Ось уже впродовж 12 років на Тернопільщині, та й власне за її межами, діє благодійний проект «Людина року – Меценат року». Головною метою є допомога важкохворим дітям, насамперед онкохворим та маленьким пацієнтам з вадами серця. Від початку задуму цього благодійного проекту допомога є адресною – конкретній дитині для лікування чи реабілітації.
Автор ідеї та координатор проекту – Сергій Бачинський. Ця публічна ініціатива розпочалася в рамках фестивалю популярної музики «Зустрічі друзів». Тоді Сергій Бачинський разом з колегами займалися організацією різних культурно-мистецьких заходів, які реалізовували, зокрема, і за фінансової підтримки меценатів.
«Поштовхом до благодійної діяльності стали проблеми, які виникли у моїй сім’ї. У 2011 році в мене народився важкохворий син і лише за перший рік свого життя він переніс чотири операції, пролежавши в реанімації загалом одинадцять місяців. Боротьба за здоров’я сина відкрила мені очі на дуже багато проблем, які пов’язані з лікуванням важкохворих дітей. І як важливо вчасно простягнути хоч тоненьку ниточку надії, коли надломлюється чиясь доля. Коли боротьба за здоров’я, життя дітей триває довгими місяцями, роками. Коли батькам озвучують страшний діагноз і необхідну суму на лікування. Одинадцять років ми боролися за життя свого сина. У травні минулого року Адамчика не стало», – каже Сергій Бачинський.
Та попри власне горе він продовжує підтримувати родини, у яких є важкохворі діти. Під час круглого столу, за яким зібралися місцеві благодійники та небайдужі вихідці з Тернопільщини, Сергій представив цьогорічну програму «Зірка мецената».
«Це наша перша благодійна ініціатива у 2023 році. Меценатський рух продовжує жити, якби це не було складно, навіть в умовах війни. Тому що ми віримо в перемогу, віримо в майбутнє нашої країни, а майбутнє – це наші діти», – підкреслив Сергій Бачинський.
Зустріч меценатів розпочав із молитви та благословення отець Григорій із Свято-Троїцького духовного центру. Насамперед священник подякував захисникам України, адже саме завдяки їм ми можемо жити і працювати, робити добрі справи. І наголосив на важливій місії благодійництва:
«Святитель Миколай Сербський казав, що офіцера не робить сміливішим мундир, мантія не додає судді справедливості, облачення не сповнює священника духовністю, крісло міністра не додає мудрості, якщо людина не має в душі любові, віри і надії. Якщо не горить бажанням допомагати ближньому».
Отець Григорій, до речі, ось уже 25 років служить у каплиці в Тернопільській обласній дитячій лікарні. До нього ідуть за духовною розрадою батьки хворих дітей, у щирій молитві випрошують здоров’я для своїх малят.
«Тому дякую усім благодійникам за турботу про дітей, які потребують уваги і підтримки. «Отак ваше світло нехай світить перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла та прославляли Отця нашого небесного», – каже Святе Письмо. Усі ми об’єднані доброю справою і щирими намірами. Бо кожна людина має свобідну волю. І в кожного є вибір – допомогти чи ні. Та все, щоб ми не робили – робимо на славу Божу. Сьогодні вся Україна молиться. І сьогодні маленькі зірочки мецената, цей вогник, які запалюють добрі люди – він передається», – зазначив отець Григорій.
«Війна окреслила багато проблем, у тому числі фінансових. Тим більше приємно, що на Тернопільщині є меценатський рух, є люди доброї волі з великими серцями. На даний час вже 117 підприємств співпрацюють з нами у проекті. Спільно ми зуміли допомогти загалом сорока родинам з важкохворими дітьми», – додає Сергій Бачинський.
Цьогоріч завдяки меценатам-благодійникам вдалося зібрати 145 тисяч гривень, які скерували для допомоги обласній дитячій лікарні, а також родинам Яни Цюняк та Аліни Бойчук, які борються за життя своїх малюків. Ще 78 тисяч гривень акумулювали безпосередньо на ліки для хворих діток.
Сергій Бачинський зазначає, що вони тісно співпрацюють з Тернопільською обласною клінічною дитячою лікарнею, її медичним директором Григорієм Корицьким. Власне, звідти отримують інформацію про маленьких пацієнтів і їхніх батьків, які самотужки не здатні фінансувати лікування чи реабілітацію дітей. Також налагоджена співпраця з лікарнею «Охмадит» у Києві, з Тернопільським земляцтвом у Києві, і це допомагає родинам із хворою дитиною швидше отримати допомогу, пройти необхідні обстеження. Власне, цей проект є своєрідним місточком між благодійниками і дітками, які хворіють. Така додаткова підтримка для сімей з важкохворими малюками дуже важлива.
На зустріч із меценатами якраз завітав заступник медичного директора з поліклінічної роботи обласної дитячої лікарні Тарас Пилипчук.
«Добре, що є люди, які подають руку підтримки і не втомлюються допомагати. І дуже важливо, що є людина, яка всіх об’єднує. Сергію Бачинському чудово вдається гуртувати довкола себе добрих людей. Від керівництва лікарні висловлюю щиру подяку за вашу працю і за те, що завжди відгукуєтеся на наші потреби», – сказав пан Тарас.
Приємно, що до круглого столу долучився голова Тернопільського земляцтва у Києві Валерій Бачинський. Його добре знають в нашій області, адже свого часу він обіймав посаду начальника управління культури Тернопільської ОДА, був заступником міністра культури. Також очолював адміністративний департамент охорони здоров’я України. Як зауважив пан Валерій, він мав можливість спілкуватися із багатьма світилами медицини, знає їх, тож допомагає знайти потрібних спеціалістів для лікування дітей з Тернопільщини.
«У Тернопільському земляцтві в Києві згуртувалися колишні тернополяни, які займають різні посади, працюють в різних сферах, але всі вболівають за свій край. До війни ми втілювали важливі проекти, проводили різні заходи. Зараз помалу відновлюємо нашу працю. Приємно долучатися до проекту з підтримки дітей. Завжди шукаємо можливість допомогти, щоб такі родини не почувалися безпорадними наодинці зі своєю бідою. Ми з Сергієм вже допомогли багатьом людям, які зверталися до нас у розпачі. Скеровували, куди йти, як діяти, і бачили позитивні результати. Будемо і надалі працювати та розширювати наші можливості», – розповів Валерій Бачинський.
Надзвичайно зворушливою була розмова з Інною Лисою, мамою важкохворого хлопчика. Ось уже 14 років вони борються з недугою сина. Постійно потрібна реабілітація, дорогі ліки. У рамках благодійного проекту «Людина року – Меценат року» родина Інни отримувала для цього допомогу. Тому завітала і подякувати, і закликати присутніх не залишатися осторонь чужої біди.
Учасники круглого столу згадали з вдячністю тернопільського підприємця, письменника, волонтера Василя Глембу, який нещодавно відійшов у засвіти. Упродовж усіх років дії благодійного проекту «Людина року – Меценат року» Василь Михайлович був активним і щедрим меценатом. «Батько ніби поспішав жити, тому долучався до багатьох справ. У нього було велике і добре серце. Тож нехай світла пам’ять про мого татуся залишиться в кожному серці, кому він допомагав», – сказала донька Василя Михайловича Юлія.
Сергій Бачинський щиро подякував кожному з благодійників. Серед них Оксана Петришин, керівниця студії “Body line”, директорка ТОВ «Авакс Проф» Наталія Грохола, керівник корпорації підприємств Олександр Шпак, генеральний директор ТОВ «Тернопільбуд» Василь Лило, директор ТОВ «Сім-Сім» Дмитро Симко, директор ТОВ «Октава Пласт» Олег Галак, голова правління ПрАТ «Тернопільський кар’єр» Ігор Свідерський та багато інших. Програма «Зірка мецената» здійснюється також за підтримки благодійного фонду «Взаєморозуміння і взаємодопомога» (голова Володимир Троян).
«Відзначаючи кращих, ми, таким чином, поширюємо інформацію про меценатство та благодійність і сприяємо розширенню цього руху серед успішних людей, які спроможні допомогти потребуючим. Нехай будуть здоровими усі діти, бо нема нічого гіршого, ніж коли вони ідуть від нас в інші світи маленькими ангеликами», – зауважив організатор проекту Сергій Бачинський.
Звичайно, у час війни, не всі можуть зробити великий матеріальний внесок для допомоги важкохворим дітям. Але, мабуть, всім нам треба пам’ятати слова матері Терези: “Навіть маленькі добрі справи, зроблені від великої любові, приносять радість і спокій». А ще – рятують чиєсь життя.
Зіна КУШНІРУК.