Ціни в Україні у цьому році будуть рости такими темпами, яких країна не знала з 1996-го. За інформацією агентства «Reuters», причина такого прогнозу – різке падіння гривні й підвищення вартості компослуг, відповідно до програми МВФ з надання антикризової допомоги.
Аналітики 14 українських банків і брокери допускають збільшення інфляції до 36 відсотків, проти 24,9 відсотка торішніх.
Уряд, однак, планує підвищення пенсій та інших соціальних виплат аж на грудень. До зими далеко, а платити за послуги, купувати харчі, ліки, одяг потрібно вже. І хтозна, як складеться ситуація в державі.
На фоні бідності багатьох українців інформація про зарплати і пенсії деяких чиновників відверто шокує. Наприклад, представник президента у Верховній Раді Степан Кубів на посаді голови Нацбанку отримував близько 139 тисяч гривень зарплатні у місяць. Ростислав Кравець з адвокатської компанії «Кравець і партнери» зазначив: саме за керівництва Кубіва почала різко знецінюватися національна валюта. Крім того, Кубів витратив майже 100 мільярдів гривень на підтримку банків-банкрутів під неіснуючі застави.
Теперішня ж очільниця Нацбанку Валерія Гонтарєва своєю платнею незадоволена. «Нардепи заморозили зарплату на рівні семи мінімалок. Моя зарплата 10 тисяч гривень на місяць. Я не згодна з таким рівнем зарплати. Не згодні з цим і мої заступники, директори департаментів, рада НБУ», – заявила нещодавно Гонтарєва.
А звичайні українці згодні працювати за тисячу-дві у місяць? Пенсіонери згодні отримувати нещасну тисячу? Їх хтось запитував про це? Люди згодні платити за компослуги шалені суми?
Щодо тарифів на комуналку: вони для населення завищені. Такий попередній висновок робочої групи народних депутатів, яка вивчала, чи виправдане подорожчання комунальних послуг. Нардепи стверджують: ціни на газ, електроенергію і тепло підвищили необгрунтовано приблизно на 15-30 відсотків. Парламентарі мають намір попросити Верховну Раду звернутися до регулятора з вимогою перерахувати тарифи. І в Генпрокуратуру, щоб там почали розслідування.
Справжнім лихом для українців є й постійне зростання вартості ліків. За останні два місяці деякі медикаменти подорожчали удвічі-втричі. «Близько 50 відсотків – імпортна складова, навіть у вітчизняних ліках. Відповідно, курс валюти, ввезення, семивідсоткове ПДВ на лікарські засоби – все це тягне за собою підвищення ціни», – пояснив керівник «Спілки працівників фармації» Костянтин Косяченко. А ще експерти зазначають: на вартість препаратів впливають хабарі чиновникам. Також у ціну закладають інші ризики, наприклад, нестабільність нацвалюти, гроші на рекламну кампанію. «У вартість кожного препарату закладено майже 70 відсотків витрат на маркетинг. Незважаючи на те, що медикаментів стали купувати менше, ніхто не програв», – сказала голова спілки захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» Валентина Очеретенко. Експерти вважають: знизити вартість ліків можна, скасувавши ПДВ. Але навряд, чи уряд на це погодиться.
Також дорожчає вища освіта. Розцінки за знання вже підвищили провідні вищі навчальні заклади країни, повідомляє ТСН. Так, за рік навчання у Київському національному університеті імені Шевченка студентам доведеться викласти від 20 до 30 тисяч гривень. У Київському політехнічному інституті просять від 8,6 до 15,4 тисячі. У Харківській політехніці – від 6,6 до 8,9 тисячі. У Львівській – від 4 до 12,5 тисячі. Замикає п’ятірку столичний Національний університет харчових технологій. Там рік навчання обійдеться від 8,2 до 16 тисяч гривень.
Завершення війни, боротьба з корупцією, економічний поступ є визначальними для добробуту України й для кожного громадянина зокрема. І плюс зовнішня фінансова допомога. Без неї уряд і президент безпорадні. Бо заробляти українська влада для себе вміє, а для держави, схоже, ні. Тому, наразі вітчизняна економіка залежить від щедрості Заходу. Канада, приміром, устами міністра закордонних справ Дугласа Ніколса обіцяє Україні підтримку аж протягом 50 років. Обіцяють Україні допомогу США, ряд міжнародних фінансових установ. Водночас, щодо європейської допомоги Україні, експерт Пол Родерік Грегорі на сторінках видання «Forbes» висловився критично. За його словами, порятунок 11-мільйонної Греції, яка знехтувала своїми обіцянками реформ, є однією з найкорумпованіших членів ЄС і обрала антиєвропейський уряд, який «заграє з Путіним», обійдеться у 260 мільярдів доларів. Натомість, понад 40-мільйонна Україна, яка зазнала невимовних жертв задля перспективи приєднання до ЄС під час Євромайдану, втратила шість тисяч життів і велику частину своєї території внаслідок війни з Росією й зазнає економічних втрат, «отримує крихти від донорів, які вагаються та непокояться, що її інституції далекі від ідеальних». Грегорі пише: «ЄС неохоче дав Україні десятки мільярдів, аби підтримати її виживання, попри те, що Україна воює замість Європи проти російського експансіонізму».
Наша держава – на 142 місці зі 175 краї світу за індексом корупції. Тому справедливо вимагати реформ. «Однак, якщо західні донори чекатимуть, поки Україна повністю очиститься… то скоро їм не буде кому допомагати. І це матиме тяжкі наслідки для Заходу. Путін переможе і Україна зникне в його павутині», – застерігає Грегорі.
А тим часом українські чиновники підрахували, скільки Росія повинна заплатити Україні за агресію. Сума збитків сягає близько 350 мільярдів доларів, сказав перший заступник міністра економіки Олександр Боровик. Цифра вражаюча. Але тішими себе тим, що Путін поповнить найближчим часом український бюджет на сотні мільярдів «зелених», не доводиться. А ось взятися за супербагатіїв не завадило б. Тим паче, що президент Петро Порошенко нещодавно на засіданні РНБО заявив: олігархи мусять відійти від впливу на ключові для економіки сектори і «не годуватися за рахунок держави. Гарантую, що ніхто більше не потрапить у рейтинг «Форбс», знімаючи вершки з використання можливостей державних монополій. Держава ні для кого не буде більше дійною коровою». Ідея чудова. Але вже стільки було тих обіцянок! І продати свої бізнес-активи, і закінчити війну за тиждень… І жити по-новому…
Ольга ЧОРНА.