На Тернопіллі відновили автентичну криївку українського підпілля (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У Козівському районі увіковічнили історичні місця, у яких відбулися важливі для України події

У 1943 році на хуторі Веснівка поблизу села Золота Слобода пройшов ІІІ Надзвичайний Великий Збір Організації Українських Націоналістів. Сьогодні не всім відомо про цю подію, яка вплинула на подальший розвиток нашої держави.

Цими днями минуло 75 років з часу Збору. З цієї нагоди у Золотій Слободі відновили криївку, де переховувалися націоналісти, та встановили пам’ятний знак на місці, де планувалося проведення історичної події. Також відновили саму хату на хуторі Веснівка, де, власне, відбувся Збір.

Символічно, що урочисті заходи по місцях історичної слави відбулися у 27-ому річницю Дня Незалежності України. Участь у заходах взяли керівництво області та району, громадськість, духовенство та місцеві жителі. Уже традиційно приїхав на День Незалежності і відомий український письменник Василь Шкляр, який неодноразово у своїх романах про боротьбу ОУН-УПА згадує Тернопільщину.

Завдяки спільним зусиллям влади, науковців, істориків і громадськості у Золотій Слободі вдалося відновити історичну криївку, яку навесні 1943 року на подвір’ї Василя Чарківського – старшини Галицької Армії побудували місцеві члени організації ОУН.

Криївка була розрахована на десяток осіб. За свідченнями старожилів, син Василя – Ярослав Чарківський керував спорудженням цього сховку. Вхід до нього був зроблений зі стайні та замаскований жолобом. Ця криївка також слугувала складом для зберігання зброї та продуктів під час ІІІ-го Надзвичайного Великого Збору ОУН.

Крім того, у селі встановили пам’ятний знак на місці, де відбувався збір делегатів щодо проведення Збору.

Сам Збір, як уже зазначалося, пройшов на хуторі Веснівка. Там вдалося відновити хату, де збиралися українські націоналісти.

– Саме цей Збір був визначальний з точки зору стратегії державного будівництва. Тому що тут було прийнято рішення всім Збором про те, що наша стратегія – це державотворення, формування демократичних цінностей, лібералізація підходів  до формування політичних партій. Тоді було оголошено війну за проголошення Незалежної Держави, – зазначив у своєму виступі голова ОДА Степан Барна.

ІІІ Надзвичайний Великий Збір Організації Українських Націоналістів відбувся на Тернопільщині 21-25 серпня 1943 року.

Його учасники прийняли оновлену програма ОУН (б), а також були внесені зміни до структури Організації.

У зв’язку з арештом німецькими окупантами Провідника Степана Бандери та інших провідних діячів на зборі обрали і нове керівництво ОУН. Організацію Українських Націоналістів очолив Роман Шухевич «Тур», який згодом став Головним Командиром УПА, генерал-хорунжим під псевдо «Тарас Чупринка» і Головою Секретаріату УГВР під псевдо «Р. Лозовський» та очолив усе збройне підпілля Воюючої України.

Це був перший Великий Збір ОУН, який проходив на території України.

– У своїх програмних цілях ОУН визначила, що боротиметься, аби кожен народ міг вільно жити у власній самостійній державі, вважатиме інтереси народу за свій найвищий обов’язок,  спрямовуватиме всі економічні ресурси та людську енергію на утворення нового державного справедливого соціального ладу, а також на економічну та культурну розбудову країни. Розвиток освіти, медицини, захист громадянських прав,  свобода слова та переконань, право на працю та відпочинок, сприяння розвитку культури національних меншин, справедлива соціальна політика – усе це та багато іншого закладено у програмі третього великого збору ОУН. Саме ці цілі та основи становлення  держави культивуються і сьогодні, – зазначив голова обласної ради Віктор Овчарук. – Пам’ятаймо свою історію, пам’ятаймо наших Героїв,  дослухаймося до бажань та мрій усіх тих, хто прагнув незалежності  та, засукавши рукава, творімо нашу державу.

Очільник обласної ради  нагородив родини визначних учасників національно-визвольних змагань та учасників АТО.

Під час урочистостей до 75-ої річниці проведення ІІІ Надзвичайного Великого Збору ОУН  у Золотій Слободі  відбулося урочисте погашення марки, присвяченої цій даті, спеціально виготовленим штемпелем.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *