Може, Україні запросити чиновників із Гондурасу на міністерські посади?

Може, Україні запросити чиновників  із Гондурасу на міністерські посади?

Наша країна встановила рекорд із падіння ВВП. За роки незалежності внутрішній валовий продукт України скоротився на 35 відсотків. Тож реформи, скільки б чиновники не «підливали» їх солодкими словами, – не плодоносять. Згаданий показник, за даними Світового банку, найгірший у світі за останні 24 роки. Як зазначає доктор економічних наук Сергій Кораблін, Україна за ВВП-падінням випередила Молдову, Грузію, Зімбабве і Центральноафриканську Республіку.

Українці полюбляють «дерти лаха» з Гондурасу. Але це вже не актуально. Адже ВВП Гондурасу, на відміну від українського, за останні 24 роки не впав, а виріс аж на 121 відсоток. І перевищив у 1,4 рази темп приросту світового внутрішнього валового продукту, який кладає 87,7 відсотка.

Вітчизняне виробництво в Україні пішло на дно у 1990-і. Через це у перші дев’ять років незалежності наша країна втратила майже 60 відсотків ВВП. На думку Сергія Корабліна, від цього шоку вітчизняна економіка, фактично, не оговталася.

Пригадуєте, як на Тернопільщині «лягали» підприємства? Багато з них так і не встали. Безробіття погнало людей працювати на чужину. Скільки заводів і фабрик збудували в області за часи незалежності? Мізер. У тренді – ринки, генделики, торгово-розважальні центри, кафе, ресторани. Щоправда, того «добра» стільки не було б, якби не гроші заробітчан.

До речі, система охорони здоров’я – один із головних показникiв якостi життя для країни. Ось цифри для порiвняння: ВВП на душу населення у Норвегії, приміром, складає 76266 доларiв на рік. А в Українi – лише 3082 долари. Це тому, що в цій та в інших заможних державах немає стільки, як у нас, олігархів і корупціонерів. А, як каже соціолог, директор Фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна, без знищення корупційних тарганів оселя стане непридатною для нормального життя. Тому Україна потребує радикальних перетворень, щоб зрушити корінну ваду українського устрою – всеохоплюючу корупцію.

І вкрай важливо, щоб до влади прийшли нові люди. Але чи допустять їх? В Україні посадові й політичні «тендери» виграють «свої» люди. І це зовсім не на користь державі та її громадянам.

Як свідчить соцопитування, проведене Інститутом соціології НАНУ та фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, серед основних страхів у нинішньому році переважають економічні. Підвищення цін турбує 81 відсоток наших співгромадян, безробіття – 73 відсотки, невиплати зарплат та пенсій – 61 відсоток. А ціни й тарифи зростають і зростають…

Економісти не згодні з рапортами влади про позитивні зміни. Їх не бачать люди. І їх не бачать експерти. Так, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначає: очікування урядом економічного зростання у нинішньому році на рівні близько 1,5 відсотків, у той час, коли Європа виросте на більше, аніж два відсотки, а світ – на 3,5 відсотків, свідчать про те, що Україна ризикує ніколи не досягти бажаного нами європейського рівня життя.

Політичний експерт Андрій Вігірінський у свою чергу вважає, що перед Україною сьогодні значно більше викликів, аніж було 26 років тому. «Або ми станемо країною третього світу, яка не має промислового та індустріального, тобто лідируючого, потенціалу у світі. Або починаємо ламати себе у всьому… В 1991 році у нас був значно кращий базис. У певному сенсі ми знову стоїмо на старті незалежності», – переконаний він.

…І на старті нових цін. Економісти прогнозують зростання курсу долара на гривню-півтори. Відчутно стрибнув у ціні і євро. А це впливає на ціноутворення.

Можуть збільшитися й тарифи. У жовтні ймовірне подорожчання газу для населення щонайменше на 20 відсотків. Відповідно до постанови Кабміну, цей тариф повинен переглядатися двічі на рік. В уряді ж мало не клянуться, що подорожчання не буде. Побачимо…

Подорожчали продукти, пальне, сезонні овочі та фрукти – наполовину, порівняно з минулим роком. Стрибок цін змусив Нацбанк визнати: інфляція перевищила офіційні очікування у 9,5 відсотків. Економісти, до речі, ще на початку року прогнозували, що інфляція може сягнути 12 відсотків. Проте урядовці та НБУ дружно заперечували. І що маємо?..

Очікується збільшення вартості цукру. За повідомленням ТСН, багато солодкого продукту експортують за кордон. А цьогоріч і посіяли цукрових буряків менше. За підрахунками експертів, цукор додасть кілька гривень на кілограмі. У Мінагрополітики, як завжди, заперечують, мовляв, ціна залишиться на теперішньому рівні. Хотілося б… Українцям і без того доведеться добряче мізкувати, як зводити дебет і кредет.

А, може, щоб в Україні почало щось змінюватися, запросити на міністерські та інші посади чиновників з Гондурасу? Зуміли ж вони у своїй країні підвищити ВВП на 121 відсоток. Хай би й нам допомогли…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *