Хризантеми: ці квіти – королеви у саду

Хризантеми: ці квіти – королеви у саду
Хризантеми тішать нас своїм цвітінням до пізньої осені. Недарма цю квітку називають «царицею в’янучого саду». Коли навколо вже давно все відквітувало і готуються вдарити перші морози, сонячно-жовті, червоні, бузкові, яскраво-рожеві квіти милують око, нагадуючи про давно минуле тепле літо.

Індійські хризантеми бояться морозу

Багаторічні хризантеми, які, зазвичай, вирощують на своїх ділянках садівники, можна умовно поділити на дві великі групи.

Крупноквіткові (індійські, оранжерейні) хризантеми – ефектні квіти з великою голівкою, розводити які можна тільки у найбільш м’яких кліматичних умовах або в теплицях – вони вкрай нестійкі до холодів.

Дрібноквіткові хризантеми (їх ще називають корейськими) легко вирощувати у відкритому ґрунті, вони стійкі до заморозків і хвороб, і квітують з середини літа до кінця жовтня. Число їхніх сортів нараховує багато сотень: компактних і розкидистих, високорослих і приосадкуватих, усіх кольорів веселки, або навіть багатобарвні. Підібрати сорт за своїм смаком не важко буде навіть найвибагливішому квіткарю.

Цвітіння їх закінчується глибокої осінні, і перед садівником відразу повстає питання: як зберігати хризантеми взимку, аби не допустити загибелі рослини та щоб у наступному році вона продовжувала радувати своїми яскравими спалахами?

Незадовго до настання перших заморозків хризантеми варто підрізати, залишаючи невеликий відросток, довжиною не більше 10-12 см.

Далі хризантеми можна зберігати всю зиму прямо на ділянці або викопати їх і перенести в приміщення: все залежить від того, наскільки суворі у вашій місцевості зими. Поцікавтеся також, як конкретно ваш сорт переносить холоди у відкритому ґрунті. У будь-якому разі, крупноквіткові хризантеми зимівлі в землі або навіть у теплиці не перенесуть – їх варто захищати від холодів у приміщенні.

Залишаємо на ділянці

Якщо ви залишаєте кущ зимувати на його постійному місці, підсапайте його (можна додати трохи перегною), засипте землею, торфом. При настанні холодів гарненько вкрийте кущ тирсою, лапником, але не листям і не плівкою – це приведе до випрівання.

Деякі садівники, показуючи, як зберігати хризантеми взимку, для підстрахування викопують невелику яму – приблизно метр і поміщають туди грудку землі з корінням. Зверху засипають усе землею і тирсою, закидають лапником. Навесні розкопують яму й пересаджують хризантему на колишнє місце.

Хай квітнуть і в оселі

Оптимальна температура для зберігання кореневищ хризантем у приміщенні – від нуля до 5-7 градусів, тоді вони не перемерзають і не йдуть у ріст. Краще місце для цього – льох, підвал. Воложити грудку з корінням не потрібно або зволожуйте її мінімально. Не давайте пагонам витягатися, кущ не повинен рости!

Дехто воліє, не обрізаючи, викопувати хризантеми, пересаджувати їх у горщики й давати їм квітувати у будинку до зими. Тільки тоді кущ треба обрізати і разом з горщиком поставити в прохолодне місце.

Викопані корені хризантем можна покласти в ящики з піском, торфом, засипати їх так, щоб на поверхні залишалися тільки стебла та зберігати в підвалі.

Обмірковуючи, як зберегти вашу улюблену хризантему взимку, враховуйте всі фактори: зимові температури у вашій місцевості, стійкість сорту до холодів. Якщо сумніваєтесь, чи зможе ваш кущ пережити морози, сміливо викопуйте його та зберігайте в приміщенні – і яскрава сонячна квітка тішитиме вас ще не одну осінь.

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *