Наша країна встановила рекорд із падіння ВВП. За роки незалежності внутрішній валовий продукт України скоротився на 35 відсотків. Тож реформи, скільки б чиновники не «підливали» їх солодкими словами, – не плодоносять. Згаданий показник, за даними Світового банку, найгірший у світі за останні 24 роки. Як зазначає доктор економічних наук Сергій Кораблін, Україна за ВВП-падінням випередила Молдову, Грузію, Зімбабве і Центральноафриканську Республіку.
Українці полюбляють «дерти лаха» з Гондурасу. Але це вже не актуально. Адже ВВП Гондурасу, на відміну від українського, за останні 24 роки не впав, а виріс аж на 121 відсоток. І перевищив у 1,4 рази темп приросту світового внутрішнього валового продукту, який кладає 87,7 відсотка.
Вітчизняне виробництво в Україні пішло на дно у 1990-і. Через це у перші дев’ять років незалежності наша країна втратила майже 60 відсотків ВВП. На думку Сергія Корабліна, від цього шоку вітчизняна економіка, фактично, не оговталася.
Пригадуєте, як на Тернопільщині «лягали» підприємства? Багато з них так і не встали. Безробіття погнало людей працювати на чужину. Скільки заводів і фабрик збудували в області за часи незалежності? Мізер. У тренді – ринки, генделики, торгово-розважальні центри, кафе, ресторани. Щоправда, того «добра» стільки не було б, якби не гроші заробітчан.
До речі, система охорони здоров’я – один із головних показникiв якостi життя для країни. Ось цифри для порiвняння: ВВП на душу населення у Норвегії, приміром, складає 76266 доларiв на рік. А в Українi – лише 3082 долари. Це тому, що в цій та в інших заможних державах немає стільки, як у нас, олігархів і корупціонерів. А, як каже соціолог, директор Фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна, без знищення корупційних тарганів оселя стане непридатною для нормального життя. Тому Україна потребує радикальних перетворень, щоб зрушити корінну ваду українського устрою – всеохоплюючу корупцію.
І вкрай важливо, щоб до влади прийшли нові люди. Але чи допустять їх? В Україні посадові й політичні «тендери» виграють «свої» люди. І це зовсім не на користь державі та її громадянам.
Як свідчить соцопитування, проведене Інститутом соціології НАНУ та фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, серед основних страхів у нинішньому році переважають економічні. Підвищення цін турбує 81 відсоток наших співгромадян, безробіття – 73 відсотки, невиплати зарплат та пенсій – 61 відсоток. А ціни й тарифи зростають і зростають…
Економісти не згодні з рапортами влади про позитивні зміни. Їх не бачать люди. І їх не бачать експерти. Так, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначає: очікування урядом економічного зростання у нинішньому році на рівні близько 1,5 відсотків, у той час, коли Європа виросте на більше, аніж два відсотки, а світ – на 3,5 відсотків, свідчать про те, що Україна ризикує ніколи не досягти бажаного нами європейського рівня життя.
Політичний експерт Андрій Вігірінський у свою чергу вважає, що перед Україною сьогодні значно більше викликів, аніж було 26 років тому. «Або ми станемо країною третього світу, яка не має промислового та індустріального, тобто лідируючого, потенціалу у світі. Або починаємо ламати себе у всьому… В 1991 році у нас був значно кращий базис. У певному сенсі ми знову стоїмо на старті незалежності», – переконаний він.
…І на старті нових цін. Економісти прогнозують зростання курсу долара на гривню-півтори. Відчутно стрибнув у ціні і євро. А це впливає на ціноутворення.
Можуть збільшитися й тарифи. У жовтні ймовірне подорожчання газу для населення щонайменше на 20 відсотків. Відповідно до постанови Кабміну, цей тариф повинен переглядатися двічі на рік. В уряді ж мало не клянуться, що подорожчання не буде. Побачимо…
Подорожчали продукти, пальне, сезонні овочі та фрукти – наполовину, порівняно з минулим роком. Стрибок цін змусив Нацбанк визнати: інфляція перевищила офіційні очікування у 9,5 відсотків. Економісти, до речі, ще на початку року прогнозували, що інфляція може сягнути 12 відсотків. Проте урядовці та НБУ дружно заперечували. І що маємо?..
Очікується збільшення вартості цукру. За повідомленням ТСН, багато солодкого продукту експортують за кордон. А цьогоріч і посіяли цукрових буряків менше. За підрахунками експертів, цукор додасть кілька гривень на кілограмі. У Мінагрополітики, як завжди, заперечують, мовляв, ціна залишиться на теперішньому рівні. Хотілося б… Українцям і без того доведеться добряче мізкувати, як зводити дебет і кредет.
А, може, щоб в Україні почало щось змінюватися, запросити на міністерські та інші посади чиновників з Гондурасу? Зуміли ж вони у своїй країні підвищити ВВП на 121 відсоток. Хай би й нам допомогли…