Миколові бузьки

Миколові бузьки

– Що, Микольцю, мо вмирати будеш? – примружила ліве око тітка Зоя.

– А не діждете! – закашлявся Микола, прикриваючись ліктем. В грудях йому аж клекотіло від крові та мокротиння, а він жартував:

– Ото ще відсвяткуємо нашу перемогу, тоді буде видно, – присів на стару дерев’яну лаву під хатою дев’яностолітньої баби.

– А твоя мама також на сухоти померла, – почала згадувати та, а Микола злився:

– До чого тут мої мама? Вони голод пережили, бідували, а я що їм рівня? Молодий ще, сімдесятка лише минула, – вступив очі у стежку, що змійкою бігла до криниці.

– Та ти не ображатися, я так сказала, – зм‘якла баба.

– То нема чого про ту, з косою, говорити, он, гляньте, як розвеснілося.

І справді, сонечко пригрівало тепло та ласкаво, не було на небі ні хмариночки. Березень освіжив землю зеленою травицею, звеселив співом пташок, обгорнув довгожданним промінням. Дочекали, пережили довгу зиму, а там, як Бог дасть…

– Я, ото, знаєте, «брехунця» изранку слухав, розказували про ту “корону”, що людей морить. Кажуть, до нас дійде, – зітхнув Микола і знову став довго кашляти. 

– Не дійде, – жваво і впевнено сказала баба Зоя. То в містах він бушує, а до нас йому далеко, не добереться. Та аби тільки того ворога було…

– Та я не про себе, дітей шкода, – наче виправдовувався чоловік.

– А ти знаєш, де твої діти, що гризешся? Не знаєш, то сиди й мовчи, грійся на сонці, – розсердилася баба і замовкла. Стих і Микола, згадуючи своє невеселе життя.

Їх в сім’ї було дванадцятеро. Всі десь по світі тепер розкидані. Може й не всі живі. Рідко сестра телефонує наймолодша. Нелегка в неї доля. Чоловік пияк, діти хворіють. А він чим поможе? Сам, як билина на семи вітрах.

Після армії залишався на Дніпропетровщині. Одружився там з місцевою дівчиною. Розписалися, а весілля не робили. Стали жити в приміському будинку, що залишився дружині від бабусі. Микола на будові працював, Олена вчителювала. Двох синів народила йому. Все було добре, якби не “дружбани”. З ними чоловік пристрастився до алкоголю, через який в сім’ї почалося пекло. Сварки та бійки зруйнували вщент відносини. Миколу вигнали з бригади, навіть рік в тюрмі відсидів за хуліганство. Все пішло шкереберть.

Якось, після чергової бійки, дружина потрапила до лікарні. Сини-старшокласники, що теж не мали спокою від такого батька, зібрали його речі і виставили за двері. Коли Микола проспався, викликали таксі.

– Куди везти? – запитав водій.

– Він скаже, – показали на Миколу, яким трясло після перепою. Дали грошей на дорогу і сказали, щоб забув до них дорогу.

Ось так Микола назавжди втратив сім’ю. Він приїхав до старої батьківської хати-розвалюхи , що примостилася, наче гриб, на краю левади і став жити бідно та одиноко. Пити перестав. Захворів, та не зважав на хворобу. Баба Зоя була Миколі хресною, тому він часто ходив до неї. Бувало, що й зимували разом в бабиній хаті, яка була добротною, з дубовими вікнами та дверима. Стояла, як писанка, на горбочку. Всю околицю було видно з подвір’я. 

Баба винесла з хати гарбузового насіння та стала пригощати Миколу.

– А може, рідкого хочеш, я капусняк варила? – запитала стиха.

– Нічого не хочу. – відповів Микола, пробудившись з туманного сну своїх гірких спогадів. Він глянув на широкий бліх, перерізаний стрічкою вузької річки і сказав:

– Я бузьків чекаю.

– А для чого тобі вони? – здивувалася баба. – Будуть чалапати по болоті та жаб ловити, а ті голоситимуть, мов навіжені, спати не даватимуть, – зовсім не зі злістю сказала і сіла на поріг.

– З ними веселіше, – мовив Микола і пішов стежкою вниз, навіть не попрощавшись.

Баба дивилася йому вслід і мовчала, думаючи про щось своє, 

Миколу ховали в неділю. Сонячно було і тепло, наче влітку.

В синьому небі кружки бузьки, що якраз повернулися до села. Вони радісно курликали, бо нарешті здолали довгий шлях до рідного гнізда…

Раїса ОБШАРСЬКА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *