Печера трипільців у Борщівському районі стала знімальним майданчиком кінострічки «Довбуш», кошти на яку виділили з держбюджету. Для зйомок епізодів фільму обрали унікальні природні локації у печері-музеї «Вертеба».
На Тернопільщині збережено багато легенд про легендарного опришка Олексу Довбуша, який є головний героєм кінострічки. Пов’язані з ним і чимало локацій у Борщівському районі, де знімають епізоди фільму.
Наприклад, у селі Більче-Золоте збереглася легенда про перебування тут Довбуша. Над Серетом є великий камінь, який називають у народі
Довбушовим. Інший народний переказ стверджує, що народий месник був і у Борщові. Часто Олекса діяв як виконавець народної помсти. Легенда розповідає про розправу Довбуша над полковником Злотницьким, який прославився неймовірним насильством проти селян, за що навіть був тричі викликаний до польського суду, який просто ігнорував. Повернувшись із каральних акцій на Гуцульщині до свого маєтку в Борщові, цей шляхтич не міг навіть сподіватися, що так далеко від гір його може наздогнати кара. Довбуш із хлопцями пройшли чималу відстань, аби помститися за народні кривди. Злотницький хотів відкупитися, але Олекса відказав: «Не по гроші сюди прийшов, але по твою душу, аби більше людей не мучив!», і власноруч його зарубав. Легенда розповідає, що опришки з багатого маєтку нічого не взяли, а підпалили.
У такому вчинку, кажуть етнографи, і криється пояснення того, чому стільки часу ніяк не могли впіймати Довбуша. Народ був на його боці і не тільки попереджав про небезпеку, а й часто переховував.
Інколи сховками для народних месників ставали природні печери. Відтак, саме «Вертебу» обрали для доволі складних зйомок у підземеллі.
Як повідомили в обласній раді, в печері на Тернопільщині вже відзняли сцену першого знайомства юного Олекси із опришками. Допомагали в зйомках і працівники Борщівського краєзнавчого музею.
Проект фільму «Довбуш» став переможцем 10 конкурсного відбору «Держкіно». Режисером є український кінематографіст, автор фільму «Поводир» Олесь Санін.
В офіційному описі фільму повідомляється, що це історія про те, як народилася і розрослася легенда про карпатського лицаря, що надихає цілі покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі.
За інформацією «Держкіно», державна підтримка цього проекту становить 65 млн грн при загальній вартості виробництва 86 млн 679,2 тис. грн.
Прем’єра фільму запланована на осінь 2019 року.