафтогазом» двомільярдного кредиту у часи президента Ющенка, який був використаний не за призначенням і не був повернутий».

На думку Ланового, слід не лише відмінити нові тарифи на газ, а й добитися їх реального рівня. Тоді більша частина українців змогла б самостійно, без субсидій, розраховуватися за газопостачання та інші послуги ЖКГ.

Однак уряд та монополісти заднього ходу, зазвичай, не дають. Хоча б керівництво «Нафтогазу» зменшило свої мільйонні зарплати та премії…

Цікаво, що Державна регуляторна служба поки не погодила підвищення цін на газ для населення. Там зазначають: документ у нинішній редакції «породжує хаос і маніпуляції взаємовідносинами на ринку, і дискримінує інших постачальників на користь НАК «Нафтогаз України». Експерти ж кажуть: це може бути лише технічною затримкою перед впровадженням нових тарифів. Бо в уряду, фактично, немає інших варіантів, окрім як підвищувати ціну на газ, відповідно з досягнутими домовленостями з МВФ. Кредит же треба…

І ще одна невтішна новина. Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики і компослуг дозволила вимикати взимку тепло в будинках українців, якщо ті винні за послуги. НАК «Нафтогаз», починаючи з 1 грудня, зможе доручати облгазам відключати тепломережі за борги. Адже НАК – єдиний оптовий постачальник газу для населення і тепломереж. Монополіст. І давно лобіював для себе таке право. Воно тепер у нього є.

Найперше це стосується котелень. Їм зможуть припинити постачати паливо облгази за борги населення, згідно з розпорядженням НАК. Якщо відключать від газу теплоенерго, батареї стануть холодними в будинках, школах, лікарнях… А «Нафтогазу» винні всі, тому й ризик відключення є майже у кожного, розповів UBR.ua експерт енергоринку Валентин Землянський.

Щоправда, масові вимкнення тепла після підвищення цін на газ не підуть на користь рейтингу влади перед виборами. Обіцянками душу не зігрієш. Якщо голод – не тітка, то холод – не дядько…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *